Nadchodzi długo oczekiwany przez wszystkich letni czas, kiedy ze spokojem możemy odpoczywać nad jeziorem, na leśnej polance, w górach czy na plaży. Należy jednak pamiętać, że mocne słońce, choć daje piękną opaleniznę, która poprawia wygląd naszej skóry, może być dla niej również bardzo niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać przy zażywaniu kąpieli słonecznych?

Zabezpieczenie od środka

Przed sezonem letnim warto przygotować swoją skórę na słońce. W aptece znajdziemy tabletki wspomagające opalanie, zawierające beta-karoten. Prócz tego możemy również spróbować domowych sposobów – pomogą świeże soki z marchwi. Za pomocą suplementów diety i soków zwiększamy ilość melaniny w organizmie, czyli odpowiedzialnego za koloryt skóry pigmentu. Sprawi to, że nasza skóra bez opalania nabierze lekko brązowego odcienia.

Określ fototyp skóry

Znając fototyp naszej skóry lepiej dopasujemy kosmetyki ochronne. Jest to klasyfikacja zależna od ilości melaniny w naszej skórze. Zgodnie z klasyfikacją Fitzpatrica wyróżniamy aż 6 fototypów, są to:

  • Fototyp I – cechuje ludzi o bardzo jasnej karnacji, skóra często pokryta jest dużą ilością piegów,  włosy w kolorze: jasny blond bądź rude. Kolor oczu: niebieskie. Typ ten jest w wysokim stopniu narażony na poparzenia skóry, opalenizna niewidoczna.
  • Fototyp II – jasna karnacja, włosy w kolorze blond oraz jasnobrązowe. Kolor oczu: niebieskie, szare bądź zielone. Duża skłonność do poparzeń. Opalenizna delikatna w brzoskwiniowym odcieniu.
  • Fototyp III – karnacja jasnobrązowa, włosy w kolorze ciemnego blondu lub brązu. Kolor oczu: szare, brązowe, piwne, niebieskie. Małe narażenie na poparzenia słoneczne. Opalenizna w kolorze jasnego brązu.
  • Fototyp IV – karnacja brązowa, oliwkowa. Włosy w kolorze ciemno brązowym lub czarne. Kolor oczu: ciemny brąz. Brak skłonności do poparzeń, opalenizna w głębokim brązowym odcieniu.
  • Fototyp V – karnacja ciemnobrązowa, charakteryzująca rasę żółtą. Włosy ciemno brązowe lub czarne, ciemne oczy. Skóra ta nie jest narażona na poparzenia słoneczne.
  • Fototyp VI – karnacja ciemnobrązowa lub czarna, charakterystyczna dla czarnoskórych. Nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym.

Dobierz odpowiedni filtr

Skoro już znasz fototyp swojej skóry łatwo możesz dobrać krem ochronny o odpowiednim filtrze. Osoby, których fototyp to I-III powinny stosować filtry z faktorami od 30 wzwyż. Im niższy fototyp, tym wyższy filtr. Osoby z fototypem od IV-VI mogą pozwolić sobie na niższe faktory. Niezależnie jednak od tej klasyfikacji, pamiętajcie, aby skórę twarzy chronić jak najwyższym filtrem, jest tam ona najcieńsza i najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Dobrze jest też unikać opalania się w godzinach między 11:00 – 15:00. Kosmetyk ochronny powinniśmy nakładać, co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie. Chroń również swoją głowę i oczy, zaopatrz się w słomkowy kapelusz lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne.

Po opalaniu

O skórę należy dbać również po opalaniu. Zaopatrz się w kosmetyki, które złagodzą ewentualne zaczerwienienie, zregenerują i nawilżą Twoją skórę. Wiele kosmetyków pomoże też pozostać opaleniźnie na skórze dłużej i wydobędzie jej piękny brązowy odcień.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy