To ktoś więcej niż ten, kto kieruje się w życiu tylko rozumem i nie dopuszcza do świadomości niczego, czego nie może sprawdzić „szkiełko i oko”.

Są osoby, które pragnąc świata nieracjonalnego wpadają w świat magii i mitu, kierują się przeczuciami, ale też uciekają od konkretów życia (patrz: „Transcendencja czy powrót do dzieciństwa”). Są też tacy, którzy kategorycznie odrzucają wszystko, czego nie da się zbadać, zmierzyć, udowodnić i odcinają świat przeczuć i uczuć. Są też osoby, które świadomie wybierają bycie osobą racjonalną (najczęściej czasowo, zadaniowo ) jako, że mają w sobie zgodę na szkiełko, oko, uczucia i tajemnice wobec których są pokorni.

POZIOM RACJONALNY

Pojawia się u człowieka w wieku 11 lat. Na tym poziomie rozwija się refleksyjność, a 11 letni człowiek zaczyna skupiać się na gromadzeniu informacji i potrzebie ich rozumienia. Rodzi się wtedy naukowa podstawa życia.

Najwyższą funkcją umysłu racjonalnego jest tzw. poziom wizji i logiki, w którym nie musimy wszystkich różnic sprowadzać do jedności, ale odnajdywać jedność w różnorodności.

Jeśli człowiek w odpowiednim momencie nie doświadczy bycia herosem (w wieku 2 – 5 lat) czy świata, w którym wierzy w innych ludzi, bogów i cuda, które oni powodują (w wieku 6-11 lat) i nie dostanie szansy na zmianę i skupienie się na faktach, konkretach, porządku świata (w wieku 11 lat …) to w dorosłym życiu, albo będzie przechodził te etapy zatapiając się w nich tak jak dziecko bez refleksji i dystansu, albo rozpozna i świadomie wejdzie w ich doświadczanie.

Jeśli Twój świat obecnie jest światem bardzo racjonalnym i równocześnie kategorycznie walczysz i odrzucasz magię, wiarę i uczucia tzn., że bardzo przekonujesz małe dziecko w sobie, że tego nie ma i tym samym odrzucasz ważny i konieczny aspekt rozwojowy.

Często tak właśnie robią rodzice – pilnują żeby wyobraźnia dziecka nie poszła za daleko w swoich możliwościach – „ co Ty za głupoty gadasz – taki duży, a taki głupi”.

Zamiast podcinać skrzydła lepiej wejdź w świat dziecka i rozwijaj się razem z nim, aż do momentu, w którym zobaczysz, że nie reagujesz na opowieści magiczno – mityczne z pogardą.

Kolejnym możliwym doświadczeniem może być Trans racjonalność.

Jest to stan, w którym mamy dostęp do racjonalności, ale ją chwilowo w sobie zawieszamy. Mistyk, który medytuje bywa w stanie trans racjonalnym, ale małe dziecko jest w stanie pre racjonalnym (patrz: „Transcendencja czy powrót do dzieciństwa”).

Rozróżnienie w sobie tego, co pre racjonalne, racjonalne i trans racjonale jest ważne, aby nie oszukiwać się przez całe życie, ale rozszerzać samoświadomość, co w dzisiejszym świecie jest koniecznością – żeby dawać sobie radę z coraz większymi wyzwaniami.

Ktoś, kto ma dostęp zarówno do świata racjonalnego i nieracjonalnego, ma dużo większy wachlarz możliwości samorealizacji

Jedności w różnorodności życzę.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy