Od poczęcia, przez ciążę, wiek niemowlęcy, dzieciństwo, szkoły, studia, pracę, dzień za dniem jesteście przy swoim dziecku. Dbacie o nie, troszczycie się, pielęgnujecie, jesteście w chwilach smutku i radości. Poświęcacie wiele, angażujecie się w pełni, podporządkowujecie swoje życie potomstwu, a ono pewnego dnia opuszcza bezpieczny kąt, który dla niego stworzyliście. Wy - Rodzice. Jak sprawić aby najmniej boleśnie przeżyć tę chwilę, która nieuchronnie nadejdzie?

Świadomość, że kiedyś zostaniemy w domu sami, że dzieci założą własną rodzinę albo po prostu będą chciały się usamodzielnić powinna nam towarzyszyć tak naprawdę od samego początku. Dlatego też relacje ze swoimi dziećmi należy budować tak, aby nie uzależniać od nich całego swojego życia. Nie być nadopiekuńczym rodzicem. Oczywiście należy je wspierać, być przy nich, gdy tego potrzebują, jednak równocześnie pozwalać im kroczyć własną ścieżką, próbować różnych rzeczy, upadać i podnosić się. W końcu to ich życie i nikt go za nich nie przeżyje.

Nie można wyręczać dzieci we wszystkim bowiem wówczas nie poradzą sobie w życiu, a relacje między dzieckiem a rodzicem zaczną się z roku na rok psuć. Dlatego jeśli jesteście młodymi rodzicami, wyznaczajcie granice, których nie powinno się nigdy przekraczać. Da to dziecku poczucie autonomii, tego, że wiele od niego zależy, a także potrzebną każdemu samodzielność. Niech zawsze jednak może na Was liczyć cokolwiek by się działo. Budujcie atmosferę miłości i zaufania.

Jeśli jednak już dziś stoicie przed problemem opuszczenia przez dziecko domu rodzinnego warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie. W psychologii poczucie straty i osamotnienia po wyprowadzeniu się dzieci „na swoje”, nazywa się syndromem opuszczonego gniazda. Wówczas rodzice bardzo często mogą się załamać, odczuwać pustkę, strach przed starością, samotnością i tym, że nie są już potrzebni. Syndromy te mogą zakończyć się depresją czy załamaniem nerwowym. A przecież nie musi tak być!

Spróbujcie myśleć pozytywnie i zastanowić się, jakie korzyści niesie za sobą nowa sytuacja. Znów tak jak przed laty, jesteście wolni i niezależni. Wykorzystajcie to! To moment, kiedy ponownie możecie poświęcić czas sobie nawzajem, na nowo rozniecić uczucia, które niegdyś niezwykle silnie połączyły was węzłem małżeńskim. Przywróćcie romantyczną atmosferę w domu, chodźcie na randki, cieszcie się swoim towarzystwem. Jeśli jesteś samotnym rodzicem, pomyśl, że to może być dobry czas na poznanie kogoś na kolejne lata Twojego życia. Przecież tak wiele ich jeszcze przed Tobą!

To również dobry moment, aby na nowo przypomnieć sobie, co sprawiało Ci radość w młodości. Może istnieją pasje i talenty, które zostały porzucone prze laty na rzecz wychowywania dzieci? Wróć do tych zainteresowań albo szukaj nowych, które zajmą Ci wolny czas. Nawet jeśli będzie to amatorskie kółko teatralne albo zespół piłkarski dla oldboy’ów radość z kontaktów z innymi ludźmi będzie ogromna.

Podobnie jeśli zaangażujesz się w działalność wolontariacką. Jeśli przestałeś już pracować, to będzie wspaniałe wyzwanie. Kontakt z ludźmi, nowe obowiązki i poczucie niesienia pomocy innym zajmą Twoją głowę tak, że z pewnością nie będziesz czuł się ani samotny ani niepotrzebny.

Podróżuj, odkrywaj, próbuj nowych rzeczy. Rób wszystko to, na co nie mogłeś sobie pozwolić wówczas, gdy miałeś rodzinę do utrzymania. Teraz nie tylko będziesz mieć czas, ale i budżet tylko dla siebie. Wykorzystaj to właściwie.

Dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu sobie życia „od nowa” nie tylko Ty będziesz się nim cieszyć. Pomożesz także swoim dzieciom na nowej drodze. Bo wbrew temu, co może Ci się wydawać, dzieci nadal Cię kochają i potrzebują. One też będą czuć się lepiej widząc, że radzisz sobie i akceptujesz ich decyzję. Dzięki temu unikną poczucia winy, a wasze relacje na długo pozostaną ciepłe i bliskie, mimo że nie mieszkacie już razem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy