Przychodzi taki czas w życiu każdego rodzica, że musi wysłać swoją ukochaną pociechę do przedszkola. Jest to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla samego malucha, jak i opiekunów. Strach przed rozstaniem z dzieckiem, rozmyślanie, czy sobie poradzi oraz obawy samego dziecka utrudniają ten etap. Warto więc, przed posłaniem pociechy do przedszkola, odpowiednie się do tego przygotować.

Wybieramy przedszkole

Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór właściwej placówki. Każdy rodzic chce wybrać miejsce, w którym jego dziecko będzie czuło się dobrze i dostanie możliwość rozwoju swoich zdolności i zainteresowań. Decydując się na przedszkole powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • Bezpieczeństwo dziecka – jak wygląda rozkład pomieszczeń, jak są zabezpieczone drzwi, czy plac zabaw jest dopasowany do potrzeb i wieku dzieci, jakiej jakości jest wyposażenie samego przedszkola.
  • Warunki higieniczne – czy miejsce jest czyste, posiada odpowiednie zaplecze sanitarne.
  • Posiłki – czy jedzenie jest gotowane na miejscu, czy dostarczane przez firmę cateringową, jak wygląda przykładowe menu obiadowe, czy istnieje możliwość dopasowania jedzenia do ewentualnych alergii i wymagań naszego dziecka.
  • Grupy wiekowe – ile dzieci liczą grupy, jak są rozdzielone wiekowo.
  • Zajęcia – warto dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia i program przedszkolny, czy rozwijają one kreatywność dziecka, czy są dopasowane do jego wieku, czy dziecko ma czas na chwilę odpoczynku i zabawy z kolegami. Dobrze też dowiedzieć się o ofercie dodatkowych zajęć, np. nauki języków obcych czy gry na instrumentach.
  • Lokalizacja – tutaj trzeba zastanowić się, czy chcemy zdecydować się na przedszkole blisko naszego miejsca zamieszkania, czy blisko miejsca pracy.
  • Opłaty – to również bardzo istotny aspekt przy wyborze placówki, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaty są adekwatne do oferty przedszkola i czy rzeczywiście warto się na dane miejsce zdecydować.

Przygotowujemy dziecko

Przygotowanie naszej pociechy na zmiany jest bardzo ważne. Im wcześniej zaczniemy zaznajamiać dziecko z sytuacją, że pewnego dnia pójdzie do przedszkola, tym lepiej. Dziecko musi mieć czas na oswojenie się z nową sytuacją. Na początku dobrze będzie porozmawiać z maluchem o przedszkolu, opowiedzieć mu, co może na niego tam czekać, ile godzin dziennie będzie tam spędzał i dlaczego. Dzieci naprawdę dużo rozumieją, tylko wiedzę należy im przekazywać w umiejętny sposób. Przed wysłaniem pociechy do placówki przedszkolnej, można pójść tam z nią na godzinę czy dwie, żeby mogła zapoznać się z otoczeniem. Wiele przedszkoli oferuje również zajęcia adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków, które pokazują dziecku, jak wygląda przykładowy dzień w przedszkolu, zaznajamiają je z nowym miejscem i uświadamiają, co jest dozwolone, a czego robić nie wolno.

Słuchaj swojego dziecka

Nie wolno lekceważyć sygnałów, które wysyła nam nasze dziecko, gdy już chodzi do przedszkola. Jeżeli mówi, że coś jest nie tak, należy to sprawdzić i jeśli zajdzie taka potrzeba zmienić przedszkole, a wszelkie nieprawidłowości zgłosić do odpowiednich organów. Pamiętajmy, że nie możemy narażać naszych dzieci na krzywdę i zawsze należy uważnie słuchać tego, co do nas mówią.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy