Nadchodzący długi weekend jest dobrym czasem, by zastanowić się nad kilkoma rzeczami i popłynąć na kanwie refleksyjności zaszczepionej przez ostatnie święta. Na co dzień nie zawsze jest czas by przystanąć i pomyśleć o sobie i swoich potrzebach, pozwolić by czas zatrzymał się i płynął tylko dla nas. Jednak kiedy przychodzi kilka dni wolnego zwolnienie tempa jest bardziej osiągalne.

Autorefleksja jest bardzo cenną umiejętnością, która nie tylko wpływa pozytywnie na nasz nastrój, ale też pozwala zmieniać bieg codzienności, zwiększyć przyjemność czerpaną z życia. Często w natłoku spraw nie mamy czasu na zastanowienie się nad swoimi potrzebami, nie mówiąc już o próbach ich realizacji. Praca, obowiązki domowe i rodzinne, choć bywają miłe i gratyfikujące, potrafią skutecznie zasłonić to, co dla nas jest ważne i co więcej potrzebne, by czuć się spełnionym.

O potrzebach ludzi wiele już napisano i choć nie ułatwiło to ich spełniania to niezaprzeczalnie jest z czego czerpać pełnymi garściami wiedzę o tym, jak się rozwijać i osiągać wewnętrzny dobrostan. Najpopularniejsza i najbardziej znana w temacie potrzeb jest teoria ich hierarchii przygotowana przez Maslowa, potocznie zwana piramidą. Ten amerykański psycholog stwierdził po badaniach przeprowadzonych na swoich studentach, że wszyscy ludzie mają do zaspokojenia szereg potrzeb, które można połączyć w grupy i co więcej zaryzykował ustalenie kolejności ich realizacji. W ten sposób powstała tzw. piramida, u której podstawy leżą potrzeby fizjologiczne (głód, pragnienie, potrzeby seksualne, sen), następnie pojawia się potrzeba bezpieczeństwa (wolność od strachu, oparcie, zabezpieczenie bytowe, rodzinne i zdrowotne). Na wyższych stopniach piramidy znajdują się kolejno potrzeby związane z akceptacją (miłością, przynależnością) oraz potrzeba szacunku i uznania. Zwieńczeniem za to jest tzw. samoaktualizacja, a więc potrzeba samorealizacji, posiadania celów, spełnienia swojego potencjału, życia zgodnie z przyjmowanymi wartościami, ich wypełnienie wiąże się z uzyskaniem głębokiej satysfakcji i spełnienia. Chociaż hierarchia potrzeb Maslowa była wielokrotnie krytykowana to do dziś jest ona inspiracją dla wielu ludzi.

Bez znajomości swoich potrzeb i dopasowania możliwości realizacji ich w biegu życia nie można mówić o dobrostanie. Jeśli czujesz, że gdzieś po drodze zgubiłeś siebie, a trudno jest ci określić, w jaki sposób to naprawić, to zapraszam do wykonania krótkiego ćwiczenia, które choć częściowo pokaże, w jakim kierunku szukać zmian, by czuć się lepiej. Na początek wypisz na kartce, jakie wartości w życiu mają dla ciebie największe znacznie, postaraj się je uporządkować od najważniejszych do tych, których znaczenie jest mniejsze. Mogą to być: spełnienie zawodowe, posiadanie oddanych przyjaciół, sukces finansowy, kochająca się rodzina, podróżowanie, samorozwój; nie ma tu możliwości wpisania niewłaściwych rzeczy, jeśli czujesz,że coś powinno być na tej liście to znaczy, że musi się na niej znaleźć. Gdy już będziesz mieć przed sobą listę, narysuj koło, a na nim zaznacz obszary, które będą odpowiadać wymienionym wcześniej potrzebom, pamiętając jednocześnie o tym, by wielkością danego obszaru określić ważność wybranej pozycji. I tak, jeśli na pierwszym miejscu znajduje się podróżowanie to na wykresie kołowym będzie zajmowało ono największy obszar – jak duży? – to już zależy od tego, jak bardzo jest ważne w stosunku do innych pozycji z listy. Na gotowym rysunku zobaczysz, czego najbardziej chcesz i potrzebujesz, by czuć się spełnionym. Jednak to jeszcze nie koniec. Do pełniejszej analizy potrzebne będzie drugie koło, które będzie symbolem typowego miesiąca. Zaznacz na nim obszary, które odpowiadają zwyczajnym aktywnościom podejmowanym w ciągu 30 dni, chodzi tu zarówno o poświęcony czas, jak i energię. Pewnie dużym obszarem będzie praca, rodzina, hobby, a może relaks, nauka i podróże? Jak już będziesz mieć gotowe oba rysunki, zrób analizę porównawczą. Zobacz, czy nazwy obszarów powtarzają się i czy są ze sobą powierzchniowo tożsame, a może rzeczy, które w pierwszym kole zajmują największą powierzchnię są zupełnie pominięte na drugim rysunku? Im bardziej oba koła będą do siebie podobne, tym bliżej będziesz realizacji swoich potrzeb, a co za tym idzie zbliżysz się do osiągnięcia równowagi wewnętrznej, która zawsze niesie ze sobą szczęście i dobre samopoczucie. Jeśli koła znacznie się różnią od siebie, nie martw się, bo właśnie masz przed sobą drogowskaz, wystarczy tylko z niego skorzystać.

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy