13 Lis

Dlaczego lubimy te, a nie inne osoby? Dlaczego grono naszych znajomych wygląda tak, a nie inaczej? W jakich okolicznościach zawieramy nowe znajomości oraz co wpływa na ich trwałość? Psycholodzy społeczni od zawsze zastanawiali się, co ma największy wpływ na wzrost sympatii między ludźmi, ale zapewne każdy z nas od czasu do czasu poddaje refleksji swoje relacje z innymi, ich początek i rozwój.

Nauka, jak i życiowe doświadczenie podpowiadają, że ważne jest pierwsze wrażenie oraz to, w jakich warunkach poznajemy nową osobę i jak się ona zaprezentuje w czasie pierwszych sekund kontaktu. W tak krótkiej chwili analizie podlegają przede wszystkim sygnały niewerbalne, a więc wygląd zewnętrzny, sposób poruszania się, gesty, postawa, określona mimika twarzy, tembr głosu, melodia wypowiedzi, a dopiero później dociera do nas jej treść. Ten krótki moment jest dla nas punktem wyjścia do oceny drugiej osoby, wyciągnięcia wniosków na jej temat, czasem nawet dalekosiężnych.

W jaki sposób, na podstawie tak relatywnie niewielu czynników, jesteśmy w stanie zbudować dość, jak się okazuje, trwały obraz drugiego człowieka? Przede wszystkim korzystamy z osobistego doświadczenia w kontaktach społecznych, które przez lata dały nam obraz współwystepowania cech osobowościowych u innych ludzi oraz stworzyło swoisty ranking tych najbardziej przez nas preferowanych. Po krótkiej chwili interakcji z drugim człowiekiem jesteśmy w stanie wstępnie ocenić naszą sympatię w stosunku do niego i odpowiednio zareagować w kontakcie z nim. Takie pierwotne oceny podlegają weryfikacji w czasie kolejnych kontaktów, jednak wykazują tendencje do względnej trwałości – łatwiej i przyjemniej przecież jest nam potwierdzać swoje przypuszczenia niż je falsyfikować.

Kto zatem przy pierwszym spotkaniu ma największe szanse, by być lubianym? Czy chętniej polubimy ludzi idealnych czy przeciętnych? Odpowiedzi na to pytanie szukał Elliot Aronson w swoim badaniu nad efektem gafy. Zaprosił on badanych do wysłuchania krótkiej wypowiedzi kilku osób. Pierwsza z nich była idealna, druga bliska ideałowi, jednak podczas zabierania głosu popełniła tytułowa gafę, następna wykazała się przeciętnym umiejętnościami, a ostatnia osoba dość miernymi zdolnościami oratorskimi. Po uwzględnieniu opinii osób badanych okazało się, że największą sympatią darzyli oni osobę, w której wypowiedzi pojawiła się gafa. Podsumowując – preferujemy ludzi o wysokich kompetencjach społecznych, profesjonalnych, ale posiadających także tzw. ludzkie oblicze. Wniosek płynący z tych badań jest dość ciekawy, mianowicie, społecznie opłaca się pokazywać bądź też przyznawać się do własnych słabości, by zyskać pozytywny odbiór.

Ludzie mają naturalną skłonność do przypisywanie pozytywnych cech osobom atrakcyjnym. W psychologii nazywane jest to efektem aureoli, a polega na tym, że jeśli spotykamy osobę o przyjemnej aparycji to mimowolnie nadajemy jej pozytywne cechy charakteru. O ile w wiedzy potocznej funkcjonuje przekonanie, że taki rodzaj oceny drugiej osoby jest charakterystyczny dla męskiego punktu widzenia, to jednak badania potwierdzają występowanie tego efektu bez względu na płeć. Efekt aureoli ma związek z naszymi ewolucyjnymi korzeniami, kiedy gatunek ludzki się rozwijał, a to, co uważamy za atrakcyjny wygląd, czyli między innymi symetryczna budowa ciała, dobra postawa i proporcje, było wskaźnikiem zdrowia, a co za tym idzie wysokiej jakości możliwości reprodukcyjnych. Osobniki atrakcyjne były po prostu bardzo pożądane. Obecnie, w omawianym efekcie na plan pierwszy wysuwają się pozytywne skojarzenia z zakresu funkcjonowania społecznego oraz kompetencji, czyli osobom atrakcyjnym przypisuje się mądrość, dobro i inne ważne w budowaniu relacji cechy.

Podsumowując, by mieć większe szanse na powodzenie społeczne warto dbać o swoją atrakcyjność oraz poza prezentowanymi kompetencjami i profesjonalizmem od czasu do czasu pozwolić sobie na pokazanie słabości. Z drugiej strony, poznając nowe osoby warto weryfikować pierwsze wrażenie, by mu zbytnio nie ulec, bo jak widać budujemy je na stosunkowo niewielu przesłankach.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy