02 Cze

Idealna praca dla Ciebie!

„Wybierzcie zawód, który Was pasjonuje, a przez całe życie nie przepracujecie ani jednego dnia” - pisał w opowiadaniu „Tajemnica Pani Ming” Eric-Emmanuel Schmitt. Czy to też jest Waszym marzeniem? Jak to osiągnąć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jest to wypadkowa wielu elementów, które musimy brać pod uwagę podejmując pracę, a które nie zależą tylko od naszych pragnień, jak chociażby obowiązek utrzymania rodziny. Dlatego nie radzimy z dnia na dzień rzucać pracy, która nas nie satysfakcjone. Ale jeśli myślisz nad zmianą pracy bądź też dopiero zaczynasz swoją przygodę zawodową, warto szukać tak, aby za rok znów nie okazało się, że to jednak nie to. A jak odkryć to, co naprawdę chcielibyśmy robić, co sprawiałoby nam radość, dzięki czemu będziemy czuć się spełnieni? Dla niektórych odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Czują wewnętrzne powołanie i dokładnie wiedzą, co chcieliby robić. Ci, którzy wciąż nie odnaleźli swojej życiowej ścieżki zawodowej powinni zastosować kilka metod autocoachingu i zajrzeć w głąb siebie.

  • Na początek warto stworzyć listę rzeczy, które sprawiały nam radość w dzieciństwie. Co lubiliśmy wtedy robić, jakie czynności dawały nam najwięcej szczęścia? Czy lubiliśmy aktywny wypoczynek, występy przed publicznością, lepienie z plasteliny? Jakie zabawy były naszymi ulubionymi? Czy kontynuujesz w jakiejś formie te pasje do dziś? Zastanów się, które z tych czynności, zabaw i form spędzania czasu sprawiałyby Ci nadal przyjemność? Czy można te pasje przełożyć na jakieś formy pracy zawodowej? Wypisz zawody, w których mógłbyś realizować swoje pasje z dzieciństwa, które nadal są dla Ciebie ważne. Często takie niespełnione nadzieje i plany są powodem naszej frustracji przez całe życie.

  • Kolejnym sposobem na odszukanie odpowiedzi na to, jaka praca byłaby dla nas satysfakcjonująca jest zabawa w znajdowanie swoich przewag konkurencyjnych. Przez chwilę traktuj siebie jak produkt, który ktoś miałby wziąć ze sklepowej półki. Czym różnisz się od innych? Co sprawia, że to właśnie Ciebie powinien wybrać klient? Wypisz swoje mocne cechy, swoje talenty, rzeczy, w których jesteś dobry. Następnie zastanów się, na jakiej półce byś leżał? Do czego klient mógłby wykorzystywać Twoje talenty? W jakich zawodach są one ważne i potrzebne?

  • Każda firma ma bądź przynajmniej mieć powinna, swoją misję, wizję i wartości. Te elementy pozwalają jej się rozwijać i być rozpoznawalną na rynku. A jakie są Twoje wartości? Jaką misję chciałbyś realizować? Komu chciałbyś pomagać w życiu, dzieląc się jakimi umiejętnościami? Pomyśl, gdybyś był w pełni niezależny finansowo, co chciałbyś robić w życiu? Pamiętaj, pieniądze to nie wszystko. Praca, która dostarcza Ci tylko materialnych korzyści nie da Ci wewnętrznego spełnienia. Ustalenie najważniejszych wartości, którymi kierujesz się w życiu pozwoli Ci określić priorytety związane z życiem zawodowym. Jeśli Twoja praca nie będzie zgodna z wartościami, które wyznajesz nigdy nie da Ci satysfakcji. Z kolei ustalenie misji sprawi, że nadasz sens swojej karierze. To teraz pora na wizję. Jak wyobrażasz sobie siebie za kilka lat? Jak Twoja misja i wartości mają być realizowane w przyszłości?

Czy w ćwiczeniach, które wykonałeś są jakieś punkty styczne? Przeanalizuj swoje odpowiedzi i zastanów się, które zawody, odpowiadają Twoim oczekiwaniom? Ustal plan, w którym ustalisz najważniejsze elementy niezbędne do tego, abyś mógł rozpocząć tę pracę. Jakie doświadczenia musisz zdobyć? Gdzie powinieneś szukać zatrudnienia? Jaka firma spełnia Twoje wymagania? Gdy już odpowiesz sobie na te pytania, przejdź do realizacji planu.

Powodzenia!

* Więcej ćwiczeń i pomocy w odnalezieniu swojej drogi zawodowej znajdziesz w książce „Projekt biznesowy Ty!” autorstwa T. Clark’a, A. Osterwalder’a i Y. Pigneur’a

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy