Masz dość swojego szefa, obecna praca Cię nie satysfakcjonuje, masz głowę pełną pomysłów, których nie możesz realizować? Sposobem na to może być własny biznes! Skąd jednak wziąć na niego pieniądze? Nie martw się! I bez oszczędności możesz zacząć spełniać marzenia.

Polskie kobiety, jak wskazują badania, są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w całej Unii Europejskiej. Oczywiście może być tak, że do decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej zmusza je sytuacja na rynku – problemy ze znalezieniem pracy, niskie wynagrodzenie, brak czasu dla siebie i rodziny czy też nie zawsze równe traktowanie przez pracodawców w porównaniu z przedstawicielami płci przeciwnej. Jednak faktem jest, że mikro- i średnie przedsiębiorstwa to znak rozpoznawczy Polek. A chętnych na zostanie własnym szefem nie brakuje. Jak zwykle jednak w takim wypadku podstawowym problemem okazują się fundusze potrzebne na rozpoczęcie swojego biznesu. Przedsiębiorcze kobiety mogą jednak liczyć na pomoc. Istnieje wiele źródeł finansowania, z których można czerpać całymi garściami. Wystarczy mieć dobry pomysł, na który jest zapotrzebowanie na rynku, przemyślany biznesplan i zapał do pracy.

Pożyczki dla przedsiębiorczych kobiet

Jeszcze do niedawna każdy przedsiębiorca mógł wziąć udział w naborze na bezzwrotną dotację unijną. W ramach Działania 6.2 programu Kapitał Ludzki przedsiębiorca na start otrzymywał dofinansowanie w wysokości nawet 40 tys. złotych, a także środki na zapłatę składek ZUS-owskich przez pierwsze pół roku działalności. Niestety wraz z końcem perspektywy unijnej 2007-2013 tego rodzaju dofinansowania się skończyły. W chwili obecnej młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć jedynie – choć właściwie można powiedzieć, że „aż” – na pożyczki udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. Wśród beneficjentów tych pożyczek mogą znaleźć się także przedsiębiorcze kobiety. Specjalnie dla nich powstał Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet. Ministerstwo Gospodarki wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w pierwszym kwartale tego roku uruchomiło nabory właśnie w ramach tego funduszu. Mogą z niego skorzystać kobiety, które prowadzą lub chcą założyć działalność gospodarczą na terenie Polski i tu też mieszkają. Pożyczka udzielana jest na 5 lat, jednak wykorzystanie środków musi nastąpić już w ciągu pierwszych 12 miesięcy od daty otrzymania pieniędzy. Kwota pożyczki nie może być niższa niż 20 tys. zł, ale też nie wyższa niż 40 tys. złotych. Oprocentowanie tej pożyczki jest stałe i wynosi 2% w skali roku.

Pożyczki na start

Bank Gospodarstwa Krajowego również wyciąga rękę do młodych przedsiębiorców, trzymając w niej całkiem dużą gotówkę. W ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” można uzyskać pożyczkę nawet do niemal 79 tys. złotych. W tym wypadku oprocentowanie również jest stałe przez cały okres spłaty pożyczki, tj. w okresie maksymalnie do 7 lat. Jednak poziom jej oprocentowania zależy od momentu, w jakim się ją zaciąga, bowiem jest to ¼ stopy redyskonta weksli NBP. Skorzystać z tego programu mogą studenci ostatniego roku oraz absolwenci szkół średnich i wyższych w okresie do 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu czy ukończenia szkoły. Warto podkreślić, że beneficjent nie musi mieć statusu osoby bezrobotnej, aby otrzymać pożyczkę, a nawet może to być osoba, która prowadziła już działalność gospodarczą, jednak od momentu jej zamknięcia musi minąć co najmniej 12 miesięcy.

Wsparcie z powiatowego urzędu pracy

Ta propozycja kierowana jest wyłącznie do osób, które mają status bezrobotnych. Na pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na rok 2015 ponad 600 mln złotych. Z tej puli każdy przyszły przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w wysokości ponad 20 tys. złotych. Dla tych jednak, dla których zabraknie pieniędzy z puli bezzwrotnych dofinansowań, czekają także pożyczki na równie preferencyjnych warunkach.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy