10 Lis

Co nam daje życiowa równowaga?

Początek jesieni związany jest z tak zwaną równonocą jesienną. Jest to moment, kiedy zarówno dzień i noc trwają równo po 12 godzin. To zjawisko i jesienny klimat zachęcają do refleksji związanej z tematem równowagi w naszym życiu.

Życiowa równowaga jest jednym z najważniejszych elementów wypełnionego szczęściem życia prywatnego oraz pełnego sukcesów biznesu. Jeśli brakuje równowagi w naszym życiu, to nasze emocje wyraźnie nam to pokazują. Zbyt duża ilość pracy, stres i brak chwili na odpoczynek sprawia, że jesteśmy poddenerwowani, mało kreatywni i smutni.

 

Kiedy balans jest zachwiany?

Jeśli:

– praca zajmuje w twoim życiu tak dużo miejsca, że nie wystarcza ci już czasu na odpoczynek, zadbanie o siebie, rozwijanie swojego hobby, spotkanie z rodziną,

– pracujesz bardzo dużo, ale twoja praca nie przekłada się na zyski

– wybierasz Facebooka, zamiast systematycznego planowania swojego biznesu i weryfikowania strategii działania

– wykonujesz dużo czynności po omacku –  masz tak zwany słomiany zapał, a potem czujesz wypalenie

– siedząc przy stole, zamiast rozmawiać z partnerem lub dziećmi, sprawdzasz e-maile w telefonie lub myślami jesteś w pracy.

Własny biznes czy też praca dla kogoś wymaga zaangażowania – to oczywiste. Ilość zadań jakie mamy do wykonania jest spora, a w dodatku czasami zdarzają się momenty kryzysowe lub jakieś ważne projekty, które wymagają większej ilości pracy. Równowaga nie będzie więc trwać zawsze i wszędzie. Biznes, praca w korporacji, wychowywanie dzieci, życie prywatne nie są czymś stałym. Nowa propozycja, zadanie, sytuacja, która się pojawi nagle może sprawić, że nasza równowaga zostanie zachwiana i trzeba będzie ją zbudować od nowa. Ważne jest jednak, aby mieć świadomość balansu w życiu.

Uświadomić sobie, że on istnieje. Dążyć do równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym oraz pomiędzy obowiązkami, a odpoczynkiem.  Życiowa równowaga daje nam wewnętrzny spokój oraz radość. Warto angażować się w jej kreowanie.

 

Jak kreować równowagę w życiu?

KROK 1.  Określ, co równowaga oznacza dla ciebie

 

Nie sugeruj się tym, co mówią inni. Dla jednego równowaga oznacza pracę sześćdziesiąt godzin tygodniowo, a dla innego trzydzieści. Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi. Istotne jest to, na czym tobie zależy. Nie chodzi też tylko o to ile pracujesz, ale przede wszystkim JAK pracujesz – czy robisz coś, żeby pokazać innym, że masz dużo na głowie, czy rzeczywiście efektywnie wykonujesz zaplanowane wcześniej kroki, które zbliżają cię do realizacji większego zadania, czy celu.

 

KROK 2. Wypisz wszystko, co cię ogranicza

 

To ty musisz czuć się dobrze z własną definicją równowagi i określić, czego chcesz, wyobrazić sobie jak ma wyglądać. Ile czasu spędzasz w pracy, jak często spotykasz się ze znajomymi, kiedy masz czas na swoje hobby – warto zapytać siebie, co jest tak naprawdę ważne i zastanowić się, dlaczego nie masz na to czasu. Często okazuje się, że tak naprawdę czas by się znalazł, tylko nie robimy czegoś ze względu na ograniczające nas myśli, tzw. przekonania. Znasz te myśli, które podświadomie mówią ci, że nie powinieneś wyjść punktualnie z pracy, bo wtedy nie będą cię doceniać, więc zostajesz po godzinach? No właśnie! Nie pozwalamy sobie na odpoczynek, bo myślimy, że jest czymś złym, kojarzącym się z lenistwem, a nikt nie chce być postrzegany jako osoba leniwa. Jakie przekonania cię blokują? Wypisz je sobie i uświadom. Czy rzeczywiście są realne? Jak możesz je zmienić? Co zyskasz, zmieniając je?

 

KROK 3. Eliminuj.

 

Ten prosty krok bardzo często na początku budzi przerażenie. Jednak wystarczy się tylko chwilę nad tym zastanowić i okazuje się, że robimy wiele rzeczy niepotrzebnie. Miesiącami gdzieś z tyłu głowy pozostają niezałatwione tematy, których z nadmiaru obowiązków i tak nie wykonamy, a nie potrafimy ich odpuścić. Wypisz wszystkie zadania, które możesz oddelegować, ale jeszcze do tej pory tego nie zrobiłaś, wszystkie rzeczy, o których wydaje ci się, że musisz je zrobić, a i tak od miesięcy ich nie robisz.

Zrezygnuj chociaż z jednego „zjadacza czasu”, jakim jest ciągłe sprawdzanie e-maili, telewizja czy gry komputerowe. To działa!

 

KROK 4. Podejmij decyzję i działaj.

 

Najgorsze, co możesz zrobić to uświadomić sobie, co oznacza dla ciebie równowaga, a następnie schować te pragnienia głęboko w szufladzie. Dopóki nie podejmiesz decyzji, że chcesz osiągnąć życiową równowagę, nadal będziesz tkwić w zawieszeniu. Ciągły pęd, nadmiar obowiązków spowodują, że szybko zapomnisz o tym, co równowaga dla ciebie oznacza. Podejmij więc tę decyzję teraz. Wystarczy kilka minut z kartką i długopisem w ręku. Zapisz czym jest dla ciebie równowaga, a następnie podejmij decyzję i jak najszybciej wykonaj pierwszy krok. Niech będzie nim na przykład to, że każdego dnia będziesz punktualnie o 17.00 kończyć pracę. Jeśli prowadzisz własny biznes, spróbuj dać sobie pozwolenie na to aby np. jeden dzień w tygodniu zostać w domu. Zrobić sobie wolne po to, aby odpocząć i nabrać dystansu, a następnie pomyśleć nad kluczowymi działaniami w firmie, na które do tej pory nie było czasu.

WYKONAJ CHOCIAŻ MAŁY KROK i przekonaj się, jak pozytywnie wpłynie na ciebie i na jakość twojego życia więcej balansu. Wiedz też, że działanie jest kluczem, który zamknie w szufladzie twój lęk. Udowodni ci, że większość obaw było tylko w twojej głowie.

Z lekkością wprowadź pierwszą drobną zmianę do swojego biznesu i życia. Zrób to, z apetytem na kolejne i więcej.

 

Co daje nam życiowa równowaga?

Przede wszystkim poczucie wewnętrznego spokoju i zadowolenia z siebie. Bardziej realizujemy się w pracy, mamy większe chęci do kreatywnego działania. Stajemy się bardziej pewni siebie i radośni. Nie mamy wyrzutów sumienia, że zaniedbujemy jakąś ważną dla nas sferę, a to przekłada się na lepsze samopoczucie oraz jakość życia.

 

Autorka artykułu:

 

Marta Kaim – coach ICF, mówczyni, mentorka, właścicielka manufaktury przemian. Ekspertka od zarządzania sobą i swoją energią w czasie. Autorka popularnego programu dla kobiet „Jesteś ważna!“ oraz inspirującej książki dla kobiet „Jesteś ważna. Czas, emocje i ty“ (manufaktura-przemian.pl/jestes-wazna). Wierzy w kobiety i ich wewnętrzną moc! Wspiera, inspiruje i motywuje, a dzięki pracy z nią, kobiety odzyskują równowagę, zaczynają żyć w zgodzie ze sobą i są szczęśliwe! Swoją postawą udowadnia, że można odnieść sukces, nie rezygnując z życia prywatnego i czasu dla siebie.

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY KURS ONLINE:

http://manufaktura-przemian.pl/darmowy-kurs/

„7 sposobów na znalezienie czasu dla siebie i na to, co ważne”.

Specjalnie dla Ciebie w prezencie wiele wartościowych ćwiczeń, porad, wskazówek.

Facebook Comments

Najnowsze tematy