04 Sie

Jak być produktywnym, zamiast ciągle zajętym?

Coraz więcej z nas mówi o tym, że cierpi na ciągły brak czasu. Czujemy się tak, jakbyśmy żyli w chaosie lub w ciągłym pędzie. W praktyce okazuje się jednak, że głównym problemem nie jest brak czasu, a złe nawyki. Nie wiemy jak dokonać zmiany, brakuje nam umiejętności efektywnego planowania i skutecznego działania.

Każdy z nas jest inny i posiada różnorodne zasoby, ale wszyscy w sposób sprawiedliwy zostaliśmy obdarzeni jednym z najważniejszych, którym jest czas. Wszyscy mamy go dokładnie tyle samo – w ciągu doby 24 godziny, w ciągu tygodnia 168, a w ciągu miesiąca 678 godzin.

To, co znacząco różni nas od siebie, to sposób w jaki ten czas pożytkujemy. Mało kto zadaje sobie pytanie – na ile to co robię jest efektywne? Produktywność ma spory wpływ na nasze życie, ale wcale nie chodzi o to, aby nieustannie pracować. Efektywne działanie to kwestia priorytetów, planowania i dbania o swój czas oraz – co najważniejsze –dbania o siebie.

Niestety większość energii i czasu jest bezpowrotnie marnowana, ponieważ robimy za dużo, a w szczególności zbyt dużo rzeczy, które są mało ważne. Żyjemy w czasach, w których mamy niemal nieograniczone możliwości zajmowania się „czymś”. Stanowi to często pretekst do unikania ważnych i często również niewygodnych nam działań. W większości przypadków to „coś” jest nieuświadomionym złym nawykiem, czy też tak zwanym „zjadaczem czasu”, jak np. oglądanie telewizji, nieustanne sprawdzanie Facebooka, gra w gry komputerowe.

Zastanów się, ile godzin dziennie zajmują Ci wyżej wymienione czynności lub inne tego rodzaju zajęcia. Zastanów się i pomnóż wynik z jednego dnia przez 7 dni w tygodniu, 30 dni w miesiącu lub 365 dni w roku. Jaki jest wynik? Co można było w tym czasie osiągnąć? Jakiej zmiany dokonać?

Oczywiście można nieustannie przeglądać strony internetowe, siedzieć godzinami przed telewizorem lub tracić czas sprawdzając co 5 minut maile, ale robiąc te wszystkie rzeczy odpowiedz sobie na następujące pytania: Po co to robię? Jaki to ma sens? Czy jest to moim priorytetem? Czy to są faktycznie te czynności, które chcę wykonywać w ciągu dnia? Czy dodają mi one energii i sprawiają, że mam chęć do dalszego działania?

Jak być produktywnym, zamiast ciągle zajętym?

Zrób listę swoich zjadaczy czasu, a następnie przez jeden dzień zapisuj, ile czasu i energii na nie poświęcasz. Jeśli chcesz zyskać więcej czasu dla siebie i na to, co dla Ciebie ważne – nie zwlekaj! Zatrzymaj się i odpowiedz sobie na pytanie: co w tej chwili jest moim priorytetem. Złap oddech, zapomnij o ciągłym pędzie, a następnie ze spokojem, ale koncentrując się na produktywnym działaniu, zaplanuj swój dzień.

Zapraszam do zapisania się na bezpłatny kurs on line „7 sposobów na znalezienie czasu dla siebie i na to, co ważne”:

manufaktura-przemian.pl/darmowy-kurs

W którym znajdziesz wiele pomocnych ćwiczeń i wskazówek, które pomogą Ci zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym.


Autorka artykułu:

Marta Kaim - coach ICF, mówczyni, mentorka, właścicielka manufaktury przemian. Ekspertka od zarządzania sobą i swoją energią w czasie. Autorka popularnego programu dla kobiet „Jesteś ważna!“ oraz inspirującej książki dla kobiet „Jesteś ważna. Czas, emocje i ty“ (manufaktura-przemian.pl/jestes-wazna). Wierzy w kobiety i ich wewnętrzną moc! Wspiera, inspiruje i motywuje, a dzięki pracy z nią, kobiety odzyskują równowagę, zaczynają żyć w zgodzie ze sobą i są szczęśliwe! Swoją postawą udowadnia, że można odnieść sukces, nie rezygnując z życia prywatnego i czasu dla siebie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy