Zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy relacje, które budujemy z innymi są niezwykle istotne. Wpływają one nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na możliwości naszego rozwoju. Dobra współpraca umożliwia nam uzyskanie pomocy w ciężkich sytuacjach, minimalizuje stres związany z pracą i pozwala na wzajemne zrozumienie. Jednak każdą relację musimy zbudować od podstaw, nikt tego za nas nie zrobi i to my decydujemy o tym, jak będzie ona wyglądać.

Komunikuj się

Już od pierwszego dnia w nowym otoczeniu ważne jest, aby dać się poznać jako osoba, z którą łatwo się komunikować. Ludzie lepiej odbierają osoby, które nie boją się mówić – oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Należy od początku pokazać, że jesteśmy mili i pomocni, ale nie damy się wykorzystywać. Wtedy nowi współpracownicy będą traktować nas jako równych sobie. Dobre kontakty z otoczeniem zapewnią nam spokój psychiczny, który pozwoli lepiej spełniać obowiązki, sprawniej pracować w grupie. Ważne jest, aby nie dać się wciągnąć w obmawianie innych współpracowników, nie oceniać ich po pozorach. Jeśli ktoś dowie się o takich praktykach, może Cię to postawić w bardzo niekorzystnym świetle.

Współpracuj

Kooperacja jest kolejnym istotnym aspektem. Kompromisy w pracy do konieczność. Nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli, czasem inni mogą mieć lepsze pomysły niż Ty. Nie warto się wtedy obrażać, praca zespołowa jest bardzo ważna, a to, jak współpracujesz w zespole może decydować o Twojej dalszej karierze w firmie. Otwórz się na sugestie innych, ale również oferuj swoją pomoc, dziel się informacjami, które mogą pomóc kolegom. To, jak Ty będziesz się zachowywać, będzie odzwierciedlać zachowanie innych w stosunku do Ciebie.

Bądź zorganizowany

Często zdarza się, że to właśnie od Ciebie będzie zależeć możliwość kontynuowania pracy nad projektem. Dlatego ważne jest dotrzymywanie terminów i nie zwlekał z wykonaniem jej do ostatniej chwili. Jeśli dzielicie się obowiązkami, wykonuj je starannie. W pracy zespołowej nie zrzucaj wszystkiego na swoich współpracowników, każdy powinien być zaangażowany w projekt w równym stopniu. Pamiętaj również o porządku w swoim miejscu pracy – zagracone stertą papierów biurko może i nie przeszkadza Ci w pracy, ale jeśli dzielisz je z drugą osobą, warto pomyśleć, co ona o tym sądzi – może ją to dekoncentruje, przeszkadza, zabiera przestrzeń? Utrzymuj porządek, bo to również świadczy o tym, jakim jesteś pracownikiem.

Unikaj konfliktów

Wszelkie nieporozumienia i napięcia mogą mieć negatywny wpływ na Twoją pracę. Wprowadzają one niepotrzebny stres i psują panującą wokół atmosferę. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać i zachowywać spokój. Spokój to klucz do sukcesu, panuj nad sobą, nie daj się ponieść emocjom ani prowokować. Nie bądź osobą zadufaną w sobie, okazuj czasem pokorę, szukaj wspólnego języka ze współpracownikami. Niech każda strona przygotuje konkretne argumenty i znajdźcie konsensus. W negocjacjach ważne jest, aby każda z zaangażowanych osób okazywała sobie szacunek i słuchała tego, co mówią inni.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy