16 Mar

Chudniesz, piękniejesz, jesteś bardziej radosna i pełna energii – tak na Twoje ciało i samopoczucie wpływa zakochanie, o które najłatwiej właśnie wiosną. Dlaczego? Czy to rzeczywiście chemia?

Nasze serca nieustannie przechodzą cykl mróz-odwilż. Nasze mózgi są w przypływach i odpływach substancji odpowiedzialnych za to, jak się czujemy i co czujemy. Zima to krótkie dni, które nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Gdy przyroda budzi się do życia, robi się bardziej kolorowo, śpiewają ptaki, jest więcej zapachów, świeżego powietrza i tlenu z soczystozielonych liści i traw. Jest też, z uwagi na dłuższy dzień, więcej czasu na spacery, spotkania ze znajomymi, zakupy. Przeglądamy swoje szafy, by z ciepłych zimowych ciuchów, które już nam się znudziły, wskoczyć do krótszych spódnic, obcasów i bluzek z większymi dekoltami. Włosy można odkryć spod czapek, pokazać piękne szyje i dłonie. Z nadejściem wiosny na ogół każda kobieta czuje się bardziej atrakcyjna, chce też wyglądać piękniej. Wiosną chętniej odwiedzamy solarium, kosmetyczkę, fryzjera, kupujemy nowe buty i ubrania.

Ach, ta wiosna!

Chodzi przede wszystkim o dopaminę, zwaną hormonem szczęścia. To organiczny związek chemiczny stanowiący ważny neuroprzekaźnik. Odgrywa ona ważną rolę w regulowaniu emocji, nastroju, radzenia sobie ze stresem, poziomu lęku i chęci snu. Poziom dopaminy może także wpłynąć na zwiększenie zdolności do podejmowania decyzji oraz kontroli nad pragnieniami. Gdy przychodzi nowa miłość – to właśnie dopamina jest jedną z głównych jej „winowajczyń”. Jej wytwarzanie jest uruchamiane za pośrednictwem nowych doświadczeń, a właśnie takich należy się spodziewać wiosną. Co roku o tej porze mózg staje się więc fabryką dopaminy. U zakochanych jej poziom rośnie, aktywując podobne obszary mózgu co kokaina.

Więcej energii

Więcej słonecznego światła, bardziej błękitne niebo, soczysta zieleń. Takie wiosenne uwarunkowania wprowadzają nas w dobre samopoczucie. A kiedy wokół nas więcej promieni słonecznych, nasz organizm spowalnia produkcję melatoniny odpowiedzialnej za nasze zimowe „stępienie energii”. Hormon zwany melatoniną to kolejny organiczny związek chemiczny, który u zwierząt reguluje rytm okołodobowy. Melatonina spowalnia też proces trawienia. Im więcej światła słonecznego, tym mniej czujemy się senni, mamy więcej witalności. Ma to też odzwierciedlenie w naszym libido.

Lepszy nastrój

W cieplejsze dni wzrasta produkcja serotoniny w naszym organizmie. To kolejny hormon szczęścia. Ilość serotoniny w mózgu wpływa m.in.: na potrzeby seksualne i zachowania impulsywne. Jej niski poziom może powodować agresję oraz zmęczenie, a także zaburzenia depresyjne. Odpowiedni poziom serotoniny relaksuje i usypia, a jej niedobór często prowadzi do przewlekłej bezsenności. Serotonina reguluje ciśnienie krwi, a nawet cykl miesiączkowy. Pocałunki i zbliżenia seksualne mogą zwiększyć poziom tego hormonu nawet o 200%.

Prawdziwy narkotyk

Wiosną zwiększamy swoją aktywność ruchową, wychodzimy na spacer, siłownię, przemierzamy kilometry w galeriach handlowych w poszukiwaniu wiosennej modnej garderoby. W trakcie aktywności fizycznej wydzielane są w naszym organizmie endorfiny, a zmniejsza się poziom hormonu stresu. Wystarczy wspomnieć o substancji o trudnej nazwie, mianowicie o fenyloetyloaminie, czyli narkotyku miłości. Jej działanie przypomina reakcję organizmu na amfetaminę. Narkotyk miłości pobudza i dodaje energii do działania. Hormon ten odpowiada za większe podniecenie i pożądanie.

Nie tylko ta pierwsza

Udowodniono, że człowiek w trakcie swojego życia może prawdziwie się zakochać średnio 3-4 razy. Najczęściej zdarza się to właśnie wiosną, bo ułatwia nam to nasz organizm, odpowiednio reagujący na bodźce zewnętrzne. Dlatego – do dzieła! Zakochaj się, ożyw swój obecny związek i… bądź szczęśliwa!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy