17 Paź

Marek i Jagoda późnym wieczorem w końcu znaleźli chwilę czasu na to, aby wspólnie usiąść. Włączają telewizor. Tam akurat leci reklama pieluch, gdzie zadowolony maluszek śpi sobie spokojnie całą noc. Następnie reklama jogurtów, w której mamusia karmi ochoczo jedzącego przedszkolaka. Tak, tak, z tych przekazów jasno wynika, że macierzyństwo to istna sielanka. Każdy, kto ma dzieci doskonale wie, że jest zupełnie inaczej i czasem nasz dom przypomina tereny, które nawiedził tajfun, a wokół snują się niewyspani rodzice usiłujący uciszyć swoje pociechy.

Stworzyłam kiedyś 10 przykazań biznes mamy, które możesz zastosować, jeśli jesteś lub chcesz być biznes mamą:

  1. Zanim zaczniesz wychowywać dziecko, wychowaj najpierw swojego partnera. Ma Ci pomagać, wspierać Cię (powiedz mu, co przez to rozumiesz i jak ma się zachowywać, a jak nie) i od pierwszych chwil ma robić wszystko to, co Ty przy dziecku (oczywiście poza karmieniem piersią).
  2. Wprowadź do życia rytuały. Wszystko powinno mieć swój rytm i czas. Malutkie dziecko będzie czuło się bezpieczniej (a przez to będzie bardziej spokojne), gdy wszystko będzie przebiegało według tych samych zasad i w tych samych godzinach. Warto też mówić do dziecka od chwili narodzin, tłumacząc mu wszystko, co z nim robisz i po co. Więcej na temat rytuałów i wielu innych ważnych rzeczy, które warto robić przeczytasz w książce Tracy Hogg Język niemowląt (moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla wszystkich mam).
  3. Zaangażuj kogo się da. Nie udawaj superwoman i twardzielki. Daj się wykazać partnerowi, babci, cioci, wujkowi, koleżankom, sąsiadkom i wszystkim innym, którzy chcą Ci pomóc.
  4. Planuj zadania. Zamiast pozwolić, aby pochłonął Cię całkowity chaos organizacyjny, spokojnie zaplanuj wszystkie zadania, które masz do zrobienia. Wypisz je na kartce. Potem zastanów się, które z tych zadań może wykonać za Ciebie ktoś inny. Wykonuj je potem spokojnie aż zrobisz wszystkie.
  5. Skoncentruj się. Jeśli zajmujesz się dzieckiem, zajmuj się nim w 100%. Absolutnie unikaj siedzenia przy komputerze (lub co gorsza przed telewizorem), gdy dziecko pląta Ci się pod nogami, a Ty wciąż je uciszasz zamiast się nim zająć. Jeśli się nim zajmujesz, zawsze wytłumacz, że teraz się bawicie, a za chwilę mamusia będzie pracować. Ta zasada działa świetnie, gdy w czasie zabawy faktycznie bawicie się na 100%. Ciężko to zrobić od razu, gdy dzidziuś jest malutki, ale gdy ma już 2-3 latka spokojnie można to wdrażać. Moja córeczka dostała kiedyś komputer zabawkę i gdy kończymy czas zabawy rozkładam jej komputer, kartki, stare pieczątki i Martynka pracuje razem ze mną. Gdy pracujesz, pracuj również na 100%. Nie zajmuj się w międzyczasie głupstwami, typu sprawdzanie Facebooka, oglądanie czegoś na Allegro czy wyjmowaniem rzeczy ze zmywarki. Co masz zrobić, zrób jak najszybciej.
  6. Usuń zapychacze. Czyli, gdy jest coś do wykonania, to wykonaj to, zamiast się do tego zabierać w nieskończoność zapychając swój czas różnymi zbędnymi czynnościami. Gdy pracujesz przy komputerze, wyłącz wszystkie zbędne strony i programy i skup się tylko na tym, co masz zrobić.
  7. Współpracuj z sąsiadami. Mam to szczęście, że moi sąsiedzi są rewelacyjni i na dodatek mają dzieci w podobnym wieku. Urządzamy więc czasami takie wieczory dziecięce. Sąsiedzi podrzucają mi swoje dzieci, a ja organizuję im jakieś atrakcje, typu malowanie pisanek, tańce, robienie ludków z kasztanów czy cokolwiek innego. Trwa to około 3-4 godzin. W innym dniu moja córeczka idzie do jednych z sąsiadów i tam imprezują sobie z koleżankami. Dzięki temu raz na jakiś czas każdy z nas ma kilka godzin tylko dla siebie, a dziecko jest zachwycone zabawą.
  8. Wdrażaj dziecko w pracę i biznes. Im szybciej zaczniesz to robić, tym lepiej. Na początku tłumacz dziecku, co robisz i bawcie się w taką „pracę”. Potem opowiadaj o różnych zasadach biznesowych. Jest to tego idealne narzędzie, które stworzyli moim znajomi. Jest to gra Eurocash, która genialnie uczy zarządzania finansami, inwestowania, budowania dochodów pasywnych przez zabawę. Gra jest tak prosta, że już nawet kilkuletnie dzieci (z Twoją małą pomocą) mogą w nią grać.
  9. Prace domowe wykonuj z dzieckiem. Absolutnie nie możesz dopuścić to tego, aby wyręczać dziecko w pracach domowych typu sprzątanie czy gotowanie. Na początku, gdy dziecko jest malutkie warto zaopatrzyć się w chustę do noszenia noworodków i nosząc tak dziecko wykonywać proste prace domowe. Gdy dziecko jest starsze niech wszystko robi z Tobą. Oczywiście Ty sama zrobić wszystko 100 razy szybciej, ale chodzi o to, aby wyrobić w dziecku pozytywne nawyki. Gdy gotujesz, możesz pokroić warzywa, a zadaniem malucha będzie wrzucenie ich do miski. Gdy sprzątasz, zadaniem dziecka będzie wyrzucenie śmieci do kosza albo nałożenie ich na łopatkę. Takie prace domowe można też traktować jako świetną zabawę.
  10. Dbaj o siebie. Pamiętaj, że szczęśliwe dziecko to dziecko, które ma szczęśliwą mamę. Spaceruj, wypoczywaj i obowiązkowo spędzaj czasami choć kilka godzin w tygodniu sama ze sobą. Nie wspomnę tu już o takich oczywistych rzeczach, jak makijaż, manicure czy ładny strój nawet, gdy siedzisz cały dzień w domu (dresy zostaw sobie na siłownię).

Powodzenia!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy