Uczucie łamania w kościach zwiastujące deszcz, uporczywe bóle głowy towarzyszące niżom atmosferycznym, senność i zmęczenie w pochmurne dni - brzmi znajomo? Cóż, jeśli tak, to nie pozostaje ci nic innego jak tylko pogodzić się z faktem, że najprawdopodobniej chorujesz na… pogodę!

„Wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi” – pisał ojciec medycyny Hipokrates. Do dzisiaj jednak, lekarzom nie udało się do końca wyjaśnić mechanizmu powstawania meteopatii. Mimo, że powstała nawet nowa dziedzina naukowa określana jako bioklimatologia, żadne przeprowadzone dotąd badania nie potwierdzają bezpośredniego wpływu pogody na organizm człowieka. Dlatego, chociaż skala problemu stale rośnie, meteopatia nie jest uznawana za chorobę, a raczej zdrowotną przypadłość.

Jak zatem tłumaczy się występowanie owej przypadłości? Wszystkie zmiany pogodowe – deszcze, burze, zmiany ciśnienia, wilgotności czy temperatury to nic innego jak  zjawiska fizyczne, które po prostu oddziałują na człowieka – będącego tylko jednym z wielu ciał fizycznych.

W naszym kraju na problemy zdrowotne wiążące się z aurą pogodową skarży się blisko co drugi Polak. Żyjemy w miejscu, nad którym bardzo często przechodzą silne fronty atmosferyczne, a poprzedzające je fale elektromagnetyczne negatywnie wpływają na naszą kondycję. Oczywiście najbardziej doskwierają nam zmiany gwałtowne– na przykład skoki temperatur z +10 do -10 stopni Celsjusza, albo skoki ciśnienia z bardzo niskiego na bardzo wysokie. Co ciekawe, meteopatia znacznie częściej dotyka kobiety i dowiedziono, że tę wzmożoną podatność warunkują hormony.

Objawy meteopatii

Zazwyczaj dokuczają nam bóle głowy, stawów, wahania nastroju, napady gorąca, problemy ze snem, wahania ciśnienia, a także poddenerwowanie i ogólnie złe samopoczucie. Zmiany pogody są szczególnie niebezpieczne dla osób przewlekle chorujących. Lista jest bardzo długa. Na przykład chorzy na nadciśnienie tętnicze  oraz zapalenie zatok powinni uważać na skoki ciśnienia atmosferycznego, cierpiący na chorobę wieńcową muszą unikać skrajnie niskich albo skrajnie wysokich temperatur, cukrzykom szkodzi wzrost wilgotności powietrza, natomiast chorym na wrzody żołądka i choroby jelit nie sprzyjają warunki atmosferyczne wiosny i jesieni.

Czy skoro dolegliwości meteopatyczne nie są uważane za chorobowe, można je w ogóle w jakikolwiek sposób załagodzić?

Wszyscy cierpiący na meteopatię przede wszystkim powinni stawiać na ruch na świeżym powietrzu i optymizm. Podobno mieszkańcy mniejszych, zalesionych miejscowości, mniej narzekający i zestresowani, ze zmianami pogody radzą sobie znacznie lepiej. Ponadto, pomagają także domowe sposoby!

- Polewaj ręce i ramiona zimną wodą. To pobudza krążenie i ożywia.

- Mocz w zimnej wodzie stopy, łydki i kolana. To złagodzi ból głowy i zmniejszy rozdrażnienie.

- Jedz dużo lekkostrawnych dań, składających się ze składników bogatych w magnez.

- Ogranicz spożywanie alkoholu, kawy, herbaty i słonych potraw.

- Pij wzmacniający wyciąg z dziurawca, który ma działanie antydepresyjne.

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy