Z pewnością każdy zadaje sobie to pytanie. Bez przyjaciół i wykluczeni, czujemy się samotni, a przez to często sfrustrowani. Tymczasem zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym możemy sprawić, by inni nas lubili, wystarczy tylko chcieć i pamiętać o kilku dobrych radach.

Jeśli chcesz być lubiany przez innych na początek powinieneś zadbać o to, aby lubić samego siebie. Pomyśl o sobie, jak o najlepszym przyjacielu. Jakie cechy byś w sobie lubił, a jakich nie? Nad tymi drugimi powinieneś koniecznie popracować, skoro nawet Tobie przeszkadzają. Powinieneś też zrozumieć różnicę między pracą nad sobą, próbą zmiany nieodpowiednich zachowań a udawaniem. Trzeba pozostać sobą. Jeśli będziesz zakładał maskę specjalnie dla innych, po jakimś czasie z pewnością Cię to zmęczy i będziesz chciał zerwać z nierzeczywistą wersją siebie. Zamiast udawać kogoś, kim nie jesteś, spróbuj zmienić bądź nauczyć się niektórych zachowań, które na trwałe wpiszą się w Twoje kontakty z otoczeniem. Jakie cechy są szczególnie pożądane w innych ludziach, abyśmy darzyli ich sympatią?

  • Bądź szczery – to cecha niezwykle ważna, ale również bardzo trudne jest wyważenie jej tak, aby nie być szczerym aż do bólu bądź fałszywym. Ludzie chcą słyszeć od innych komplementy, jednak te udawane szybko się wyczuje, a osoba która na siłę stara się wymyślić coś dobrego o innych przestaje być miłym towarzyszem. Z drugiej jednak strony nie można zapomnieć o tym, że przyjaciel powinien wspierać drugą osobę. Dlatego czasem niektóre rzeczy lepiej przemilczeć bądź zwracać uwagę na plusy nie zaś minusy w drugiej osobie. Chwal zatem innych za to, co naprawdę u nich cenisz i podziwiasz.

  • Nie bądź dwulicowy – nie obgaduj za plecami innych, staraj się ukrócać plotki na ich temat, nie uczestnicz w gierkach i nie angażuj się po żadnej ze stron konfliktu. Jeśli jesteś dla kogoś miły, a plotkujesz na temat tej osoby z innymi, nie licz na to, że zyskasz dozgonną sympatię. Wcześniej czy później ktoś się może o tym dowiedzieć.

  • Nie krytykuj – ten element wiąże się bezpośrednio ze szczerością. Jeśli widzimy, że ktoś zachowuje się niewłaściwie nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Chcąc być lubianymi powinniśmy jednak korzystać z informacji zwrotnej, nie zaś krytykować. O tym jak udzielać odpowiednio informacji zwrotnej dowiesz się z artykułu Jak mądrze krytykować.

  • Nie próbuj zmieniać innych na siłę – udzielanie informacji zwrotnej i próba pomocy innym w zmianie ich zachowań, nie może przeradzać się w narzucaniu innymi swojego zdania i poglądów. Akceptuj innych z ich słabościami, będą Ci za to wdzięczni.

  • Pomagaj – będą również wdzięczni za bezinteresowną pomoc. Niech inni wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć. Pamiętaj tylko, by nie robić tego własnym kosztem. Naucz się też odmawiać i być asertywny, jeśli istnieje taka konieczność.

  • Dotrzymuj obietnic – jednak nie odwołuj tego, do czego już się zobowiązałeś. Zawiedzione nadzieje i niedotrzymane obietnice mogą na trwałe zniszczyć Twoje relacje. Zaufanie bowiem odbudować najtrudniej.

  • Naucz się słuchać – w dzisiejszym świecie, pełnym zabiegania, natłoku informacji, obowiązków i braku czasu to naprawdę trudna, ale bardzo ceniona umiejętność. Poświęcenie swojej uwagi innym, zaangażowanie i szacunek zjednają Ci przyjaźń wielu ludzi.

  • Bądź optymistycznie nastawiony do życia – nikt nie chce przebywać wśród wiecznie narzekających ponuraków. Zgodnie z powiedzeniem, kto z kim przestaje takim się staje, szukamy osób, którzy naładują nas pozytywną energią. Uśmiechaj się często, mów o pozytywnych sprawach, staraj się widzieć we wszystkim plusy. Choć na początku może to być trudne, z czasem może stać się czymś naturalnym. I nie tylko sprawi, że będziesz bardziej lubiany, ale i Twoje życie zmieni się na lepsze!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy