22 Lip

Czas pracy i czas relaksu – jak je określić?

Dlaczego ludzie klękają w świątyniach? Dlaczego świętują o północy powitanie Nowego Roku?

Bo budynkowi, w którym się modlą nadali sens świętości, a zgodnie z zachodnio-europejskimi obliczeniami astronomicznymi przyjęliśmy, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia rozpoczyna się nowy rok kalendarzowy.

To, jak będziemy traktować czas i przestrzeń, w której się obecnie znajdujemy zależy od nas samych, od tego, jaki sens nadamy danemu miejscu lub porze.

Wszystkie ludy afrykańskie w swojej tradycji plemiennej wypracowały tak zwane rytuały przejścia. Były to dobrze zaplanowane i zorganizowane czynności, które miały symbolicznie zaznaczyć moment przejścia z okresu dziecięcego w okres dorosłości. Niektóre plemiona wysyłały młodych chłopców do dżungli zostawiając ich tam samych na całą noc, aby w tym czasie mogli oni wykazać się wiedzą praktyczną, odwagą i zaradnością. Inne wspólnoty zakopywały w ziemi nastoletnich młodzieńców, co miało symbolizować śmierć dziecka, a następnie odkopywali, co oznaczało narodzenie się nowego dojrzałego człowieka. My nie musimy serwować sobie takich wyzwań, ale warto wypracować w życiu rytuały przechodzenia ze sfery zawodowej do prywatnej.

Wakacje to dobry czas, aby postarać się poćwiczyć nasze podejście do tej kwestii.

⇒Pierwsza lekcja to czas urlopu. Nawet jeśli wiemy, że mamy zaległości, to zasada nr 1 – nie nadrabiamy ich na urlopie! Dlaczego? Ponieważ wrócimy do pracy zmęczeni, przez co mniej produktywni. Żeby prawdziwie odpocząć należy odciąć się od obowiązków, które pochłaniają nas w codzienności.

 ⇒Druga lekcja to weekendy. Jeśli pracujemy 5 dni w tygodniu, to zadbajmy o to, żeby przez sobotę i niedzielę zmienić otoczenie, wybrać się na krótką wycieczkę, włączyć do kalendarza aktywności sportowe, zadbać o dom i rodzinę.

⇒Lekcja trzecia to codzienność.

Bywają okresy o większej intensywności obowiązków zawodowych i wtedy rzeczywiście musimy pracować w wytężonym wymiarze czasu. Nasza odpowiedzialność lub kontrola przełożonych trzymają nas wówczas w ryzach i nie pozwalają na zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Jednak poza tymi sytuacjami sami wpadamy w złe nawyki nieumiejętności odsunięcia pracy na drugi plan. Czasem to może być chęć dodatkowego zarobku, wykazania się przed szefem z nadzieją na awans, nawyk ciągłego sprawdzania poczty elektronicznej w smartfonie i poczucia obowiązku odpisywania na maile. Wchodząc więc do domu starajmy się po przekroczeniu progu „przełączyć” swoje myśli ze sfery zawodowej na świat domowy. Kto miał kiedyś okazję odwiedzić meczet, gdzie trzeba zdjąć obuwie, zakryć włosy i w skupieniu przebywać w świątyni, ten wie, co to znaczy „przekroczyć próg”. Starajmy się, aby nasz dom był taką świątynią prywatności.

Po drugie nawet jeśli nie pracujemy to nie umiemy należycie wykorzystać czasu poza pracą. Bierne oglądanie telewizji, szwędanie się  po galeriach handlowych, przeglądanie profili znajomych na portalach społecznościowych to nie jest prawdziwy wypoczynek. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale w nadmiernych ilościach sprowadza się do tzw. „zabijania czasu”. Przychodzi północ, a my nie zrobiliśmy w sumie nic, aby odświeżyć nasz umysł i ciało.

Osoby posiadające dzieci lub rodziców w podeszłym wieku, którymi się opiekują też powinni pamiętać, że po pracy zawodowej i po pracy na rzecz rodziny warto w tygodniu wygospodarować czas dla zregenerowania swojego organizmu, chociażby po to, żeby mieć dalej siłę pomagać. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż nawet już późnym wieczorem, kiedy wszyscy pójdą spać i jest okazja zrobić coś dla siebie, to brakuje nam zwyczajnie siły.

Ale spróbujmy choć przez 10 minut kilka razy w tygodniu świadomie wypoczywać. Może to być krótka gimnastyka, przejażdżka rowerem lub przeczytanie kilku stron fascynującej książki zamiast automatycznego zalegnięcia przez telewizorem. Dlaczego? Ponieważ oglądając telewizję jesteśmy bierni, a najlepiej wypoczywa się przy aktywnym zaangażowaniu naszej uwagi w czynności pomagające zrelaksować się.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy