W ubiegłych wiekach aktywność zawodowa była połączona z płcią i wiążącymi się z tym rolami społecznymi. Jeszcze w XX wieku nie funkcjonowały w słownikach języka polskiego żeńskie formy pewnych zawodów, choć do dziś powoli przyzwyczajamy się do nowych brzmień z żeńskimi końcówkami, jak na przykład dramaturżka, czyli kobieta zajmująca się pisaniem sztuk teatralnych.

Jednak zmiany nie nastąpiły tylko w kwestii feminizacji zawodów. Zniesienie wielu konwenansów społecznych umożliwiło podział pracy na zróżnicowanych stanowiskach zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Takie zmiany nie następują jedynie w Europie, jest to trend światowy. W krajach afrykańskich prowadzone są specjalne kampanie w szkołach podstawowych dla dzieci, które mają na celu wskazanie przyszłym pracownikom wielu możliwości kreowania ich zawodowej przyszłości.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Powyższe zdjęcia zamieszczone na plakacie pt. „Nie-stereotypowe role” pochodzą z Nigerii. Obrazki mężczyzny pielęgniarza, kobiety hydraulik czy murarki pokazują młodzieży, że pracę można znaleźć w rolach odbiegających od powszechnie utartych, stereotypowych przekonań.

Dlaczego szukając pracy nie mielibyśmy pójść tym samym tropem? Wystarczy otworzyć się na nowe doświadczenia i pokonać strach przed potencjalnie negatywną opinią otoczenia. Jeśli jesteśmy bezrobotni, długo szukamy zatrudnienia i cały czas nam się nie udaje, pomyślmy o miejscach, gdzie brakuje reprezentacji naszej płci!

Wiele bezrobotnych kobiet kilka lat temu w naszym kraju siadło za stery miejskich tramwajów i autobusów, choć przez lata zajmowali się tym tylko mężczyźni. Obecnie coraz więcej kobiet jest w służbach mundurowych, powoli kobiety dołączają także do hermetycznego grona pilotów lotniczych. Choć obecnie na 1000 licencjonowanych kapitanów obsługujących samoloty pasażerskie w Polsce, tylko 13 pań zdobyło uprawnienia i pracuje w zawodzie pilota, jest to ważny krok w przełamywaniu barier płci w tej branży. Warto mieć to na uwadze, gdyż, jak donoszą raporty, świat potrzebuje ponad pół miliona nowych pilotów. W ubiegłym miesiącu polski minister gospodarki poinformował, że w rejonie Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego powstanie ok. 500 kolejnych miejsc pracy związanych z branżą lotniczą.

Poza takimi wyzwaniami, powstaje coraz więcej inicjatyw zachęcających panie do wiązania swej przyszłości z branżami technologicznymi, w których dotychczas dominowali męscy absolwenci uczelni technicznych. Jedną z takich inicjatyw jest projekt „Dziewczyny w Nowych Technologiach” organizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ten akurat skierowany jest do studentek, jeśli jednak mamy już swoje lata i nie mamy ochoty wracać na uczelnię, aby zdobywać nowe wykształcenie, zastanówmy się, czy nie warto zgłębić samodzielnie technik komputerowych. Na światowych rynkach wszędzie pilnie poszukiwani są programiści i różnego rodzaju specjaliści od usług IT. Wiele osób obecnie pracujących w zawodzie informatyka, nie kończyło wcale studiów kierunkowych. Przyznają oni, że wiedzę o systemach komputerowych zdobywali poprzez pasję do sprzętu i wnikliwe poznawanie tajników informatycznych metodą prób i błędów.

A co z mężczyznami, którzy świetnie sprawdzają się na urlopach ojcowskich? Czy ewentualny zastój w karierze, jaki może każdego spotkać, nie powinien skłonić ojców do pomyślenia o pójściu w nowym kierunku, np. decydując się na zawód prywatnego opiekuna do dzieci albo wychowawcy w przedszkolu? Oczywiście trzeba przed tym będzie zaliczyć odpowiedni kurs w studium nauczycielskim, ale nie ma żadnego ograniczenia dotyczącego wieku, płci lub wcześniej wykonywanego zawodu, tak więc i panowie mogą przekuć w zarobek swoje doświadczenie zdobyte podczas opieki nad własnym dzieckiem.

Zatem Panowie i Panie, szukając pracy przekraczajmy schematy, wydeptujmy nowe ścieżki. Wystarczy odrobina kreatywności, otwartości i odwagi!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy