Potrzeba snu zaczyna doskwierać, irytować, staje się ciężarem. Kawa, mocna herbata, napoje energetyczne, wysiłek fizyczny – ze zmęczeniem próbujemy walczyć na różne sposoby. Powód jest oczywisty – na wykonanie wszystkich obowiązków po prostu nie starcza nam czasu. To zaniedbywanie nocnego wypoczynku niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Natłok codziennych zadań oraz społeczna presja bycia w pełni spełnionym zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym pozwoliły na wyklucie się w naszych umysłach bardzo szkodliwego przekonania: „sen to strata czasu, kiedy ograniczę jego długość, zrobię więcej…”.
Nic bardziej mylnego!

Nienaturalne wydłużenie czasu aktywności fizycznej, lekceważenie sygnałów, które wysyła nam zmęczony organizm, to nie sposób na większą efektywność, ale metoda na wycieńczenie. Naukowcy z National Sleep Foundation podkreślają, że „dla ludzi sen jest ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i gwarancją dobrego samopoczucia”. W ramach regularnie powtarzanych badań nad optymalnym czasem trwania snu opracowali oni listę szczegółowych zaleceń dla ośmiu grup wiekowych.

Oto najświeższe dobowe rekomendacje (opublikowane w styczniu br.):
• noworodki (0-3 miesiące): czas uśpienia powinien wynosić 14-17 godzin;
• niemowlęta (4-11 miesięcy): czas uśpienia powinien wynosić 12-15 godzin;
• małe dzieci (1-2 lata): czas uśpienia powinien wynosić 11-14 godzin;
• przedszkolaki (3-5 lat): czas uśpienia powinien wynosić 10-13 godzin;
• dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): czas uśpienia powinien wynosić 9-11 godzin;
• nastolatki (14-17 lat): czas uśpienia powinien wynosić 8-10 godzin;
• młodsze osoby dorosłe (18-25 lat) oraz dorośli (26-64 lata): czas uśpienia powinien wynosić 7-9 godzin;
• osoby starsze (65+): czas uśpienia powinien wynosić 7-8 godzin.

Ta publikacja jest pierwszą tak dokładną i rzetelnie opracowaną w zakresie badań nad optymalną dla człowieka ilością snu. Oczywiście należy pamiętać, że to zalecenia ogólne i powinno się je dostosowywać do indywidualnych potrzeb każdego organizmu.
Dlaczego niedosypianie jest niebezpieczne?

Otyłość. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje zaburzenia hormonalne objawiające się zwiększeniem apetytu na niezdrowe pokarmy. Będąc zmęczonym, znacznie częściej sięgamy też po większe porcje jedzenia.

Problemy ze wzrokiem i mową. Niedosypianie negatywnie wpływa na naszą zdolność klarownej wypowiedzi, artykulacji myśli. Mówimy albo zbyt szybko, przekręcając lub pomijając jakieś słowa, albo bardzo wolno i niedbale. Poza tym występować mogą także zaburzenie widzenia – podwójne widzenie, halucynacje itp.

Migreny. Uporczywe bóle głowy mogą nam towarzyszyć nawet kilka dni po odespaniu nieprzespanych nocy.

Wycieńczenie układu odpornościowego. Niewyspany organizm nie ma siły bronić się przed chorobowymi mikroorganizmami. Podatność na przeziębienia osób niedosypiających jest trzy razy większa niż tych, które śpią co najmniej osiem godzin w ciągu doby.

Rozkojarzenie, rozdrażnienie. Nieprzespane noce skutkują występowaniem negatywnych, a nawet agresywnych reakcji w chwili przerwania jakiejś czynności.

Problemy z zapamiętywaniem. Im więcej śpimy, tym więcej możemy zapamiętać. Naukowcy dowiedli, że niedosypianie wiąże się z większą produkcją amyloidu beta, który odpowiada za występowanie choroby Alzheimera.

Obniżenie czasu reakcji. Ogólne spowolnienie reakcji powoduje problemy z szybkim podejmowaniem decyzji.

Depresja. Dowiedziono, że im człowiek więcej śpi, tym jest szczęśliwszy. Bezsenność może być jedną z przyczyn rozwoju stanów depresyjnych.

Ponadto nieprzespane noce mogą skutkować: podwyższonym tętnem i chorobami serca, zapaleniem jelit i żołądka, narażeniem na wystąpienie choroby nowotworowej – szczególnie układu pokarmowego i piersi.

Życzymy dobrej nocy!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy