Z pozoru przygotowanie CV jest bardzo prostą sprawą, jednak wielu ludzi wciąż nie wie jak napisać poprawne, ciekawe CV, które sprawi, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną – a to już duży krok w kierunku sukcesu. Stworzenie dobrego dokumentu może pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek u potencjalnego pracodawcy i zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie.

Jak to zrobić?

Na początek pamiętaj, że w CV nie może znaleźć się zbyt wiele informacji – to, jakie gimnazjum ukończyłaś jest nieistotne. Zamieszczaj tylko te informację, które stanowią jakąś wartość dla stanowiska, na jakie aplikujesz. Zastanów się jakie kursy ukończyłaś czy w trakcie studiów udzielałaś się w jakiś projektach? A może byłaś zaangażowana w jakiś wolontariat? Wszelkie te informacje mogą ukazać Cię w pozytywnym świetle, dlatego warto umieścić je w swoim CV.

Kiedy już wiesz, co chcesz zawrzeć w dokumencie, znajdź lub stwórz sama jego wzór. Kreatywność zawsze działa Twoją korzyść. Teraz bardzo popularne są CV na wzór różnego rodzaju infografik, obrazujących Twoje doświadczenia zawodowe – trzeba to jednak dopasować do stanowiska, na jakie aplikujesz, zachowaj umiar, ważne jest, aby CV było przejrzyste i zrozumiałe. Warto podzielić informacje na poszczególne sekcje np. dane osobiste, wykształcenie i doświadczenie – sprawi to, że pracodawca łatwo będzie mógł odnaleźć interesujące go informacje. Przed wysłaniem sprawdź swoje CV, czy nie zawiera błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, czy też językowych – jest to źle przyjmowane przez rekruterów. Sprawdź również, czy nie ma błędów w nazwach firm i uczelni oraz unikaj wszelkich skrótów myślowych. Ważny jest również Twój adres e-mail, najlepiej gdy składa się on z Twojego imienia oraz nazwiska, wszelkie niepoważne czy dziecinne adresy sprawią, że nie zostaniesz potraktowany zbyt poważnie.

Zawartość CV

To, co znajdzie się w Twoim dokumencie zależy od Ciebie. Istnieją jednak punkty, których pominąć nie możesz. Zacznij od danych osobowych: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, e-mail oraz nr telefonu. Pamiętaj, aby podać adres pod którym aktualnie mieszkasz, a nie jesteś zameldowana, tak, aby pracodawca wiedział, jaką rzeczywistą odległość musisz pokonać, aby dotrzeć do pracy. W dziale wykształcenie powinny znaleźć się informację o ukończonym liceum oraz studiach, a także wszelkie przebyte kursy, które mogą być przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. W sekcji doświadczenie wypisz wszelkie praktyki, staże i poprzednie stanowiska oraz obowiązki, jakie w trakcie pracy pełniłaś. Należy pamiętać, że w sekcjach wykształcenie i doświadczenie stosujemy zasadę odwróconej chronologii. Na koniec nie zapomnij o podaniu informacji o znajomości języków obcych i stopniu zaawansowania, możesz dodać również informację o swoich zainteresowaniach.

Pamiętaj też, aby w CV umieszczać konkretne i prawdziwe informacje. Kłamstwo można łatwo zweryfikować, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej, a to nie jest mile widziane przez pracodawców, którzy oczekują, że ich pracownicy będą szczerzy i godni zaufania. Bądź sobą, pokaż swoje mocne strony, a wszystko pójdzie dobrze!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy