Stawianie na ekologię nie jest jedynie chwilową modą. Można powiedzieć, że to nasz życiowy obowiązek. Dbanie o planetę to dbanie o nas samych. Dzięki ekologii będziemy mogli żyć dłużej i zdrowiej.

Powietrze, którym oddychasz, jedzenie, które spożywasz, woda, którą pijesz, kosmetyki, których używasz – to wszystko wpływa na Twoje samopoczucie, wygląd i zdrowie. Żyjąc w mieście, jest się szczególnie narażonym na niekorzystny wpływ toksyn, zanieczyszczeń czy substancji chemicznych. Jednak każdy z nas może dołożyć swoją ekologiczną cegiełkę, która zbuduje lepszy świat. Warto o tym pomyśleć, wybierając produkty kosmetyczne – najlepiej te naturalne, korzystając z ekologicznej myjni samochodowej, dbając o segregację śmieci czy recykling używanych ubrań. Także podczas codziennych domowych czynności warto myśleć ekologicznie.

Oszczędzaj wodę

Niedawno, 22 marca, obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym roku tematem przewodnim była rola wody w planie zrównoważonego rozwoju. Takie dni przypominają o tym, że aż ponad miliard ludzi na całym świecie nie ma stałego dostępu do wody pitnej, zaś dwa razy tyle osób żyje w złych warunkach sanitarnych. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że również w Polsce zasoby tego płynu kurczą się w bardzo szybkim tempie. Zajmujemy w Europie jedno z pierwszych miejsc wśród krajów najuboższych w wodę. Dlatego każdego dnia, wykonując codzienne czynności, powinniśmy pamiętać o tym, aby oszczędzać wodę. Co pozwoli nam także zaoszczędzić złotówki w portfelu. Jak to zrobić?

  • Zakręcaj wodę podczas szczotkowania zębów. Szacunkowo podczas kilku minut trwania tej czynności zużywa się nawet do 5 litrów wody płynącej z odkręconego kranu. Jeśli zakręcimy kurek, zużyjemy jej zaledwie około pół litra.
  • Bierz szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. A jeśli już koniecznie zależy Ci na chwili relaksu, napełniaj wannę tylko do połowy głębokości.
  • Zamiast zmywać naczynia czy prać ręcznie, używaj zmywarki i pralki, najlepiej korzystając z programu eko w obu przypadkach.
  • W toalecie zamontuj spłuczkę z przyciskiem pozwalającym na regulację ilości spłukiwanej wody.

Oszczędzaj energię

Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez prądu. Jednak aby mógł on popłynąć do naszych domowych sprzętów RTV i AGD, najpierw trzeba go wytworzyć w elektrowni. A do tego celu w naszym kraju używa się nieodnawialnych źródeł energii, głównie węgla. Im większe zużycie prądu, tym więcej szkodliwych substancji przenika do środowiska. Dopóki w naszym kraju nie zmieni się sposób wytwarzania energii elektrycznej, dopóty każdy, kto z prądu korzysta w swoim domu, powinien pomyśleć, jak go zaoszczędzić.

  • Pamiętaj, aby nie zostawiać telewizora czy komputera w stanie tzw. czuwania, czyli w trybie stand by. W przeciwnym razie ilość zużytego prądu przez te urządzenia zwiększy się nawet o około 40%.
  • Wyciągaj także kable zasilające z gniazdka po skończeniu ładowania urządzeń mobilnych. Pozostając w gniazdku, wciąż pobierają prąd.
  • Pamiętaj, aby gasić światło, jeśli wychodzisz z danego pomieszczenia. Chyba że zamierzasz za chwilę do niego wrócić, wówczas lepiej zostawić zapaloną lampę. Dlaczego? Bo energooszczędne żarówki, które są obecnie dostępne na rynku, jeśli są często zapalane i gaszone, zwiększają zużycie energii w domu. Dodatkowo mniejsza jest wtedy żywotność żarówek.
  • O oszczędzaniu prądu pamiętaj także podczas gotowania. Wyłączaj kuchenkę czy piekarnik już kilka minut przed końcem gotowania, wówczas zużywana będzie energia cieplna, która została wytworzona wcześniej. I nic się nie zmarnuje.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy