31 Paź

Dziecko jest niezwykłym skarbem dla rodziców – niestety nie każda para dostaje szansę na zostanie biologicznymi rodzicami. Wtedy pozostaje możliwość adopcji, jednak wiele małżeństw boi się konsekwencji tego kroku – często niepotrzebnie. Taka decyzja nie jest dla nikogo łatwa, warto jednak się nad nią zastanowić, bowiem rodzicielstwo to nie więzy krwi, a postawa jaką przyjmuje kobieta i mężczyzna wobec bezbronnego dziecka.

Brak możliwości posiadania biologicznego dziecka jest przez wiele osób traktowany jak „wyrok”. Niesie za sobą wiele smutku i żalu – nic w tym dziwnego. Decyzja o adopcji nie przychodzi nagle, potencjalni rodzice są pełni obaw. Jak sobie z tymi obawami poradzić?

Regulacje prawne

Często wiele par zniechęca się do adopcji przez skomplikowane regulacje prawne. Wydaje im się, że będą one trwały w nieskończoność, a sami czują się osaczeni. Wszystko po to, aby upewnić się, iż dziecko trafia w „dobre ręce”. Adopcja to związanie się ludzi na całe życie – najważniejsze jest tutaj dobro dziecka, które samo w sobie jest bezbronne i często już wcześniej skrzywdzone przez los. Warto zaznaczyć, że bardzo pomocne w przejściu tego żmudnego procesu są ośrodki adopcyjne, które są z przyszłymi rodzicami od początku do końca.

Relacja z dzieckiem

Obawą wśród potencjalnych rodziców adopcyjnych jest również nawiązanie relacji z adoptowanym dzieckiem. Boją się, że nie będą umieli pokochać go „jak swojego”, albo że dziecko nie będzie umiało przed nimi otworzyć. Należy tutaj pamiętać, że dzieci również przeżywają odrzucenie przez swoich biologicznych rodziców, dlatego pierwszy kontakt z nowymi opiekunami to dla nich silne emocje. Trzeba pozwolić maluchowi przejść przez ten etap i pokazać, że chce się dla niego jak najlepiej. Problem ten jest tym większy, im starsze jest dziecko, które adoptujemy. W tej sytuacji istotną role odgrywają partnerzy, którzy chcą zaopiekować się dzieckiem – to od ich nastawienia zależy najwięcej. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji muszą pogodzić się z niemożliwością posiadania biologicznego potomstwa. Tylko wtedy będą w stanie w 100% przygotować się na pokochanie dziecka z domu dziecka.

Czynniki ryzyka

Mówi się o różnych patologiach, którymi mogą być obciążone dzieci z domów dziecka. Potencjalni rodzice boją się najczęściej, że u adoptowanego dziecka będzie występować np. choroba sieroca, która może utrudniać nawiązywanie kontaktu czy rozwój fizyczny i umysłowy. Dziecko z chorobą sierocą ma problem z panowaniem nad emocjami czy trudności z nawiązywaniem kontaktów i odnajdywaniem się w nowych sytuacjach. Inną obawą jest występowanie u dziecka FAS czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego, który oprócz fizycznych objawów również wpływa na psychikę emocjonalną, powodując trudności w koncentracji czy nadmierną nerwowość. Nad tymi zaburzeniami można pracować, co prawda nie da się ich całkowicie wyeliminować, jednak dzieci z tymi dolegliwościami mogą normalnie funkcjonować, jeżeli tylko rodzice pomogą im się z nimi uporać.

Adopcja to szansa zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Adoptowane dziecko to nie jest dziecko gorsze, tak samo potrafi kochać i okazywać miłość. Bycie rodzicem nie oznacza wcale powiązania genetycznego, to czyny, zachowanie i więzi emocjonalne.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy