08 Paź

Jak dobrze zintegrować zespół? Wywiad

- Integracja zespołu to nie tylko wspólny wyjazd za miasto - przekonuje Kamil Machnicki, współwłaściciel agencji eventowej Level Up, specjalizującej się w organizacji wyjazdów i szkoleń integracyjnych. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Zespół zintegrowany, czyli jaki?

Zintegrowany zespół to taki, w którym wszyscy jego członkowie są świadomi wspólnego celu, do którego dążą. W biznesie tak jak w drużynie sportowej każdy powinien znać powierzone mu zadania i obowiązki, a także rozumieć i akceptować swoją rolę w grupie. Na boisku najlepsze wyniki osiągają Ci, którzy znają mocne strony swoje i swoich kolegów, a zarazem potrafią je w pełni wykorzystać. Tak samo powinno być w każdej firmie. Oprócz tego o zintegrowanym zespole można mówić wtedy, gdy panuje w nim dobra atmosfera pracy, a także wzajemne zaufanie. Dobrą atmosferę tworzą ludzie – uśmiechnięci, pewni siebie i swoich umiejętności, sprawnie się komunikujący, życzliwi dla innych, ale równocześnie asertywni i szanujący siebie. Nad wszystkimi tymi elementami można pracować, by polepszać efektywność zespołu.

Od czego zatem rozpocząć integrację?

Najlepiej od zadawania pytań. Nie powinniśmy narzucać innym swojej wizji na to, jak powinna wyglądać dobra integracja i naginać zespół do swoich upodobań. To uczestników należy zapytać o zdanie. Dowiedzieć się co lubią robić w wolnym czasie? W czym czują się mocni? Jakie są ich pasje? Co chcieliby w sobie rozwinąć, poprawić? Co im przeszkadza w pracy? Gdy już dowiemy się czegoś więcej o nich i ich postrzeganiu grona współpracowników łatwiej nam będzie przygotować program, który pozwoli nam na dobrą interakcję i zachęci do mniejszej lub większej integracji. Warto pamiętać, że do zajęć integracyjnych nikogo nie należy zmuszać. Każdy powinien sam czuć potrzebę przynależności do grupy. Bez tego nie uda nam się uzyskać dobrych efektów. Sam program integracyjny warto rozpocząć od stworzenia przyjaznej atmosfery i poczucia wzajemnego zaufania, chociażby poprzez poinformowanie uczestników o tym, co ich czeka, w czym wezmą udział. Jeśli to zespół, który dopiero zaczyna być budowany, warto też pamiętać o czasie potrzebnym na wzajemne poznanie i opowiedzenie o sobie.

A jakie są sposoby na integrację?

Najlepszym sposobem na integrację są wspólne przeżycia. Zazwyczaj w normalnym rytmie pracy ludzie potrafią się zintegrować samoistnie, pod wpływem czasu spędzanego razem. Jednak, aby usprawnić i przyspieszyć ten proces warto w sposób nieco „sztuczny” stworzyć okoliczności mu sprzyjające. Najszybciej dokonuje się to podczas wspólnego wyjazdu lub w trakcie spotkania czy szkolenia. Aby ten spędzony razem czas przyniósł oczekiwane skutki nie wystarczy zwykły wypad za miasto na ognisko i kiełbaski. Nie sprawdzi się również nudne szkolenie, podczas którego mówca wyrzuca z siebie tysiące zdań, a publika myśli tylko kiedy to się skończy. Istnieje wiele pomysłów na integrację, dzięki którym można mieć pewność osiągnięcia zamierzonych celów. W tym pomagają właśnie agencje eventowe. Z doświadczenia wiemy, jak znaleźć rozwiązanie, które zaspokoi oczekiwania klienta, a także potrzeby zespołu. Podstawowym elementem takich wyjazdów powinny być zadania, podczas których członkowie zespołu będą ściśle współpracowali ze sobą. Świetnym sposobem na integrację są gry terenowe, gry szkoleniowe, wszelkiego rodzaju warsztaty, podczas których ludzie mają okazję zasmakować pracy w grupach. Jeśli nie jest to pierwsza próba integracji, powinniśmy podnosić poprzeczkę i zachęcić zespół do wzięcia udziału w integracji zwiększającej „poziom adrenaliny”. Nic bardziej nie zbliża, niż wspólne silne przeżycia oraz dobre wspomnienia.

Który z opisywanych przez Pana sposobów integracji najlepiej wybrać? Skąd wiadomo, że dany wybór będzie dobry dla zespołu?

Program integracyjny należy dobrać indywidualnie do każdej grupy. Najlepiej zrobić to poprzez poprawną, w miarę możliwości dokładną analizę jej potrzeb. Nie ma idealnego, uniwersalnego programu. Organizując wyjazd lub spotkanie integracyjne powinniśmy unikać szablonowych rozwiązań. Oczywiście dobrze jest mieć w zanadrzu sprawdzone scenariusze, jednak należy je dostosować do konkretnych wymagań i potrzeb. Po prostu najlepsze są programy „szyte na miarę”. Ważne jest również wprowadzenie elementów, które sprawią, że uczestnicy będą czuli się częścią większej całości. Dobre efekty może przynieść np. gra terenowa, w którą wpleciemy akcenty związane z branżą bądź nazwą firmy biorącej w niej udział. Spowodowane tym zaskoczenie i dobra atmosfera powinny wpłynąć pozytywnie na ogólne zadowolenie z programu, a co za tym idzie łatwiej będzie o wspólny sukces.

Jakie błędy najczęściej popełniają decydenci, odpowiedzialni za integrację zespołu?

Dużym zagrożeniem jest realizowanie wyjazdów, które w danej chwili są modne, nie biorąc pod uwagę potrzeb grupy. Jeszcze do niedawna integracja była kojarzona z paintballem, później triumfy święciły quady. Niestety w samych tych atrakcjach nie ma nic z programów integracyjnych. Mają one tylko walor rozrywkowy. Oczywiście można je wykorzystać jako element, który uatrakcyjni spotkanie, ale same w sobie nie niosą zbyt wiele korzyści integracyjnych. Warto tak planować program aby był dobrze zbilansowany. Powinniśmy zaplanować go tak aby przypadł do gustu osobom zarówno bardziej jak i mniej aktywnym, tym którzy lubią aktywności na świeżym powietrzu, a także tym, którzy uwielbiają wieczory przy kominku i kieliszku wina. Zapewniam, że to wszystko jest możliwe do spełnienia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy