04 Gru

Czy nawyk dbania o siebie jest ważny?

Praca, rodzina, dom, znajomi, wszystkie te elementy naszego życia są ważne. Pielęgnujemy je, traktujemy priorytetowo, zapominając jednak o SOBIE. A przecież to od nas wszystko się zaczyna. Nie da się być idealnym pracownikiem, zarywając każdą noc. Czy zatem nawyk dbania o siebie jest ważny?

Wstaję rano. Włączam czajnik. Za oknem jeszcze ciemno. Przygotowuję wodę z cytryną, imbirem i kurkumą, od wypicia której zaczynam swój dzień. Medytacja i sesja wdzięczności, które trwają około 20 minut to kolejne poranne nawyki, dzięki którym w dobry sposób się nastrajam. Jak pokazują amerykańskie badania ranne ptaszki, które w sposób pozytywny zaczynają dzień są większymi optymistami, odnoszą większe sukcesy zawodowe i więcej zarabiają. Ta myśl zawsze wpływa na mnie motywująco. Teraz powinnam pójść na krótki spacer, po to, aby się poruszać i dotlenić. Do praktykowania tego zainspirowana zostałam rok temu przez Tonego Robbinsa. Dziś już z praktyki wiem, że sposób w jaki zacznę mój dzień wpłynie znacząco na jego jakość i moje samopoczucie.

Niestety większość z nas nie lubi zimna. Ja mam podobnie. Nieatrakcyjny widok za oknem skutecznie motywuje mnie do tego, aby zostać w domu. Jeden z moich porannych nawyków zanika… Mogłabym się teraz poddać. Nawymyślać sobie, a potem usprawiedliwiać. Ale po co? Wiem, że takie nawyki jak spacer, zdrowe odżywianie czy odpoczynek, pozytywnie na nas działają. Wiem jednak także, że nie służy mi robienie czegoś na siłę lub wbrew sobie. Ponieważ gdy słuchamy swojej intuicji i ciała to najlepiej na tym wychodzimy. Poranny spacer zamieniam więc na sesję oddechową na tarasie. Jest super. I jak to moja klientka mówi „Mam tę moc!”. Zasada małych kroków, sprawdza się także i w tym przypadku.

Do spacerów pewnie wrócę i to mimo zimna. Po dniu pełnym wrażeń i sesji z klientkami dopada mnie refleksja na temat nawyków. To co mnie porusza, to fakt, że tak naprawdę w całej tej ilości nawyków, najmniej istotnym jest dla nas samych nawyk dbania o siebie. W mojej głowie wyświetla się film, widzę w nim moje klientki. Słyszę ich głosy. Opowiadają w nim z jak wielkim zaangażowaniem dbają o dom. Jak bardzo poświęcają się w pracy. Wyręczają męża i dzieci praktycznie ze wszystkich domowych obowiązkach. Pędzą po zakupy, biegną do pracy, walczą z czasem. Zapominają o sobie. O swoim ciele. Emocjach i uczuciach, które są przecież naszą integralną częścią.

Oj jak dobrze to znam. Kiedyś żyłam podobnie. Szarość, pęd, ciężar i zmęczenie. I tak każdego dnia od nowa.Patrzę na swój dzień z lotu ptaka i po raz kolejny uświadamiam sobie jak znaczący wpływ na nasze życie mają drobne gesty i rytuały. Przekładają się one na wszystkie sfery naszego życia. Wiem też jaką magiczną moc ma nawyk dbania o siebie. Jak bardzo przekłada się on na nasze relacje. To właśnie codzienne drobne gesty budują nasze relacje. Krótka rozmowa bez pośpiechu, czuły gest lub słowo, obecność. Te właśnie pokazują nam, ale i naszym bliskim, że są dla nas ważni. Nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na nasz biznes. To na jakich nawykach oparty jest twój biznes znacząco wpływa na jego funkcjonowanie. Oczywistością jest, że skuteczne i systematyczne działania dają dużo większe efekty.

Są nawyki nad którymi pracowałam długo, jak na przykład poranne wstawanie i medytacja. Inne przyszły mi bardzo łatwo. Natomiast zanim zmieniłam swoje nawyki, najpierw musiałam zatrzymać się w biegu i zobaczyć siebie. Następnie odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co jest dla mnie ważne i gdzie ja w tym wszystkim jestem?”. Pierwszym fundamentalnym krokiem, który należy wykonać, aby zacząć wyrabiać w sobie nawyk dbania o siebie, jest powiedzenie sobie – Jestem ważna! Musisz uświadomić sobie czego chcesz i jak chcesz żyć. Dopóki nie powiesz sobie, że Jesteś ważna! trudno Ci będzie znaleźć czas dla siebie. Nie będziesz pozwalać sobie choćby na krótki odpoczynek. Kompletnie zaniedbasz swoje ciało i odpuścisz wszystkie formy aktywności fizycznej, bo zawsze będzie coś ważniejszego. Nie zwlekaj dłużej, bo czas ucieka. Zrób to jeszcze dziś i stwórz wizję Ciebie, dbającej o siebie. Stań się swoją najlepszą przyjaciółką lub swoim Aniołem Stróżem, który będzie towarzyszył Ci każdego dnia i przypominał, że Jesteś ważna!

Każda z nas ma prawo do spokojnego, szczęśliwego i wartościowego życia. Ty też.

Pobierz bezpłatny rozdziała na temat nawyków z książki autorstwa Maty Kaim „Jesteś ważna. Czas, emocje i Ty”.

Mamy również dla Ciebie bezpłatny kurs online: http://manufaktura-przemian.pl/darmowy-kurs/

„7 sposobów na znalezienie czasu dla siebie i na to, co ważne”.

Autorka artykułu:

Marta Kaim – coach ICF, mówczyni, mentorka, właścicielka manufaktury przemian. Ekspertka od zarządzania sobą i swoją energią w czasie. Autorka popularnego programu dla kobiet „Jesteś ważna!“ oraz inspirującej książki dla kobiet „Jesteś ważna. Czas, emocje i ty“ (manufaktura-przemian.pl/jestes-wazna). Wierzy w kobiety i ich wewnętrzną moc! Wspiera, inspiruje i motywuje, a dzięki pracy z nią, kobiety odzyskują równowagę, zaczynają żyć w zgodzie ze sobą i są szczęśliwe! Swoją postawą udowadnia, że można odnieść sukces, nie rezygnując z życia prywatnego i czasu dla siebie.

 

 

 

Facebook Comments

Najnowsze tematy