Relacja rodzic – dziecko czasami bywa naprawdę trudna. Zdarza się, że obu stronom brakuje już sił czy cierpliwości, aby się porozumieć. Proces wychowawczy to ciężki i niezwykle istotny etap w życiu naszych pociech, dlatego warto poświęcić czas na rozmowę i starać się, aby komunikacja była coraz lepsza. Trzy proste kroki sprawią, że Ty  i Twoje dziecko będziecie się dogadywać o wiele lepiej.

1.Nie daj się emocjom

Nawet wtedy, gdy atmosfera jest już bardzo napięta nie warto wdawać się w kłótnie z dzieckiem. Każde z Was i tak będzie bronić swoich racji, a to nie doprowadzi do żadnego kompromisu. Złe emocje tylko negatywnie wpłyną na Wasze relacje. Jeśli dziecko podejmie złą decyzję, nie każ go za to, tylko spróbuj wytłumaczyć dlaczego postąpiło niesłusznie i co zrobić, aby kolejnym razem zachowało się inaczej. Ważne jest, aby dziecko mogło być szczere i nie bało się wyrażać własnego zdania. Nie rób wyrzutów, nie ośmieszaj go i nie rozkazuj – dziecko musi czuć, że je akceptujesz. Zamiast krzyczeć i denerwować się, dzięki czemu pociecha jest jeszcze bardziej zestresowana, usiądźcie spokojnie i powiedzcie sobie to, co macie do powiedzenia, a później zastanówcie się wspólnie nad rozwiązaniem problemów.

2. Słuchaj swojego dziecka

Wiele problemów bierze się z tego, że rodzic nie potrafi uważnie słuchać. Dzieci potrzebują rozmowy i zainteresowania, muszą czuć się potrzebne, kochane oraz wiedzieć, że traktujemy je poważnie. Dzieci są bardzo bystrymi obserwatorami życia i dorosłych. Nie lekceważ ich uczuć i potrzeb. Nawet jeśli nie masz czasu w momencie, w którym dziecko z czymś do Ciebie przychodzi, nie wolno go ignorować. Poświęć mu chwilę i pokaż, że martwi Cię jego problem, ale porozmawiacie o tym później, kiedy będziesz pewny, że będziesz mógł być w pełni skupiony na nim. Staraj się również zrozumieć swoje dziecko, nawet jeśli masz odmienne zdanie na jakiś temat. Tzw. kazania raczej nie poskutkują, możesz próbować wskazać odpowiednią drogę, ale pamiętaj, że ostateczna decyzja powinna należeć do dziecka, nie do Ciebie.

3. Akceptuj je

Dziecko potrzebuje akceptacji swoich rówieśników, ale chce również być akceptowane przez swoich rodziców. Nikt nie jest doskonały, nawet Ty, dlatego ciągłe wytykanie błędów, upominanie i porównywanie do innych nie przysporzy Ci sympatii w jego oczach. Pokaż mu, że dla Ciebie, pomimo wad, jest wspaniałą młodą osobą, eksponuj jego mocne strony, pracujcie nad poprawą niedociągnięć. Jeśli już musisz skrytykować swoje dziecko, zrób to w sposób konstruktywny, tak, aby pociecha widziała, że rzeczywiście postąpiła źle. Wcześniej jednak zastanów się, bo może zamiast krytykować warto wrócić do punktu pierwszego i po prostu porozmawiaj ze swoim dzieckiem spokojnie?

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy