Experiential learning (uczenie się przez doświadczenie) daje możliwość zmian na wielu poziomach równocześnie: fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym. E.L. to obecnie światowy trend w rozwoju osobistym i zawodowym. W Polsce od dwóch lat jest najbardziej pożądanym sposobem rozwijania kompetencji pracowników. Pozwala przenosić doświadczenia symulowane do rzeczywistości. Można to robić, tworząc fikcyjne sytuacje i zapraszać ludzi do wchodzenia w nowe, nieznane role. Potem to poddawać refleksji i systematycznie wprowadzać zmiany do życia.

Osobom które duszą się w swoim obecnym obrazie siebie i chciałyby stać się kimś innym, proponuję wykonać doświadczenie. Osoby te przeczuwają, że w innej postaci mogą więcej osiągnąć i zrealizować swoje pomysły.

Przygotowanie do doświadczenia.

Potrzebujesz: 2 kartki papieru, dużo skupienia i czas. Proces można podzielić na etapy i dać sobie tyle czasu, ile potrzebujesz w każdym punkcie.

  • Na jednej kartce narysuj i opisz osobę, którą wydajesz się być: wartości, potrzeby, przekonania/ „złote” myśli, które często wypowiadasz oraz znajdź jedną najbardziej charakterystyczną cechę tej osoby.
  • Na drugiej kartce narysuj i opisz osobę, którą chcesz się stać: wartości, potrzeby, przekonania / „złote” myśli, które wypowiada oraz znajdź jedną najbardziej charakterystyczną cechę tej osoby.
  • Połóż kartki w małej odległości od siebie i przyjrzyj się jednemu i drugiemu modelowi.

Stwórz sobie życie dla jednej i drugiej (pomimo, że jednym już żyjesz to i tak o tym pomyśl, bo to co zobaczysz może być dość zaskakujące). Sprawdź, czym różnią się te dwie postaci od siebie – znajdź jedną do maksymalnie trzech najważniejszych różnic.

  • Stań na jednej kartce i poczuj się o!sobą, którą wydajesz się być.
  • Stań na drugiej kartce i poczuj się nową postacią.
  • Porównaj te postaci ze sobą i albo wybierz jedną z nich, albo stwórz trzecią, która łączy to, co najlepsze z każdej.
  • Stań się Nową.

Doświadczenie – Staję się Nową o-sobą.

Potrzebuję: przyjaciela/przyjaciółkę/sprzymierzeńca mądrych i otwartych na doświadczenia, grę, zabawę ludzi.

  • Ubiorę się tak, jak wygląda nowa postać: zrobię fryzurę, ewentualnie makijaż i zostanę w jej energii. Pamiętając o nowych wartościach, potrzebach i „złotych myślach”.
  • Spotkam się z wybraną przyjaciółką … (jw.) i spędzę z nim /z nią ustalony wcześniej czas (pamiętając o tym, kim teraz jestem).

Po spotkaniu wspólnie zanalizujcie doświadczenie. Zastanów się, co z tego, czego doświadczyłaś chcesz wziąć do rzeczywistości.

Można potem kontynuować takie doświadczenia w większym gronie osób, które rozumieją jego cel i zgadzają się na zasady, które wcześniej warto stworzyć. Ten proces może się także zadziać w gronie zupełnie nieznanych osób. Jeśli chcemy, aby ta zabawa miała efekt wzmacniający nową jakość, to jedną z zasad musi być czysta świadomość (bez alkoholu i innych używek). Zmieniony stan świadomości może spowodować efekt zamknięcia się na zmianę na dłuższy czas. W tym konkretnym przypadku uczenie się przez doświadczenie powinno być pozytywnym procesem. Powtarzanie nowych jakości pozwoli na zasymilowanie ich do życia.

Czasami nie słuchajmy informacji, które płyną z naszego mózgu, bo jak już wiemy jest on najszczęśliwszy wtedy, gdy nie dzieje się nic nowego.

Powodzenia i dobrej zabawy w Nową życzę.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy