13 Gru

Bożonarodzeniowe symbole, czyli jak odpowiednio przygotować się do Świąt

Święta coraz bliżej, co zauważyć można nie tylko, gdy zrywamy kolejną kartkę z kalendarza, ale również w przepełnionych centrach handlowych. Dni upływają na planowaniu listy prezentów, poszukiwaniu składników na wigilijną kolację i słuchaniu świątecznych przebojów w radiu. Oprócz przedświątecznej gorączki zakupów, Boże Narodzenie to przede wszystkim czas magiczny, przepełniony symbolami i czynnościami, które każda rodzina wykonuje co rok z tą samą starannością. Jakie jest ich ukryte znaczenie?

Wolne miejsce prze stole

 

Tradycja nakazuje, aby podczas wigilijnej kolacji przygotować dodatkowe miejsce dla niespodziewanego gościa. Z jednej strony symbol ten przywołuje pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą zjeść kolacji z nami, albo miejsce to może przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny. Ten szczególny symbol może jednak być zalążkiem dobrego uczynku – być może sąsiad spędza samotnie Święta i warto go zaprosić lub też ktoś potrzebujący zawita w progu waszego domu. Należy pamiętać, że ten szczególny czas jest czasem dobroci i wzajemnej pomocy – być może to wam uda się tym razem wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

 

Pierwsza Gwiazdka

 

Kto jako dziecko nie wypatrywał pierwszej gwiazdki, oznaczającej moment, w którym należy podzielić się opłatkiem i zasiąść do wigilijnego stołu! Pierwsza Gwiazda to symbol gwiazdy betlejemskiej, którą według Świętego Mateusza ujrzeli Trzej Królowie w drodze do Betlejem.

 

Dzielenie się opłatkiem

 

Dzielenie się opłatkiem jest jednym z najważniejszych momentów świąt Bożego Narodzenia. To symbol pojednania i jedności – zażegnania nieporozumień, wybaczenia krzywd, okazywania wdzięczności. Obyczaj ten w Polsce znany jest od początków XIX wieku. Wierzono, że opłatek ma właściwości lecznicze i dobroczynne, a jego obecność w domu przynosi pokój i błogosławieństwo.

 

12 wigilijnych potraw

 

Liczba wigilijnych potraw symbolizuje dwunastu apostołów i liczbę miesięcy w roku. Każdej z potraw należy spróbować, aby zapewnić sobie obfitość jedzenia przez cały rok i aby nie ominęła nas żadna przyjemność. Ryby podczas wieczerzy to oznaka zdrowia i dostatku, grzyby mają zapewnić szczęście, mak symbolizuje bogactwo – każda z wigilijnych potraw odpowiada za powodzenie w kolejnym roku. W niektórych rejonach Polski wierzono również, że nie należy zjadać potraw wigilijnych do końca, aby nie zaznać głodu w przyszłości.

 

Jaka wigilia, taki cały rok?

 

Dawniej wierzono, że to, w jaki sposób spędzimy wigilię, będzie miało wpływ na cały kolejny rok. Dlatego w ten dzień nie należy się kłócić, smucić, czy wzajemnie obrażać. Należy wstać wcześnie rano, aby zapobiec lenistwu w nowym roku, a pożyczanie czegokolwiek jest surowo zabronione – aby szczęście i dostatek nie uciekały z domu.

Wigilia obfituje również w inne symbole. Choinka – drzewo poświęcone Adamowi i Ewie, którego każdy element ma swoje znaczenie. Światełka mają przypominać przyjście na świat Jezusa, łańcuchy to symbol węża i grzechu, aniołki na choince mają opiekować się domem, a dzwoneczki zapowiadać dobrą nowinę. Tego dnia nie należy zapominać również o białym obrusie (czysta wola zasiadających przy stole) i ukryciu pod nim sianka – symbolu żłobka, w którym urodził się Jezus.

Te coroczne rytuały posiadają wyjątkową moc – bo chociaż na jedną chwilę potrafią zjednoczyć ludzi, przypomnieć o tym, co najważniejsze, zatrzymać się na moment, być może komuś wybaczyć i poczuć magię Świąt!

 

 

Facebook Comments

Najnowsze tematy