Święta w naszym kraju to szereg świątecznych tradycji, bez których nie wyobrażamy sobie tego szczególnego czasu. Dzięki nim ten wigilijny okres nabiera dla nas wyjątkowego znaczenia i wyczekujemy go z niecierpliwością przez cały rok.

Pierwsza gwiazdka

Potrawy w trakcie kolacji wigilijnej smakują wyjątkowo, dlatego właśnie z utęsknieniem wyczekujemy tego szczególnego wieczoru. Grzybowa, karp, pierogi … w ciągu roku nie cieszą tak jak w Wigilię. Jednak zanim usiądziemy wspólnie do świątecznego stołu wyczekujemy za oknem pierwszej gwiazdki, która ma być symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa. Kiedy już pojawi się za oknem siadamy wspólnie do stołu i rozpoczynamy świętowanie.

Dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa

Kolejną tradycją jest pozostawianie przy wigilijnym stole dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Jest to także symbol pamięci o naszych nieobecnych bliskich, którzy z różnych przyczyn nie mogą być z nami w ten wieczór.

Opłatek

W niektórych domach dzielenie się opłatkiem następuje przed kolacją wigilijną, z kolei w innych już po wieczerzy. Przełamujemy się z bliskimi opłatkiem i wymieniamy się wzajemnie życzeniami na najbliższy rok. Dzielenie się opłatkiem ma za zadanie zbliżyć nas do siebie i pokazać, jak ważni są dla nas bliscy.

Choinka

Dawniej świąteczne drzewko ubierano właśnie w wieczór wigilijny wraz z całą rodziną. W dzisiejszych czasach znaleźć je możemy w domach o wiele wcześniej. Bez choinki nie wyobrażamy sobie świąt – dawniej przystrajano ją suszonymi owocami czy piernikowymi figurkami. W dzisiejszych czasach wieszamy na niej piękne ozdoby, świecące lampki i łańcuchy. Choinka ma za zadanie symbolizować życie i narodziny.

Prezenty

Obdarowywanie bliskich sprawia nam radość. Po wigilijnej kolacji w zwyczaju mamy rozdawać prezenty, które wcześniej położone zostały pod choinką. Tym momentem zazwyczaj najbardziej zainteresowane są dzieci.

Wspólne kolędowanie

Po wieczerzy w wielu domach tradycją jest również wspólne kolędowanie. Pieśni opowiadające o narodzinach Jezusa śpiewane były już w średniowieczu. W radosne śpiewanie zaangażowana jest cała rodzina, wspólne śpiewanie bowiem pozytywnie wpływa na nasze relacje z rodziną.

Pasterka

Msza odprawiana w kościele o północy z 24 na 25 grudnia. Ma symbolizować czuwanie przy żłobku narodzonego Jezusa. Zgodnie z tradycją katolicką jest to najważniejszy moment w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy