27 Cze

Na wakacje samolotem – zasady dotyczące bagażu

Restrykcyjne przepisy na lotniskach często uprzykrzają nam podróż samolotem. Czy bagaż nie będzie za ciężki, czy nie będę musiał czegoś wyrzucić, zostawić, przepakować? Te pytania sprawiają, że stres przed podróżą jest znacznie większy. Dlatego lepiej odpowiednio się przygotować i wiedzieć z czym w bagażu podręcznym na pewno nie polecimy. Zwłaszcza gdy w podróż samolotem udajemy się po raz pierwszy.

Zanim jednak o zawartości warto najpierw wspomnieć o samym bagażu podręcznym. Wybierając się w podróż samolotem należy sprawdzić, jakie są dopuszczalne wymiary podręcznego bagażu. Zwłaszcza w tzw. tanich liniach lotniczych, wielkość walizek sprawdzana jest przed wejściem na pokład. Te, które nie mieszczą się w specjalnych drabinkach, nie zostaną przepuszczone. Wynika to z wielkości luków bagażowych w samolotach, do których bagaże muszą się zmieścić. Linie lotnicze mają zróżnicowane normy bagaży podręcznych, które są dostępne na stronach internetowych przewoźników.

Co zaś powinno się znaleźć w walizce o odpowiednich wymiarach? Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać to zasada 100 ml. Taką bowiem maksymalną pojemność mogą mieć wszelkie płyny wnoszone na pokład samolotu. Istnieją specjalne wersje kosmetyków podróżnych właśnie w wersji mini, do 100 ml. Można także skorzystać ze specjalnych, przezroczystych buteleczek dostępnych w drogeriach, do których możemy przelać ulubiony szampon czy żel pod prysznic. Wszystkie płyny i kosmetyki muszą być włożone do przezroczystej torby bądź kosmetyczki o pojemności nie większej niż 1 l. Jedynym wyjątkiem od reguły 100 ml są produkty dla dzieci, takie jak pokarmy i leki. Jednak jeśli zdecydujemy się w bagażu podręcznym umieścić takie produkty, musimy być gotowi na to, że zostaną one poddane dodatkowej kontroli. Na pokład nie wniesiemy także aerozoli.

Na pokład samolotu nie można wnieść także niebezpiecznych przedmiotów. Oczywiście istnieje całkowity zakaz wnoszenia broni, ale także takich przedmiotów, które za broń mogą posłużyć, jak chociażby ostro zakończone, metalowe przedmioty – scyzoryki, nożyczki, pilniczki do paznokci itp. Również ciężkie i specjalistyczne przedmioty nie wchodzą w grę jak młotek, śrubokręt czy kij. Zakazane są również wszystkie środki łatwopalne i substancje wybuchowe – zapalniczki, rozpałki, fajerwerki, pojemniki z paliwem itd.

W bagażu podręcznym nie można przewozić także alkoholi, chyba że zostały zakupione w strefie bezcłowej już na lotnisku. Wówczas jednak są zapakowane w specjalne, przezroczyste torby.

W bagażu podręcznym mogą znajdować się laptopy, odtwarzacze mp3, tablety i inne sprzęty elektroniczne. Jest to ważne także ze względów bezpieczeństwa samego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli przy bramkach, trzeba tego rodzaju przedmioty wyjąć z głównego bagażu i włożyć do osobnego, niż walizkę, koszyka. Pakując sprzęt elektroniczny do bagażu podręcznego, mamy pewność, że kosztowne przedmioty nie zepsują się w trakcie podróży, bądź co ważniejsze nie zaginą. To samo tyczy się biżuterii.

Oprócz bagażu podręcznego na pokład samolotu możemy dodatkowo wnieść aparat fotograficzny, gazety, okrycia wierzchnie, w tym także koce. Dopuszczalne są także nosidła dla dzieci czy też niezbędne przedmioty o zastosowaniu ortopedycznym, jak chociażby kule.

Szczęśliwej podróży!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy