Święta dla większości Polaków to bardzo istotny czas. Przygotowania do tych kilku dni trwają bardzo długo i często wymagają od nas dużo energii. To jednak również czas radości, uśmiechów, miłości… kochamy święta za ich magiczną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Tradycja obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Większości z nas kojarzy się ona z czymś pozytywnym, miłym. Są rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie świąt. Poniżej nasza lista.

Potrawy

Wigilia kojarzy się z ulubionymi daniami, które w ciągu roku raczej nie goszczą na naszych stołach. Jak wynika z raportu TNS Polska z 2013 roku najważniejszym dla Polaków daniem wigilijnym jest karp – 82%, zaraz za nim pierogi – 69%, na trzecim miejscu znajduje się barszcz z uszkami – 68%.

Dekoracje

Czym są dla nas święta bez choinki? To nie święta. Jedynym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia jest właśnie to drzewko. Prócz choinki lubimy też przystrajać swoje domy, okna czy pokoje różnymi świątecznymi ozdobami. Kto nie marzy o białych świętach? Biały puch za oknem, który niestety w Polsce ostatnimi czasy na święta się nie pojawia to kolejna naturalna „dekoracja” świąt, bez której są trochę niepełne.

Prezenty

Święta oznaczają prezenty. Obdarowywanie bliskich sprawia nam niemałą przyjemność, ale sami również lubimy dostawać prezenty. Pięknie zapakowane upominki bardzo dobrze prezentują się pod ustrojoną choinką. Jak wynika z wspominanych już wcześniej badań TNS Polska, planowane wydatki na zakup prezentów to ok. 370 zł. Kupujemy je przede wszystkim w hiper i supermarketach (39% ankietowanych), w wielkich centrach handlowych (35% ankietowanych) oraz w małych i średnich sklepach (25% ankietowanych). A czym najczęściej obdarowujemy? Na pierwszym miejscu znalazły się kosmetyki i perfumy – 40%, następnie słodycze oraz ubrania i obuwie – 26%, do najrzadziej kupowanych prezentów zaliczamy wyposażenie do domu – 6% oraz alkohol i wręczanie gotówki – 7%.

Coca-cola, „Kevin sam w domu” i „Last Christmas”

To może śmieszyć, jednak naprawdę nie wyobrażamy sobie świąt bez świątecznej reklamy Coca-coli, która każdego roku oznajmia, że święta tuż, tuż. Święta kojarzą nam się również z nieśmiertelnym hitem grupy Wham! „Last Christmas”, który rozgłośnie radiowe serwują nam już od początku grudnia. Święta to dla nas również przebój filmowy „Kevin sam w domu”, z którego dialogi znamy już prawie na pamięć – kiedy pewnego roku telewizja Polsat miała nie wyemitować filmu rozpoczęły się protesty, które doprowadziły do tego, że „Kevin…” ostatecznie znalazł się w świątecznej ramówce stacji.

Nie zapominajmy!

Święta to dla większości bardzo przyjemny czas, niestety są ludzie, którzy w ten szczególny czas nie mogą świętować. Dzieje się tak z różnych względów – jednych na święta po prostu nie stać, a inni najzwyczajniej nie mają z kim świętować. Ten okres to również czas na pomoc – nie zapominajmy o tym. Tradycja, według której zostawiamy dodatkowe nakrycie przy świątecznym stole dla nieznajomego jest bardzo piękna i nie powinniśmy o niej zapominać.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy