Homeopatia znana jest od wieków. Część z nas postrzega lekarzy homeopatów jako niedouczonych szarlatanów, którzy żerują na nieświadomym i zdesperowanym pacjencie. Inni zauważają jego realne efekty - widzą w homeopatii doskonałą alternatywę dla tradycyjnego leczenia albo jego uzupełnienie. Kim są homeopaci i czy ich metoda naprawdę działa?

Dla lekarzy homeopatów choroba to zaburzenie równowagi organizmu, a zapisywane przez nich leki mają pomagać w jej przywróceniu. Ich zdaniem efektywna terapia nie polega na łagodzeniu objawów, a motywowaniu organizmu do skutecznej samoobrony.

Naczelną zasadą homeopatii jest założenie, że „podobne leczy się podobnym”, dlatego skład wszystkich leków to minimalne dawki substancji, które w większych ilościach wywołałyby chorobę. Podając je w długich odstępach czasu, organizm ma czas podjęcie decyzji o odparciu ataku. W analizie chemicznej z homeopatyków otrzymuje się z jedynie wodę i cukier, ale wtwarza się je z trzech rodzajów substancji – ziół leczniczych, minerałów oraz substancji pochodzenia zwierzęcego np. jadu gadów czy owadów. Chociaż substancje te pierwotnie mogą być szkodliwe, podawane w odpowiedniej dawce i dużych odstępach czasu tracą właściwości trujące. Z uwagi na to, leki homeopatycze określa się symbolami z liter i liczb, określających stopień rozcieńczenia substancji.

Aby jednak leczenie przyniosło realne efekty lekarz musi posiadać zarówno wiedzę medyczną i farmakologiczną, jak i dokładne informacje o stanie pacjenta. Konieczny jest pogłębiony wywiad lekarski i wnikliwa obserwacja – nie wystarczy wiedzieć, ile pacjent ma lat i co mu dolega, ale także: jaki jest jego tryb życia, jaką prowadzi dietę i czy często miewa problemy zdrowotne. Jest to to tyle istotne, gdyż leczenie homeopatykami zawsze dostosowywane jest do indywidualnych cech pacjenta. Oczywiście niezwykle ważne pozostaje także odpowiednie przygotowanie chorego albo jego rodzica (w przypadku niepełnoletności) – na podstawie wcześniejszej samoobserwacji musi rzetelnie odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.

Cała wizyta u homeopaty wygląda więc bardzo podobnie, jak klasyczna wizyta lekarska. Najpierw lekarz rozpoznaje chorobę, a następnie wprowadza leczenie – wyłącznie homeopatyczne albo kompleksowe, gdyż leki tradycyjne nie wchodzą w interakcje z lekami homeopatycznymi. Aby dobrać odpowiedni homeopatyk lekarz z pewnością poprosi o:

  1. Przypomnienie sobie kontekstu wystąpienia objawów – kondycję psychiczną (np. sesja, ważny projekt w pracy, sprawdzian w szkole), warunki atmosferyczne (np. przemoknięcie, przegrzanie), stosowaną dietę itd.
  2. Wskazanie miejsca bólu lub niepokojących dolegliwości , a także obszarów, na które promieniuje – na przykład ból podbrzusza i pleców, drętwienie palców ręki, swędzenie kostki.
  3. Sprecyzowanie tego „jak boli” – czy piecze, kuje, rwie, a może to występuje ból pulsujący, punktowy.
  4. Przypomnienie sobie sytuacji, w których dolegliwości łagodnieją lub w ogóle ustępują oraz takich, które je potęgują – na przykład poprawa występuje w pozycji leżącej/siedzącej/ w trakcie ruchu, w chłodnym pomieszczeniu, w danej porze dnia.
  5. Podanie innych objawów, które towarzyszą dolegliwością – np. ból gardła i problem z przełykaniem, ból barku i drętwienie ramienia, wysoka temperatura i halucynacje.
  6. Określenie ogólnego samopoczucia i nastroju – na przykład senność, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, agresja, brak apetytu, smutek, pobudzenie .

Leczenie homeopatyczne wywołuje jednak niemałe kontrowersje – burzą się zarówno pacjenci, jak i środowiska lekarskie. Zdaniem wielu specjalistów homeopatia to nienaukowa, a więc bezwartościowa metoda leczenia, bo jej działanie wciąż pozostaje niezweryfikowane. Przy tym, niemało jest lekarzy, którzy leczenie homeopatyczne chętnie łączą z leczeniem tradycyjnym. W Polsce takie praktyki są powszechne w wielu gabinetach lekarzy rodzinnych, kiedy homeopatię zapisują pomocniczo, np. kobietom w ciąży albo alergikom zamiast aspiryny czy antybiotyków. Jedno jest pewne – dotąd nie potwierdzono szkodliwego działania tej metody, za to znanych jest mnóstwo przypadków, gdy rzeczywiście okazała się być skuteczna. Może więc ten cały spór w ogóle nie powinien nas niepokoić?

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy