Gdy spędzasz za biurkiem osiem godzin i zerkasz na zegarek kiedy wybije godzina wyjścia do domu lub gdy mijają kolejne nadgodziny spędzone nad pracą myślisz pewnie, że marnujesz swój cenny czas. Może wyobrażasz sobie co mógłbyś robić w domu, z rodziną, z przyjaciółmi, gdyby nie ta nudna robota. Takie nastawienie nie tylko psuje Ci humor, ale powoduje gorsze efekty wywołane brakiem zaangażowania emocjonalnego w wykonywane zadania, co tylko wydłuża bieżący czas pracy. Pomyśl więc kto zyskuje na Twojej pracy – firma, szef, zespół…, ale i Ty także!

Tę prawda poznała na własnej skórze Agnieszka, która niegdyś pracowała jako asystentka w małej agencji eventowej. Początkowo była zachwycona posadą, ciągłymi wyzwaniami, koncertami, pomocą w organizacji imprez integracyjnych. Ceniła częste wyjazdy, zwiedzanie nowych hoteli, restauracji i klubów, w których odbywały się przyjęcia dla klienta. Po roku jednak poczuła zmęczenie taką dużą aktywnością i weekendami z dala od domu. Jako asystentka miała bardzo szeroki zakres obowiązków. W zasadzie ze względu na kilkuosobowy zespół, w praktyce sprowadzało się to do obarczania ją wszystkim, na co inni nie mieli czasu lub ochoty. Budziło to w niej złość. Nie lubiła parzenia kawy dla gości, chodzenia na pocztę z codzienną korespondencją, kserowania folderów reklamowych, kopiowania płyt DVD i CD z ofertą dla potencjalnych klientów. Dostawała także zlecenia od szefowej na przeprowadzanie formalności związanych z podpisywaniem umów dla podwykonawców, szukaniu zastępców, negocjowania stawek. Denerwowała się, że brak w agencji osobnego działu kadrowego, nie lubiła takiej papierkowej roboty. Chciała się rozwijać i czuła brak ambitniejszych zleceń. Po dwóch latach odeszła z agencji i trafiła do dużej firmy zajmującej się organizacją szkoleń i konferencji. Przyznała, że to czego nauczyła się w poprzednim miejscu pracy wpłynęło na jej pewność siebie i obycie się ze standardami współpracy z dużymi zleceniodawcami. Teraz z przyjemnością parzy kawę dla swoich gości, którzy przychodzą na umówione spotkania z nią, a nie z jej szefem. To, czego tak bardzo nie znosiła w poprzedniej agencji, w nowej firmie traktowała jako narzędzie do osiągnięcia wyższych celów.

I Ty tak samo możesz przekuć wady swojej pracy w zysk, który zaprocentuje.

Szkolenia

Jeśli przechodzisz szkolenia w obrębie swojej firmy, wiedza ta zostanie z Tobą już na zawsze, nikt Ci jej nie zabierze. Nawet krótkie warsztaty i kursy zaoferowane przez obecnego pracodawcę, które traktujesz jako przykry obowiązek są długoterminową inwestycją w Ciebie. Ponieważ nie znamy swojej przyszłości i tego, co nam przyjdzie robić w życiu, każde szkolenie, które teraz wydaje Ci się mało przydatne, może pomóc Ci w zrobieniu kolejnego kroku na ścieżce Twojej kariery.

Nauka nie idzie w las

Doświadczenie, które zdobywasz w obecnej pracy z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Agnieszka, która nie lubiła prowadzenia umów z podwykonawcami, w nowej pracy wykorzystała tę wiedzę do koordynowania swoich projektów. Nawet jeśli teraz jesteś zmuszony do nudnych czynności obsługi urządzeń biurowych, wykonywania rutynowych i powtarzających się czynności, to o ten jeden element wiedzy praktycznej jesteś do przodu.

Kontakty na całe życie

W każdej pracy spotykasz nowych ludzi. Klientów, usługodawców, współpracowników z zewnętrznych firm. Szczególnie, jeśli Twoja praca umożliwia Ci uczestniczenie w branżowych wydarzeniach, targach expo czy konferencjach, szansa na poszerzanie kontaktów zawodowych jest niezmiernie obfita. Jeśli w przyszłości zechcesz zmienić pracę, weź do ręki wizytownik, przejrzyj skrzynkę mailową i listę kontaktów w telefonie, a zobaczysz, ile znasz osób. Do nich możesz wysłać neutralną informację o swoich planach, a tego rodzaju poczta pantoflowa potrafi zdziałać cuda przy szukaniu nowej posady. Wyrabiając sobie dobrą opinię wśród ludzi, będą oni skłonni polecić Cię dalej, zarekomendować, wystawić świadectwo wcześniejszej współpracy. Jest to potencjał, o którym często zapominamy.

Pamiętaj więc, że czas który oficjalnie poświęcasz dla pracodawcy, w praktyce przeznaczasz na czas inwestycji w siebie!

Facebook Comments

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy