Jeżeli na swojej szczotce lub grzebieniu zauważyłaś więcej włosów niż zwykle, nie musisz się martwić! Najprawdopodobniej masz do czynienia z sezonowym wypadaniem włosów. To zupełnie naturalne zjawisko. Boryka się z nim naprawdę wiele osób — kobiet, jak i mężczyzn. Skąd się bierze i jak z nim walczyć? Kiedy jeszcze mamy z nim do czynienia? Latem, zimą, a może wiosną? Jak zadbać o swoją cerę jesienią? Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania kosmetyków? Czy zabiegi domowe rzeczywiście mają sens? Zdradzamy sekrety skutecznej pielęgnacji!
Włosy na przestrzeni roku

Wiosna, lato, jesień, zima — cztery pory roku. Każda z nich rządzi się swoimi prawami. Słońce, deszcz, śnieg, wiatr, mgła — towarzyszące im zjawiska atmosferyczne nie są obojętne dla naszego wygląd! Podobnie jak większość mieszkańców naszego kraju, najbardziej lubi wiosnę, która uważana jest za jeden z najbardziej energetycznych czasów w kalendarzu! Dzień staje się coraz dłuższy, słońce znajduje się wysoko na niebie, a przyroda zaczyna nabierać fantazyjnych barw i odcieni. Wtedy też odnotowuje się z reguły bardzo przyjazną temperaturę. Pozbywamy się ciepłych kurtek, czapek i szalików — czupryna może w końcu oddychać! Najcięższa dla niej jest bez dwóch zdań zima! Niskie temperatury, buchające ciepłem pomieszczenia, wełniane okrycia — wszystko działa na niekorzyść. To samo dotyczy skóry, która o tej porze roku potrafi być wyjątkowo krnąbrna! Daje się we znaki wypryskami, czerwonymi grudkami. Na domiar złego jest sucha i matowa. A co z latem? Panujące wówczas afrykańskie upały wysuszają włosy, sprzyjają nadmiernej produkcji sebum! Woda również znajduje się na kontrolowanym — kąpiele w słonym morzu destrukcyjnie wpływają na ich kondycję. W ten oto sposób dotarliśmy do jesieni. No właśnie, jak to z nią jest? W jakich barwach się rysuje? Z jednej strony w fantazyjnych, z drugiej w szarych i ponurych. Jeżeli w wakacje byłyśmy dla siebie łaskawe, nie powinnyśmy mieć większych problemów. Gorzej, gdy nie przestrzegaliśmy podstawowych zasad ochrony! Mowa o stosowaniu kosmetyków z filtrem UV, noszeniu odpowiedniego nakrycia głowy. Nie bez znaczenia pozostają również hormony! Kluczową rolę odgrywa tutaj żeński estrogen, którego w ciepłe i słoneczne dni jest więcej. Wraz z nadejściem niskich temperatur zostaje wyparty przez testosteron — to właśnie on odpowiada za nadmierne wypadnie włosów i kłopoty z cerą! Specjaliści mówią, żeby ten okres przeczekać. Pytanie: jak? Co stosować, a czego unikać, aby cieszyć się atrakcyjnym i promiennym wyglądem? Jak skutecznie zregenerować ciało? Jak przygotować je na nadejście zimy? Podpowiadamy!

Jak dbać o włosy jesienią?
Jesień to idealny moment na to, aby zregenerować ciało po wakacyjnych wojażach! Włosy po lecie, dla którego charakterystyczne są wysokie temperatury, stają się suche i matowe. Wykazują też o wiele większą skłonność do wypadania. Związane jest to z kończącym się cyklem rozwojowym — wzrostem testosteronu we krwi. Niezwykle istotne jest to, aby na bieżąco kontrolować ten proces i odpowiednio wcześnie reagować! Jakie kroki należy podjąć? Należy działać kompleksowo — zadbać o dietę i pielęgnację. Nie bez znaczenia pozostaje również stylizacja, o czym zresztą zaraz się przekonasz!

Krok pierwszy — mycie włosów
Jak poprawnie myć włosy? Jesienią, włosy nie przetłuszczają się tak mocno, jak latem. Pogoda jest dla nich o wiele bardziej łaskawa. Produkcja sebum znacznie spada, a Ty możesz sobie pozwolić na nieco rzadsze mycie włosów. Jak robić to prawidłowo? Sprawdź nasze wskazówki!
- Rozczesz dokładnie włosy, usuń z nich resztki pozostałości produktów do stylizacji.
- Zwilż włosy letnią wodą — gorąca może podrażnić skórę głowy.
- Nie rozprowadzaj szamponu bezpośrednio na włosach! Nanieś go na dłoń, a następnie rozcieńcz z wodą. Zaaplikuj na skórę głowy.
- Nie drap, nie trzyj! Delikatnie masuj włosy oraz skórę głowy — najlepiej okrężnymi ruchami w kierunku od czoła do karku.
- Dokładnie spłucz szampon.
- Na koniec domknij łuski włosów — potraktuj je chłodną, ale nie lodowatą wodą!
Krok drugi — odżywianie włosów!
Odżywki i maski to kosmetyki, które pełnią szereg istotnych funkcji. Odżywiają, regenerują, nawilżają. Jak poprawnie nakładać je na włosy? Wskazówki dotyczące sposobu i częstotliwości stosowania znajdziemy na opakowaniu, powinniśmy ich bezwzględnie przestrzegać! Zarówno maski jak i odżywki należy nakładać na wilgotne, a nie mokre włosy! Nie warto przesadzać z ich ilością oraz czasem — z reguły spłukuje się je po upływie 5-20 minut.

Krok trzeci — rozczesywanie!
Przede wszystkim, czynność tą należy wykonywać spokojnie i cierpliwe, bez pośpiechu. Szczególnie, jeśli włosy są długie. Najlepiej wydzielić sobie pasma i zacząć od końcówek, gdy te będą już rozczesane można przejść do górnych partii. Najlepiej użyć do tego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Na koniec warto nałożyć preparat zabezpieczający, w efekcie kosmyki będą bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Krok czwarty — suszenie!
Jak prawidłowo suszyć włosy? W jaki sprzęt warto zainwestować? Zaraz po umyciu należy owinąć je w bawełnianą koszulkę lub ręcznik, odsączyć z nadmiaru wody, rozczesać, zabezpieczyć odżywką lub sprayem termoochronnym. Najlepszym wyborem będzie suszarka z regulacją temperatury — chłodny nawiew jest bezpieczny dla włosów. Nie niszczy ich, ani nie rozdwaja! Nie bez znaczenia jest również technika. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!
- Nie susz włosów zaraz po umyciu. Najlepiej odczekaj 15-20 minut.
- Pilnuj odległości — zachowaj 20 cm. odstęp od głowy.
- Susz włosy partiami — pasmo po pasmie, od nasady po końce.

Krok piąty — stylizacja!
Jesienią, częściej niż latem nosimy chusty i apaszki, co oznacza tylko jedno — nadmierne elektryzowanie. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się luźne upięcia. Równie dobrym pomysłem będzie fantazyjny warkocz. Warto zrezygnować z mocnym produktów stylizujących, takich jak: żel, pianka, guma czy lakier. Zaopatrzyć się w przyjemne dla włosów frotki.
Krok szósty — masaż!
Masaż skóry głowy to zabieg znany od stuleci. Poprawia przepływ krwi, dotlenia skórę głowy, wzmacnia cebulki i przyspiesza porost włosów!
Krok siódmy — domowe zabiegi na włosy!
Istnieje całe mnóstwo zabiegów, które można wykonać samodzielnie w domu. Hitem ostatnich sezonów jest bez dwóch zdań olejowanie włosów. Nic dziwnego, prawidłowo dobrane produkty i regularność potrafią zdziałać cuda! Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o o nakładanie oleju na kosmyki, w celu poprawienia ich kondycji.

Krok ósmy — dieta!
Kondycja włosów jest często odzwierciedleniem naszych nawyków żywieniowych! Jeśli dieta jest monotonna, uboga w witaminy i minerały traci na tym nie tylko zdrowie, ale i uroda! Sprawdź, co jeść, żeby cieszyć się zdrową i gęstą czupryną!
- Pomidor, brokuł, sałata, marchew, papryka, fasola, ból, ciecierzyca — to nie przepis na pyszną sałatkę, a warzywa które powinnaś włączyć do swojej diety! Zawierają one cenne dla włosów witaminy i minerały!
- Ryby, nasiona, orzechy, oliwa z oliwek, awokado — są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Zawierają również cynk, miedź i krzem! Dzięki nim Twoje włosy będą lśniące i sprężyste!
- Pieczywo pełnoziarniste, makaron razowy, płatki owsiane, otręby — obecne w nich witaminy z grupy B świetnie nawilżają włosy oraz dbają o ich kondycję — regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają cebulki.
- Chude mięso, warzywa strączkowe, jaja — są nie tylko doskonałym źródłem białka, ale również witamin i żelaza — gdy zaczyna ich brakować, włosy natychmiast dają się we znaki. Zaczynają wypadać, stają się suche i matowe.
Taką dietę warto wspomóc ziołowymi naparami lub tabletkami na bazie pokrzywy i skrzypu polnego.
Krok dziewiąty — suplementacja
Walkę o piękne i gęste włosy warto wspomóc tabletkami. Zawarte w nich ekstrakty roślinne, witaminy i minerały spotęgują działanie zdrowej diety i odpowiednio dobranej pielęgnacji! Mało tego! Przyspieszą porost!

Krok dziesiąty — styl życia!
Silny lub przewlekły stres może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów, przyczynić się do ich nadmiernego wypadania — a nawet łysienia! Warto nauczyć się z nim walczyć. Jedną z lepszych, o ile nie najlepszych metod jest sport! Regularna aktywność fizyczna zmniejsza napięcie nerwowe, dotlenia organizm i poprawia nastrój!
Podsumowanie
Odpowiednia pielęgnacja włosów jesienią jest niezwykle ważna! Regeneruje, odżywia, wzmacnia, przygotowuje pasma na nadchodzącą zimę!
3 comments on “Jak dbać o włosy jesienią?”
Nie wiedziałam, że włosy należy suszyć dopiero po ok 25 minutach. Zawsze suszę je od razu po myciu. Będę musiała zmienić nawyki. Dzięki 🙂
Moje farbowane włosy zawsze jesienią nie wyglądają jakoś super extra, noszenie czapek im nie sprzyja, częściej się przetłuszczają i strasznie drażni mnie elektryzowanie się włosów…
Cenne rady 🙂 Ja w tym okresie staram się mocniej nawilżać włosy i wspomagać je suplementacją 🙂