Jak to się dzieje,że niektórzy żyją w związkach wieloletnich i szczęśliwych a inni czują, że utknęli? Jak pielęgnować związek i czuć się w nim dobrze? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, spróbuj zrobić sobie małe podsumowanie.

Przyjrzyj się wyobrażeniu swojego idealnego związku, ale bądź przy tym krytyczny, zwróć uwagę na te elementy, które są realne i te, które pomimo że są kuszące, wydają się być fantazją. Czy jest możliwe, by zawsze czuć się jak para z filmowych komedii romantycznych? Oczywiście że nie i na gruncie rzeczowej dyskusji przyzna to każdy. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre nasze pragnienia i wyobrażenia związane ze związkiem, w którym jesteśmy są niczym fragmenty zaczerpnięte z filmów hollywoodzkich. Nie ma nic złego w tym by marzyć, by szukać niezwykłych chwil w życiu. Głowa może być w chmurach, jednak stopy powinny dotykać ziemi.

Jeśli chcesz rozwijać siebie i swój związek, to przeprowadź małe podsumowanie Waszych wspólnych chwil. Potrzebna będzie kartka papieru i coś do pisania. Stwórz dwie listy plusów i minusów. Pierwsza powinna dotyczyć Twojego wyobrażenia i pragnień związanych z wymarzonym związkiem. Skonstruuj ją w taki sposób, by z jednej strony wypisać cechy, które opisują ideał relacji w jakiej byś chciała być, a z drugiej rzeczy, których nie jesteś pod żadnym pozorem w stanie zaakceptować w związku. Gotowe? Teraz trudniejszy etap. Zastanów się nad swoim aktualnym związkiem, wypisz jego najmocniejsze strony oraz najsłabsze. Przyjrzyj się obu listom i porównaj je pod względem podobieństw.

Jeśli Twoje kolumny ideału i mocnych stron obecnej relacji są sobie bliskie to wspaniale! Jeśli się nie pokrywają to też dobrze – masz przecież przed sobą instrukcje do pracy. Możesz teraz łatwo ocenić jakie masz potrzeby i pomyśleć jak je zaspokoić. Bądź jednak realistyczny, niektórych rzeczy nie da się zmienić. Jeśli Twoim ideałem jest wysoki blondyn, a obecnie jesteś w związku z niskim brunetem, to nie planuj farbowania i rozciągania na kole, grunt to zdrowy rozsądek. Myśl optymistycznie o zmianie, ale pamiętaj, że jest to proces, w którym ważny udział ma również Twój partner, dlatego warto przedyskutować wnioski do jakich doszłaś w tym ćwiczeniu.

Spójrz teraz na negatywne cechy relacji, których za nic nie chciałabyś doświadczać i porównaj je ze słabymi stronami swojego związku. Jeśli znajdziesz zbieżności tych list powinnaś poważnie się zastanowić: po pierwsze, dlaczego nie zniechęciło Cie to do bycia w tej relacji, a po drugie, co powinno się zmienić – Twoja lista czy związek.

Podstawą każdego dobrego związku jest kontakt dwójki ludzi, po prostu warto rozmawiać, zwłaszcza w sposób konstruktywny, bez zbędnych emocji, ale też rzeczowo. Grunt to wiedzieć czego się oczekuje od bycia razem i na tej kanwie należy szukać kompromisów. Ważne jest również, by mieć w sobie gotowość do zmiany, nie jest to równoznaczne z porzuceniem siebie, bliższe powinno być samorozwojowi i doskonaleniu się. Bycie razem to też stawanie się lepszym człowiekiem, nie tylko w kontekście relacji, ale rozwoju życiowego. Bliskie związki, wspólne rozmowy i doskonalenie się, dają niezwykłą informacje zwrotną o tym kim jesteśmy, ale też ogromną satysfakcję ze wspólnego rozwoju. Dlatego warto próbować zmian, zwłaszcza w tak bezpiecznym otoczeniu, jakim jest towarzystwo kochanej osoby.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy