Chorobom układu pokarmowego, wrzodom, biegunce, grypie i wielu innym może zapobiec... woda. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niestety, wiele osób wciąż o tym zapomina.

Badania wykazują, że ponad 1/3 mężczyzn i kobiet po wyjściu z toalety nie myje rąk. Samo to stwierdzenie, nawet powtarzane często, na niewielu osobach robi wrażenie. Można pomyśleć, że to ich sprawa, że nas to nie dotyczy. Ale to nieprawda. Wyobraź sobie, że na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni żyje kilka milionów bakterii! W dodatku tylko w Polsce zidentyfikowano aż 17 rodzajów różnorodnych grzybów i bakterii żyjących właśnie na tej części ciała. Teraz pomyśl, że jedna bakteria rozmnaża się, dzieląc na pół co 15-20 minut. Już wiesz, ile bakterii znajdzie się na dłoniach np. po 8 godzinach pracy? A pamiętaj, że po skorzystaniu z toalety podwajają one swoją obecność.

Choroby brudnych rąk

Wszystkie te bakterie i grzyby mogą przenosić bardzo poważne choroby. Dotykając drążków w pojazdach komunikacji miejskiej, klamek, wózków w sklepach, pieniędzy, klawiatury komputera, myszki, podając komuś dłoń, w każdej chwili narażeni jesteśmy na atak drobnoustrojów. Jaja owsika, tasiemca, bakterie wywołujące rotawirusy czy grypę, pałeczki salmonelli i E.coli to tylko kilka przykładów. To, że nie widać ich gołym okiem, wcale nie oznacza, że ich tam nie ma. Wyobraź sobie teraz, że nie myjąc rąk po skorzystaniu z toalety bądź po przyjściu do pracy czy do domu, przed jedzeniem rozpowszechniasz, zjadasz, przekazujesz miliony takich bakterii łącznie z drobinkami kału. Czy teraz informacja o braku przestrzegania podstawowych zasad higieny przez ponad 30% kobiet i mężczyzn brzmi przerażająco? A jeśli dodać do tego, że większość osób nie myje rąk prawidłowo, robi się jeszcze mniej przyjemnie. Zaradźmy zatem temu!

Prawidłowe mycie dłoni

Prawidłowe mycie rąk nie wymaga wiele wysiłku. Odrobina mydła i ciepła woda wystarczy. Pamiętać należy jednak o tym, aby myć ręce odpowiednio długo. Wystarczy 30 sekund, aby usunąć wszystkie bakterie, które znajdują się w danej chwili na dłoniach. Myć powinno się zarówno wierzch, jak i wnętrze rąk oraz przestrzenie między palcami. Myć dłonie powinno się jak najczęściej, jednak szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po przyjściu do domu, po głaskaniu zwierząt czy sprzątaniu.
Jednak oczywiście mycie rąk to nie wszystko. Pamiętać należy również o higienie całego ciała, zwłaszcza w miesiącach, gdy jest gorąco. Zadbać należy także o jamę ustną. Zęby Polaków, jak alarmują dentyści, są w bardzo złym stanie. Wszystkie te zabiegi nie tylko są zdrowe, ale również przyjemne dla otoczenia.

Higiena w kuchni

Groźne choroby czają się także w nieumytej żywności. Warzywa i owoce, zwłaszcza te o gąbczastej strukturze jak ziemniaki, powinny być myte jeszcze przed obraniem. Bakterie, które znajdują się chociażby na skórce banana, jeśli ten nie zostanie umyty, przenikają do wnętrza owocu. Dlatego zawsze należy myć produkty spożywcze przed jedzeniem. To samo tyczy się jajek. Ich skorupki dobrze jest umyć w gorącej wodzie. Tylko wtedy mamy pewność, że produkty są czyste i dobre dla naszego zdrowia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy