26 Sty

5 niezbędnych życiowych lekcji, których nie uczą w żadnej szkole

Co z tego, co dziś wiesz, jest efektem nauki o w szkole, a co twoim własnym doświadczeniem? Czy wiedzę zebrałeś z książek, czy z rąk innych ludzi? Jak wiele bezwartościowych rzeczy wiesz? Jak wiele tych niezbędnych nikt Ci nigdy nie przekazał? Szkoła uczy zaskakująco mało. A już na pewno nie dowiesz się w niej, że….

1 . Życie to nie bajka, ale może być jak z bajki

Wszyscy wierzymy w schematy. Najpierw dzieciństwo: sielskie, anielskie. Potem młodość. Durna i chmurna. Edukacja. Najlepiej w instytucjach. Potem miłość, Mendelson i żyli długo i szczęśliwie. A tymczasem, już na początku bywa wbrew schematom. I niewiele da się z tym zrobić.

Tak naprawdę wszyscy, absolutnie wszyscy, gdzieś, na jakimś etapie życia, pójdziemy pod prąd. Coś nam nie wyjdzie, coś się nie uda, coś wytrąci nas z najbardziej oczywistych torów. Jesteśmy różni. Dlaczego mielibyśmy żyć tak samo? 

Pisz własne bajki. Szukaj swoich bohaterów. Zmieniaj zakończenia i nie wierz w to, że jest tylko jedno prawdziwe, idealne, najlepsze. Jest ich wiele, a Ty możesz napisać własne.

2 . Reguły są po to, by je łamać

Szkoła, polska szkoła, promuje posłuszeństwo. Stanie w szeregu. Wzorowe zachowanie. Kto kiwa głową, na wszystko się zgadza, ten zawsze wygrywa. W życiu bywa dokładnie na odwrót.

Wygrywają kontestatorzy. Ci, którzy potrafią się wyróżnić. Którzy pytają. Którzy wątpią. Mają odwagę się nie zgadzać. Mówią: sprawdzam. Wymyślę to po swojemu. Zrobię to inaczej. Nie pójdę tędy, znajdę swoją drogę.

Im potulniejszy jesteś, tym więcej  bolesnych lekcji przyjdzie ci jeszcze odrobić. Życie to nie szkoła. Tu nie nagrodzą Cię medalem za wzorowe zachowanie. Pokorni nie mają racji.

3. To jak Cię oceniają, nie ma znaczenia

Ocena jest informacją cząstkową. Mało znaczy.  W dłuższej perspektywie prawie nic. Jobs nie skończył studiów, Einsteina wyrzucili ze szkoły, a Edison, był uważany za półgłówka.

Jakie dziś ma znaczenie to, że miałeś 5 z polskiego, a 2 z geografii? Czemu dręczysz tym swoje dziecko?

Oceny, które wystawiają nam inni, w dorosłym życiu, również należy traktować z dystansem. Nie przejmuj się tym, co mówią inni. Ich jest wielu, a każdy mówi co innego.

Jaka jest prawda? Mów własną. Bądź niezależny. Nie sposób dogodzić wszystkim.

4. Życie nie jest sprawiedliwe

Nigdy nie było i nigdy nie będzie. Jedni mają więcej, inni mniej, a szczęście sprzyja niekoniecznie lepszym.

Zajmowanie się życiową sprawiedliwością nie ma sensu. Prowadzi do frustracji. Kładź na swojej szali to, co masz i oczekuj najlepszego. Czasem się nie uda, ale czasem właśnie to dostaniesz.

Frustracja nie jest konstruktywna. Nigdzie Cię nie zaprowadzi.

5. Nauka nie kończy się nigdy

Po żadnym dyplomie, w żadnym wieku. Dlatego bądź otwarty, ucz się, dowiaduj, rozwijaj. Głupcy wierzą, że wiedzą wszystko. Mądrzy, że ile by nie wiedzieli, to i tak, w gruncie rzeczy, ciągle pozostają głupi.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy