01 Cze

Brak pewności siebie to nasz największy wróg. Sprawia, że nie realizujemy własnych marzeń, żyjemy w cieniu innych, w swoim życiu wciąż odgrywamy drugoplanową rolę. Nie musi tak być! Istnieje wiele metod na to aby poczuć się pewniej.

Kiedyś natrafiłam na informację o blogu, który pewien mężczyzna założył tylko po to, aby zapisywać przyjemne, drobne rzeczy, za które był wdzięczny danego dnia. Począwszy od takich spraw, jak piękna pogoda, przez znalezienie miejsca na zatłoczonym parkingu, po zadowalający efekt długotrwałej pracy czy pochwałę od szefa. Tworząc on-line taki dziennik podziękowań i wdzięczności sprawił, że wiele osób spojrzało inaczej na swoje życie, zauważając drobne radości w codzienności. Kiedy ostatnio podziękowałeś Bogu, losowi, a nawet samemu sobie za swoje małe i duże osiągnięcia? Czy nie częściej wypowiadasz słowa krytyki pod swoim adresem? „Jestem beznadziejny, nic nie potrafię, nigdy mi się to nie uda” – takie zdania dla osób, które nie mają wewnętrznej pewności siebie są jak mantra. Powtarzana codziennie sprawia, że nie tylko w nią wierzymy, ale przede wszystkim, że staje się prawdą. Niczym samospełniająca się przepowiednia. Okazuje się, że jeśli przez cały czas robiąc coś uważamy, że to się nie uda, to rzeczywiście się nie udaje. A potem znów oskarżamy siebie o to, że się nie udało, bo jesteśmy beznadziejni, wpadając w zamknięte koło niedoskonałości i marazmu. Chciałbyś to zmienić? Zacznij już dziś!

Biorąc przykład ze wspomnianego mężczyzny załóż swój zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie dobre rzeczy, jakie Ci się przydarzyły danego dnia. Wypisuj to co udało Ci się osiągnąć. Wypisuj wszystkie dobre słowa, jakie usłyszałeś i wszystkie dobrze wykonane czynności. Pamiętaj to mają być tylko pozytywy! Z pewnością zaskoczy Cię to, jak jest ich wiele! Osoby, którym brak pewności siebie skupiają się tylko na negatywach, myśląc, że to nimi wypełnione jest całe życie. Wypisując radosne chwile powoli zaczniesz zmieniać swój tok myślenia, zaczniesz doceniać wszystko to, co masz i będziesz czuć się szczęśliwszy. To pierwszy krok do tego, aby poczuć się lepiej z samym sobą!

Drugim, niezwykle ważnym, krokiem jest podjęcie postanowienia: koniec porównań! Wciąż porównując siebie do innych zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał więcej pieniędzy, ładniejsze nogi, lepszy samochód, przystojniejszego męża. Czy myślisz, że to sprawia, że jest szczęśliwszy od Ciebie? Otóż nie. Ta osoba Tobie również może zazdrościć. Być może śpiewasz ładniej od niej, lepiej mówisz po angielsku, masz piękniejsze włosy i fajniejszą pracę? Licytować można się bez końca, a to i tak do niczego nie prowadzi. Dlaczego? Bo każdy z nas jest wyjątkowy. Ma niepowtarzalne cechy i umiejętności, które sprawiają, że nikt nie może się z nim równać. Ty również! Dlatego zamiast myśleć, co jest z Tobą nie tak, skup się na pozytywach. Weź kartkę i wypisz 10 pozytywnych cech, które posiadasz. Za każdym razem, gdy będziesz chciał się porównać z kimś, zamiast to robić, dopisuj kolejne cechy. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, jak dużo ich jest. Miej je pod ręką, tak, aby zawsze przeczytać je, gdy popadasz w gorszy nastrój i Twoja samoocena spada. Jeżeli sam nie potrafisz wskazać tych cech, zapisuj te, które słyszysz od innych.

To kolejny ważny punkt w zdobyciu pewności siebie – otaczaj się ludźmi, którzy dobrze Ci życzą i wierzą w Ciebie. Jeśli Twój szef czy partner wciąż Cię krytykują, to czas coś zmienić. Takie osoby, nie pomogą Ci w zmienieniu sposobu myślenia o sobie, a przykre słowa z ich ust bardzo często są wynikiem własnych kompleksów, z którymi te osoby nie potrafią sobie poradzić. Zadbaj o to, aby mieć wokół siebie osoby, które powiedzą, że dobrze wyglądasz czy też, że świetnie wykonałeś swoją pracę.

Oprócz wewnętrznej przemiany w zdobyciu pewności siebie pomaga też zewnętrzne wsparcie. Zadbaj więc o siebie! Nie myśl, że jeśli masz kilka kilogramów za dużo, nie możesz być atrakcyjny. Możesz! Odpowiednio dobrana fryzura, makijaż, czy kolory ubrań wiele mogą zmienić w Twoim wyglądzie. Zadbaj o to, aby czuć się bardziej atrakcyjnie. Czasem mała zmiana może zdziałać cuda!

To co wydarzyło się dziś takiego, za co jesteś wdzięczny?

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy