Obniżenie nastroju, melancholia, przygnębienie. Tak może wyglądać depresja, ale nie zawsze takie objawy powinny wywoływać w nas niepokój i podejrzenie najgorszego. Takie uczucia towarzyszą każdemu człowiekowi na różnych etapach życia.

Chroniczne niedobory snu, stres, nadmiar obowiązków, zbyt duże ilości napojów kofeinowych, a także odwodnienie mogą zaburzyć twoją równowagę psychiczną. Jeśli codziennie pijesz wodę mineralną, odstawiłeś kawę, zwolniłeś tempo pracy i nareszcie się wyspałeś, a Twoje samopoczucie nadal nie wraca do normy, warto przyjrzeć się uważniej swojemu zdrowiu. Po czym możemy poznać, że mamy do czynienia z depresją?

Przede wszystkim stany depresyjne utrzymują się dość długo – od kilku tygodni nawet do kilku lat, jeśli jej nie leczymy. Poza tym gorszy nastrój to tylko jeden z objawów depresji. Do niego dochodzi cała gama innych. Osoby z depresją przestają dostrzegać pozytywy i nie umieją odczuwać radości. Towarzyszy im ciągłe pesymistyczne myślenie, obniżenie poczucia własnej wartości i nieustająca samokrytyka. Objawy te prowadzą do wycofania się z życia towarzyskiego, izolacji i braku podtrzymywania relacji z innymi. Osoby cierpiące na depresję popadają w stan poczucia beznadziejności, zaczynają mieć problemy z działaniami, które kiedyś były banalnie proste i wykonywane bardzo szybko. Osoby te uciekają od obowiązków, nie potrafią się zmobilizować, nie interesują ich sprawy życia codziennego. Często odczuwają złość i rozdrażnienie.

Do takich zaburzeń na poziomie psychiki pojawia się także szereg objawów fizycznych. Osoba z depresją ciągle czuje się zmęczona, brak jej sił. Obniża się także koncentracja oraz pojawiają się problemy z pamięcią. Do tego dochodzą chroniczne bóle i nerwobóle. Podczas depresji najczęściej można się spotkać z bólami głowy, kręgosłupa, czy też uciskiem w klatce piersiowej. Zdarzają się nawet problemy z układem trawiennym. Pojawia się wiele dolegliwości, na które żaden lekarz nie może znaleźć lekarstwa. Bowiem przyczyną nie jest choroba fizyczna.

Choroba duszy, jak często nazywana jest depresja, pojawić się może znikąd. Nie musi jej poprzedzać żadne tragiczne doświadczenie, trauma ani trudne przeżycia. Może pojawić się u każdego niezależnie od tego, w jakim się jest wieku, niezależnie od płci czy pracy, jaką się wykonuje. Przez powszechność depresji często jej początkowe objawy są bagatelizowane. Złe samopoczucie zrzuca się na karb zmęczenia, uznaje się to za wynik słabości czy też użalania się nad sobą. Takie oskarżenia świata zewnętrznego powiększają smutek i poczucie winy chorych osób. Przez co objawy choroby tylko się pogłębiają. Dlatego jeśli zauważamy u bliskiej osoby objawy depresji, najważniejsze jest okazanie jej wsparcia. Trzeba pamiętać, że osobie z depresją trudno jest samej zorganizować sobie nawet wizytę u lekarza czy też zmobilizować się do pójścia na tę wizytę. Dlatego trzeba im leczenie jak najbardziej ułatwić i pomóc. Oczywiście wszystko należy robić po uzgodnieniu z chorym, bowiem do leczenia nie można zmuszać. Osoba chora na depresję sama musi zdecydować, że chce zmienić swoje życie. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy