05 Maj

Każdy z nas miał w dzieciństwie jakieś ważne marzenie. Czy pamiętasz Drogi Czytelniku, jakie Ty miałeś marzenie, kim chciałeś zostać – inżynierem, lekarką, strażakiem? Czy zrealizowałeś swe marzenia? Czy praca, którą teraz wykonujesz sprawia Ci frajdę? Jeśli nie, to po to powstał ten Dział.

Co tydzień będę Ci  pomagać w znalezieniu równowagi między czasem pracy a czasem dla Ciebie i Twoich bliskich. Podpowiem jak planować ścieżkę kariery, jak wyznaczyć i zrealizować postawione cele zawodowe, czym kierować się przy zmianie miejsca pracy, a także samego zawodu. Wskażę style rozwijania kariery i sposoby czerpania zadowolenia z wykonywania obowiązków zawodowych. Dowiesz się jak dostosować przestrzeń i zorganizować czas adekwatnie do własnego trybu pracy oraz jak sobie radzić z chwilowym i długotrwałym stresem.

Zastanawiasz się jak jedna osoba mogłaby pomóc Ci w tylu istotnych kwestiach? Otóż zdradzę Ci tajemnicę, ja miałam w dzieciństwie swoje wielkie marzenie: „spróbować wszystkich zawodów świata”. Chciałam wejść w skórę ludzi wykonujących różnorodne prace tak, aby zasmakować jak to jest być pisarzem, piekarzem, lotnikiem czy hydraulikiem, aby poczuć co czuje gwiazda estrady przed tłumami a co naukowiec w zaciszu swego laboratorium. Zastanawiałam się co sprawia, że ludzie wybierają takie a nie inne zawody i skąd się biorą same profesje. Były to pytania na poły filozoficzne na poły psychologiczne. W ten sposób rozpoczęłam poszukiwania na nurtujące mnie pytania – od źródła, czyli od przyczyny. Widziałam w pracy szansę na zaspokojenie własnych zainteresowań i wykorzystanie umiejętności. Pieniądze nie stanowiły głównego celu, miały być dodatkową nagrodą za radość płynącą z wykonywania obowiązków zawodowych.

Dzięki takiej perspektywie zdobywanie kolejnych stopni wykształcenia (ukończenie trzech kierunków studiów, licznych szkoleń i kursów specjalistycznych) stało się przyjemnością osiągania kolejnych etapów rozwoju własnej osobowości. A że były one poparte głęboką ciekawością różnorodnego świata, wciąż żywe było marzenie z dzieciństwa – o wszystkich zawodach świata. Oczywiście nikt nie urodził się omnibusem, jednak wszechstronność zainteresowań pozwalała mi po trochu spełnić Wielkie Marzenie. Występy na deskach Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej i innych scenach artystycznych dały mi siłę ujarzmiania stresu; prowadzenie własnej firmy pozwoliło cenić czas jako pieniądz; nauczanie dzieci, młodzieży i dorosłych pomogło w poznaniu odmiennych form przyswajania wiedzy zależnie od wieku; organizacja wydarzeń publicznych wpoiła dyscyplinę efektywnego planowania obowiązków, a koordynowanie zespołami ludzi przy różnych projektach w praktyce dawała wiedzę o zarządzaniu kadrami.

Pracowałam w sektorze prywatnym, publicznym i pozarządowym na stanowiskach szeregowych i specjalistycznych. Obserwowałam style pracy w krajach Europy, Afryki i Azji. Dzięki temu poznałam specyfikę różnych zawodów i kultur oraz wiążących się z nimi wyzwań. Zdobywanymi przez lata wiedzą i doświadczeniami będę się z Tobą, Drogi Czytelniku, dzielić na łamach niniejszego działu „Praca”. Aby porady wcielić w życie czeka nas praca nad sobą i korygowaniem nawyków. Każdy tydzień będzie podróżą w poszukiwaniu równowagi między tym co chcesz, a tym co musisz. Zatem do dzieła!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy