Świat biznesu od lat zdominowany jest przez mężczyzn. To oni w głównej mierze zajmują najważniejsze stanowiska kierownicze i to oni rozdają upragnione awanse. Dlaczego kobietom tak trudno przebić się do czołówki?

Odpowiedzi na to pytanie od dawna poszukują zarówno kobiety, które wciąż czekają na upragniony awans, jak i psychologowie. Wniosków jest wiele. I niestety nie są one dla pracujących kobiet zbyt pozytywne. Większość badań i porad błędy wiąże z zachowaniami przedstawicielek płci pięknej. W życiu zawodowym różnice między kobietami a mężczyznami są jak w każdej innej dziedzinie życia znaczące. Jednak w tym wypadku zachowania pań nie są traktowane jako odmienne, ale jako złe. Doskonale je przedstawiła Lois P. Frankel w swojej książce Grzeczne dziewczynki nie awansują. 101 błędów popełnianych przez kobiety, które nieświadomie niszczą swoją karierę. Frankel jest prezesem Corporate Coaching International, a także ekspertką w dziedzinie zachowań w miejscu pracy i wzmacniania pozycji kobiet. Dzięki latom obserwacji i doradztwa stworzyła znakomity przewodnik dla kobiet, w którym pokazuje, jak czasem naturalne dla pań zachowania mogą być odbierane przez otoczenie. Wnioski są naprawdę zaskakujące. Przykład? Zdarzyło Ci się przynieść kiedyś ciasto do pracy i poczęstować nim kolegów? Jeśli tak, to popełniłaś jeden ze wspomnianych 101 błędów, które mogą zaważyć na Twojej pozycji w firmie. Dlaczego? Bo osobie, która nas karmi, nie przypisuje się znaczenia, pozycji czy władzy. To stereotypowe zadanie przypisywane kobietom nie jest mile widziane w biznesowym światku.

Oczywiście oprócz tego typu drobnych przykładów, nad którymi Frankel proponuje popracować, są także znacznie poważniejsze błędy w zachowaniach kobiet. Błędy te wskazuje wielu badaczy, analityków rynkowych i psychologów. To one najczęściej sprawiają, że kobiety wciąż stoją w miejscu w zawodowej hierarchii.

Pracujesz najciężej ze wszystkich? Przestań. Paradoksalnie ciężka praca nie przybliża Cię do awansu. Jest tylko okazją dla przełożonych, aby osiągać cele bez wielkich nakładów. Bo skoro wykonujesz wszystko, co jest Ci zlecone, bez cienia niezadowolenia, wręcz odwrotnie – z uśmiechem na ustach, na stanowisku, które zajmujesz, i za pieniądze, które otrzymujesz, to po co dawać Ci awans czy podwyżkę? Kobiety bardzo często boją się odmówić, brak im asertywności. Pracuj nad nią i naucz się mówić „nie”. Szanuj swoją pracę i swój czas, a wówczas również docenią go Twoi przełożeni.

Mówisz często: to nic wielkiego? Przestań. Jeśli będziesz pomniejszać swoje zasługi, nikt Cię nie doceni. Z pewnością nie raz śmiałaś się z kolegi, który przechwalał się na korytarzu swoimi zasługami, a tymczasem wiedziałaś, że Ty w tym osiągnięciu miałaś większy udział. Jak myślisz, komu zostanie przypisany sukces? Oczywiście jemu. To jeden z największych kobiecych błędów. Często jesteśmy zbyt skromne i liczymy na to, że skoro dobrze wykonujemy swoją pracę, to wystarczy, aby nas ktoś docenił. Zapamiętaj, nie wystarczy. Sama musisz zadbać o swoją pozycję i bycie zauważoną. Jeśli ktoś Cię za coś chwali, nie mów, że to nic wielkiego, że to drobiazg. Po prostu podziękuj i ciesz się swoimi zasługami. Sama też nie bój się mówić o nich otwarcie.

Uważasz, że nie jesteś dość dobra? Przestań. Kobiety znacznie gorzej niż mężczyźni oceniają swoje umiejętności, wiedzę i kompetencje. Bynajmniej nie wynika to z prawdziwych przesłanek. Kobiety zwykle mają mniejsze poczucie własnej wartości i mniejszą wiarę w siebie, zwłaszcza na polu zawodowym. Boją się, że nie podołają, często przyznają się, że czegoś nie potrafią, dopadają je liczne wątpliwości, tymczasem mężczyźni prą naprzód, wierząc, że są najlepsi w tym, co robią. Z pewnością jeśli masz potrzebne doświadczenie i chęci, poradzisz sobie z każdym zadaniem, które zostanie przed Tobą postawione. Nie bój się spróbować. A jeśli zależy Ci na jakimś projekcie, mów wprost szefowi, że chciałabyś go zrealizować. Nie czekaj, aż on wybierze kolejnego mężczyznę, który tak długo będzie go prosił, aż otrzyma swoje nowe zadanie. Bądź tak jak oni pewna siebie i konsekwentna.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy