Co robić w wolnym czasie?

Polacy cierpią na chroniczny brak czasu — alarmuje CBOS. Co trzeci z nas przyznaje, że zdarza mu się pracować po godzinach oraz w weekendy. Żądamy wydłużenia doby! Zamiast oczekiwać niemożliwego, skupmy się na codzienności. Zaplanujmy swój kalendarz tak, aby znaleźć chwilę na relaks. Odpoczynek jest bardzo ważny — bez niego organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować! Prędzej czy później odmówi posłuszeństwa. Pierwsze symptomy przemęczenia to silne bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastrojów, bezsenność, brak apetytu.

Co robić w wolnym czasie? 

Możliwości jest całe mnóstwo! Czas wolny można wykorzystać na odpoczynek bierny lub aktywny. Niezależnie od preferencji, obie formy są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej — na tym polega zrównoważony tryb życia.

Odpoczynek bierny 

Zakłada całkowity „reset” organizmu. Za jego najbardziej efektywną formę uważa się sen, który pozytywnie wpływa zarówno na umysł, jak i ciało. Warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Według specjalistów powinniśmy poświęcić mu 6-godzin. Pozostały czas wolny możemy wykorzystać na czytanie książek, oglądanie telewizji. Doskonałą formą odpoczynku biernego jest również gotowanie. Zaszyj się w kuchni i przygotuj pyszny obiad lub deser. Później namów swoich bliskich na planszówki — to doskonała metoda na wyciszenie.

Odpoczynek aktywny

Może okazać się wybawieniem dla osób, które spędzają całe dnie za biurkiem! Jazda na rowerze, bieganie, pływanie, spacer po lesie — każdy znajdzie coś dla siebie. Lekarze mówią głośno o pozytywnym wpływie sportu na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna świetnie dotlenia organizm, poprawia humor, dodaje energii, poprawia jakość snu. Ruch to naturalny lek!

Podsumowanie

Czasu nie da się zatrzymać, ale można go stracić. Nie użalaj się nad sobą — działaj! Zaplanuj go tak, aby znaleźć czas dla siebie. Dobra organizacja to podstawa! Myśl jutrem — przed pójściem spać ustal plan dnia! Wyeliminuj z niego tzw. „pożeracze godzin”. Chodzi przede wszystkim o portalach społecznościowych, na których podglądamy życie celebrytów i znajomych. To właśnie one kradną uwagę! Sprawiają, że dobra kurczy się w zastraszającym tempie!

1 comment on “Co robić w wolnym czasie?

  1. Ja w wolnym czasie mam zwykle tyle zajęć, że czas już nie jest wolny 😉 Jednak ostatnio, nieco na siłę, uczę się odpoczynku również statycznego. Wtedy najbardziej lubię patrzeć w niebo i rozmyślać o niebieskich migdałach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *