19 Lis

Czy warto być ze sobą „mimo wszystko”?

Z pewnością każdy z nas poproszony o próbę wyjaśnienia, czym jest przebaczenie, stworzyłby własną, unikalną definicję. Samo w sobie, bez względu na konsekwencje, zawsze ma ogromną wartość – przynosi ulgę, przywraca równowagę. W prawdziwym życiu jednak, nie tak łatwo odgrywa się scenariusze ze szczęśliwym zakończeniem…

Fora internetowe zalewają tysiące wątków rozpoczynających się od pytania: „jak  wybaczyć zdradę?” albo „czy warto być ze sobą mimo wszystko?” Coraz więcej zranionych osób, nie radząc sobie z sytuacją, postanawia odwiedzić psychologa. Chcą zapomnieć i zacząć żyć normalnie – razem albo osobno.

Nikt nie potrafi wybaczać na zawołanie. Samo stwierdzenie, że nie żywi się do kogoś urazy, wcale nie oznacza pełnej gotowości do powrotu do wcześniejszej relacji – bez skrywanych żalów i pretensji. Wiele mówi się o tym, że tkwienie we frustracji bywa dla człowieka zabójcze. Ale zdarza się, że ktoś zrani nas tak bardzo, że choćbyśmy próbowali zapomnieć, zalewa nas tylko smutek, niechęć i żal. Trudno jest szczególnie wtedy, kiedy rani nas bliska nam osoba.

Pomyśl o sobie. Niczego nie udawaj

Ważne jednak, aby do niczego się nie zmuszać i nie ulegać społecznej presji. Bo jeśli gest przebaczenia nie będzie prawdziwy, a stanie się tylko przykrywką dla prawdziwych emocji, to prędzej czy później emocje wybuchną. Z poczuciem krzywdy nie ma szans na pełne odbudowanie zaufania. Żona, która ze względu na dzieci i niepokój o własny byt postanawia wybaczyć mężowi zdradę, może uznać, że teraz wolno jej więcej. Może dać sobie przyzwolenie na ciągłą kontrolę, wybuchy złości, niechęć i obrażanie partnera. Niestety więcej wspólnego będzie miało to z zemstą, niż szczerym wybaczeniem.

Daj sobie czas

Decyzja o przebaczeniu musi być bardzo dokładnie przemyślana. Tutaj nie ma miejsca ani na spontaniczność, ani na skrupuły. W tym wypadku czas jak najbardziej  gra na naszą korzyść. Nie bójmy się swojej niechęci, gniewu i zniesmaczenia. Nie ma sensu wykazywać się sztucznym heroizmem, skoro wypełniają nas same negatywne emocje. Przekonanie, że cierpienie uszlachetnia to jedna z największych pułapek. Jeśli postrzegamy siebie jako ofiarę, a partnera jako ciemiężcę, na pewno nie będziemy w stanie odpuścić mu win.

Nie próbuj szantażu

Zgubne, ale niestety często praktykowane są przebaczenia warunkowe. Odpuszczamy komuś winy, ale tylko jeśli winowajca obieca nam, że „był to ostatni raz i sytuacja się nie powtórzy”. Oczywiście to naturalne, że chcemy się zabezpieczyć przed powtórnym zranieniem, ale szantaż w niczym nie pomoże – twój partner będzie miał poczucie, że wprawdzie wszystko wraca do normy, ale w każdej chwili możesz zmienić zdanie. Niestety efekt takiego układu może być zupełnie odwrotny od tego, jakiego byśmy sobie życzyli. Winowajca traktowany trochę jak dziecko, może świadomie badać, jak daleko może się posunąć. Może sprawdzać, gdzie jest granica, ile jesteśmy w stanie mu przebaczyć.

Wybaczenie – stan ducha, nie cierpiętnictwo

Wybaczenie musi oznaczać odbudowę życiowej równowagi. Ważne jest poczucie oczyszczenia i wewnętrznego spokoju. Nie ma mowy o przebaczeniu, jeśli czujemy się lepsi albo gorsi od krzywdzącego. Ponadto, odpuszczenie win nie musi oznaczać powrotu do dotychczasowego status quo. Rozstanie w zgodzie jest mniej bolesne, niż tkwienie w związku z ciągłym poczuciem niepewności i krzywdy. Nie bójmy się też zaglądać prawdzie w oczy. Nie chodzi o to, żeby zapomnieć. Rzecz w tym, aby z pełną świadomością tego, co się stało, uznać, że jest się gotowym na krok naprzód.

Facebook Comments

2 Comments

  • Violka pisze:

    nie, nie warto. Będąc ze sobą ‚mimo wszystko’ to troche bycie razem na siłę i jednoczesne unieszczesliwianie dwóch osob – a przeciez obydwoje mogą byc szczesliwi z innymi partnerami.

  • Karo pisze:

    warto pokonywać razem przeciwności losu, ale bycie ze sobą na siłę jest bezsensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy