11 Lip

Bądź swoim doradcą

Wielu osobom wydaje się, że wiedzą, co jest dla nas najlepsze. Zasypują nas radami, złotymi myślami i mnóstwem rzeczy, które, ich zdaniem, powinniśmy zrobić, aby coś poprawić w naszym życiu. Prawda jest jednak inna. W każdym z nas drzemią odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Trzeba je jednak umiejętnie wydobyć.

Idealnym narzędziem jest coaching. Wybierając coacha trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie natrafić na samozwańczego specjalistę, który może narobić nam sporo szkód. Przygotowując się do takiego spotkania zastanów się, nad czym chcesz pracować, a dokładniej, jaka sfera twojego życia wymaga największych udoskonaleń. Świetnym ćwiczeniem, które możesz sobie od razu wykonać jest koło równowagi w życiu. Narysuj na kartce jeden punkt. Od tego punktu poprowadź 8 linii i podziel je na 10 równych kawałków np. co 1 centymetr. Przy każdej linii napisz dziedzinę życia:  zdrowie, finanse, duchowość, rozwój osobisty, pomaganie innym, praca, czas wolny, rodzina. Przy każdej linii przydziel sobie punkty. Np. przy linii zdrowie zastanów się, w jakim stopniu (w skali od 1-10) dbasz o swoje zdrowie, o to, co jesz, jak jesteś aktywna fizycznie itp. Przy finansach zastanów się, czy panujesz nad swoimi finansami, czy wiesz, ile pieniędzy na co przeznaczasz, czy masz ich wystarczającą ilość, czy możesz chcesz mieć ich więcej, gdybyś dzisiaj przestała zarabiać, ile dni przeżyjesz dzięki swoim finansom. Przy duchowości zastanów się, jak wygląda twoja wiara. W rozwoju osobistym zastanów się, jak bardzo dbasz o swój rozwój, rozwijanie swoich umiejętności, szlifowanie talentów, uczenie się nowych rzeczy. Przy pomaganiu innym zastanów się, jak pomagasz innym ludziom (nie chodzi tu o dawanie pieniędzy bezdomnym, tylko o faktyczną pomoc poprzez dzielenie się np.  twoim czasem wiedzą czy doświadczeniem z tymi, którzy tego faktycznie potrzebują). Przy pracy zastanów się, czy to, co teraz robisz jest twoją pasją, realizujesz się w tym i czy ta praca jest zgodna z twoimi talentami i oczekiwaniami. Przy czasie wolnym zastanów się, czy w ogóle umiesz odpoczywać, jak spędzasz czas wolny, czy nie masz go za mało lub za dużo. Przy rodzinie zastanów się, jakie masz relacje z najbliższymi, czy poświęcasz im tyle czasu ile powinieneś, czy rozmawiasz z nimi i czy czuja w tobie wsparcie. Teraz połącz te punkty ze sobą. Jaka figura ci wyszła? Jeśli jest to okrąg – to świetnie, natomiast za każdym razem, gdy robiłam to ćwiczenie na moich warsztatach, większość ludzi otrzymywała dziwną figurę, która doskonale pokazuj,  nad którymi dziedzinami życia powinnaś się teraz najbardziej skupić.

Następnie wybierz jeden obszar, nad którym chcesz od razu zacząć pracować i rozwijać się w tej dziedzinie. Zastanów się, jakie w tym zakresie masz marzenia. Gdybyś puściła wodze wyobraźni i zupełnie nic by cię nie ograniczało, co być chciała osiągnąć, jak byś chciała się czuć, co posiadać, jakich ludzi mieć wokół siebie, co byś chciała wówczas czuć, gdy to już osiągniesz itp.  Następnie zastanów się,  co z tych rzeczy faktycznie pragniesz zrealizować. Najlepiej wypisz je na kartce, aby nic ci nie umknęło. Gdy masz je już wypisane przed sobą zadaj sobie pytanie, co musisz zrobić, aby te rzeczy/cele zostały zrealizowane. Wypisz np. po 10 czynności przy każdym celu. Nie myśl jednak o jakichkolwiek ograniczeniach np. załóżmy, że chcesz otworzyć sklep z ekskluzywną bielizną, a mieszkasz teraz w małej miejscowości, gdzie taki sklep w ogóle nie ma racji bytu. Co więc ma się stać, aby ten cel zrealizować? Np. przeprowadzasz się do dużego miasta, nawiązujesz współpracę z firmami, które szyją bieliznę, wynajmujesz lokal pod swój sklep itd. Jeśli masz wielkie wyzwanie z określeniem tego co tak naprawdę chcesz udoskonalić, osiągnąć czy robić w życiu, polecam ci wybrać się kilka spotkań z coachem, który pomoże wydobyć z ciebie twoje prawdziwe pragnienia. Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma takich osób, zapraszam cię do kontaktu ze mną. Ja wprawdzie nie jestem coachem, ale znam wiele coachów, z którymi można porozmawiać np. przez skype. Dlaczego miałabyś to robić? Z pewnością da ci to wiele nowej motywacji, siły do działania i uświadomisz sobie sama, jak wiele jesteś w stanie osiągnąć wyznaczając sobie swój osobisty plan dojścia do swych sukcesów. Powodzenia!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy