09 Lut

6 dobrych powodów, aby uśmiechnąć się TERAZ

Kiedy tak patrzę po polskich ulicach, to myślę sobie, że Polacy oszczędzają uśmiech bardziej niż pieniądze na czarną godzinę. I naprawdę nie ma w tym nic śmiesznego.

Matka Teresa mawiała, że pokój, każdy pokój, zaczyna się zawsze od uśmiechu. Jeśli wasze mięśnie odwykły od uśmiechania się, wasze usta układają się w grymas, a w duszy smutno, to uśmiechać się trzeba TYM BARDZIEJ. Jest ku temu minimum 6 dobrych powodów. Chcesz żyć lepiej? Zacznij od uśmiechu! Nie umiesz? Ćwicz! A najlepiej spójrz na dzieci i zobacz, jak to robią.

1. Uśmiech redukuje stres i stan zamartwiania się

Tak, nawet ten sztuczny. Podnoszenie kącików ust, ustawianie twarzy w pozycji uśmiechu działa stymulująco na mózg i automatycznie obniża poziom kortyzolu. Jeśli słabo radzisz sobie z sytuacjami stresowymi, twój organizm jest zalewany tym hormonem. Uśmiechanie się: nawet do lustra, pomaga redukować te niekorzystne wahania.

Wierzysz w tabletki na uspokojenie, czemu nie wierzysz w uśmiech?? Natura dała nam naturalne mechanizmy radzenia sobie z życiowymi obciążeniami. Czemu z nich nie korzystać?

2. Uśmiech uruchamia produkcję endorfin w mózgu

A więc nie tylko działa przeciwstresowo, ale i stymuluje procesy hormonalne, które zapewniają nam utrzymanie dobrego nastroju.

3. Uśmiech uśmierza ból fizyczny

Tu także działają endorfiny. Boli Cię głowa, ząb, masz kiepski dzień? Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, przynajmniej spróbuj uśmiechu. Bardzo często wystarczy, że się dotlenimy, zrelaksujemy, a kiepskie do tej pory samopoczucie, zmienia się diametralnie. Warto korzystać!

4. Uśmiech wzmacnia system immunologiczny

Często chorujesz? Czy przypadkiem nie za rzadko się uśmiechasz? Endorfiny działają także przeciwzapalnie. Niższy poziom stresu, to większa wydolność układu odpornościowego. Pracująca przepona, to lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Śmianie się w głos, oznacza lepsze dotlenienie mózgu i więcej energii. To wszystko sprawia, że w walce z wirusami i bakteriami mamy przewagę. Oczywiście śmianie się nie jest remedium na wszystko. Ale jeśli przynajmniej odrobinę pomaga, to czemu nie próbować? Lepsze to niż Rutinoscorbin.

5. Uśmiech czyni nas bardziej produktywnymi

Codzienne zmagania z motywacją bywają wyczerpujące. Jeśli jeszcze dodatkowo podejmuje się je ze skwaszoną miną, to trudno o skuteczność. Badania dowodzą, że osoby o pozytywnym nastawieniu do życia, uśmiechające się codziennie, znacznie częściej odnoszą sukces. Nie oszczędzaj na uśmiechu!

6. Uśmiech pomaga w kontaktach z innymi ludźmi

Szczególnie ważne dla tych, którzy są nieśmiali. To szalenie trudne, nie odwzajemnić uśmiechu, kiedy ktoś się do nas uśmiecha. Spróbujcie. Prawie się nie da. Tak jesteśmy zaprogramowani. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby inni dobrze nas traktowali, zaczynajmy zawsze od uśmiechu. On mówi więcej niż 1000 słów. „Jestem przyjaźnie nastawiony, dobrze Ci życzę, przychodzę z pozytywnymi intencjami, nie jestem twoim wrogiem, chcę się z tobą zaprzyjaźnić, myślę o tobie dobrze itp.”

W sytuacjach, w których nie ma się z czego śmiać, szczególnie warto pamiętać o pogodzie ducha i o tym, co nic nie kosztuje, a wiele może.

Uśmiech jest za darmo. Nie potrzebujesz recepty. Nie musisz o niego prosić. Możesz go sobie dać sam.

Na co czekasz?

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy