25 Wrz

Czy szkoła twojego dziecka otrzymała już Certyfikat Zdrowego Sklepiku?

W ramach kampanii Zdrowie po Dzwonku szkoła może otrzymać certyfikat świadczący o tym, że na jej terenie nie prowadzi się sprzedaży niezdrowych dla dzieci produktów. Ponadto szkoła zostanie dodana do listy zdrowych szkół.

Celem kampanii jest stanie na straży zdrowia uczniów i dbanie, aby szkolne sklepiki zaopatrywane były wyłącznie w najwyższej jakości zdrowe produkty, wspierające harmonijny rozwój dziecka.

Pomysłodawcy uważają, że szkoły, które skutecznie realizują promocję zdrowego żywienia dzieci i przestrzegają zasad rozporządzenia Ministra Zdrowia, powinny zostać uhonorowane – dlatego tym właśnie placówkom przyznają Certyfikat Zdrowego Sklepiku, będący formą uznania dla polityki prowadzonej w szkole i równoznaczny z tym, że w szkole nie prowadzi się sprzedaży produktów niezdrowych dla dzieci. Aby zdobyć Certyfikat Zdrowego Sklepiku szkoła musi zostać zgłoszona, np. przez rodziców (lub samodzielnie wysłać zgłoszenie) poprzez formularz na stronie www.zdrowiepodzwonku.pl. Następnie Rada Rodziców musi złożyć pisemne oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną, poświadczającą, że w danym sklepiku nie prowadzi się sprzedaży niezdrowych produktów. Po wnikliwej weryfikacji i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, szkoła otrzyma Certyfikat i znajdzie się na liście Zdrowych Szkół, zamieszczonych na stronie internetowej, do której dostęp będą mieli przede wszystkim rodzice. Dla ułatwienia na stronie znajduje się lista zdrowych produktów, które powinny się znaleźć w każdym sklepiku. Ponadto za pomocą formularza rodzice i uczniowie mają możliwość zgłoszenia wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie. Szkoły, które jako pierwsze dołączą do kampanii i do końca roku szkolnego będą przestrzegać zasad rozporządzenia, otrzymają zapas wody mineralnej dla dzieci na wycieczki szkolne.

Pierwszy Certyfikat został przyznany Szkole Podstawowej nr 103 w Warszawie, która od wielu lat konsekwentnie realizuje politykę zdrowego sklepiku.

– Jestem przekonana, że nawet ci uczniowie, którzy lubią chipsy z czasem przyzwyczają się do nowych produktów. One też są bardzo smaczne i moim zdaniem to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Poza tym w naszej szkole, która jest szkołą prozdrowotną, już od jakiegoś czasu w sklepiku możemy kupić tylko zdrową żywność. Według mnie nie zmieniło to ilości osób kupujących i uczniowie nadal bardzo chętnie uczęszczają do sklepiku szkolnego – mówi Marysia Pilarczyk, uczennica SP nr 103 w Warszawie.

Oprócz zgłoszenia szkoły do objęcia Certyfikatem Zdrowego Sklepiku, możecie śledzić przygody Jurko Superbohatera i jego walecznych Minerałków na Facebooku Zdrowia po Dzwonku, gdzie organizatorzy wrzucają cenne dla rodziców informacje, dotyczące żywienia najmłodszych oraz zdrowych i niezdrowych produktów dostępnych dzieciom.

Jak podkreśla specjalista, sklepiki szkolne odgrywają niezwykle istotną rolę w żywieniu dzieci, zwłaszcza w obliczu narastającego problemu otyłości i chorób takich jak np. cukrzyca – co raz częściej spotykanego wśród dzieci. – Dane epidemiologiczne w niepokojący sposób wskazują na rosnący problem nieprawidłowego stanu odżywienia wśród dzieci i młodzieży w Polsce – mówi Magdalena Maławska, dietetyk, ekspert ds. żywienia Jurajska Twoja Równowaga – W 2013 roku aż 28% chłopców i 22% dziewczynek borykało się z nadwagą lub otyłością. Wskaźnik ten rośnie w zastraszającym tempie. Na podstawie licznych badań można stwierdzić niedobory wielu składników odżywczych, witamin i minerałów w diecie dzieci i młodzieży. Zwłaszcza dużym problemem jest nadmierne spożycie cukru, tłuszczu i soli, co sprzyja nadwadze i otyłości oraz chorobom powstającym na tle nadmiernej masy ciała np. nadciśnieniu, insulinooporności czy cukrzycy. Dlatego kampania Zdrowie po Dzwonku promuje ideę zdrowego żywienia dzieci, ale stara się również edukować rodziców – udzielając im wskazówek na temat dostępnych produktów, ich składu, pomysłów na posiłki dla dzieci i możliwościach współpracy ze szkołami w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych – dodaje.

minerałki z opisami2

Facebook Comments

Najnowsze tematy