Święta to czas, w którym na głowę spada nam wiele obowiązków. Świąteczne zakupy, przemyślenie prezentów, sprzątanie, gotowanie, pieczenie ciast… można zwariować. To bardzo zapracowany okres, jednak umiejętnie rozplanowanie tego czasu pozwoli nam zaoszczędzić sporo nerwów.

Świąteczny klimat i spotkania z rodziną powinny pozwalać nam się zrelaksować i nacieszyć bliskimi. Tymczasem wszystkie przygotowania pozbawiają nas często radości i Wigilia nie jest taka, jak byśmy sobie tego życzyli. Nie daj się świątecznej gorączce!

Lista „to do”

Dlaczego przed rozpoczęciem działań warto stworzyć listę tego, co musimy zrobić? Pozwoli nam to uporządkować wszystkie obowiązki, a żadna ważna rzecz nie umknie naszej uwadze. Dodatkowo skreślanie po kolei wykonanych zadań z listy pokazuje, na jakim etapie przygotowań jesteśmy – dzięki temu w razie, gdy zauważymy, że może braknąć na coś czasu, poprosimy kogoś o dodatkową pomoc i nie będziemy musieli martwić się w ostatniej chwili.

Grunt to mieć plan

Kolejnym istotnym punktem będzie rozplanowanie wszystkich zadań w czasie – niektóre rzeczy, takie jak np. kupno prezentów można załatwić dużo wcześniej. Zwłaszcza że witryny sklepowe już od połowy listopada kuszą nas świątecznymi wystawami. Dobrze jest zaplanować sprzątanie – nie wszystko naraz. Wiadomo, że świąteczne porządki to te z rodzaju „generalnych”, dlatego jeden dzień poświęć na porządkowanie kuchni, drugi na sprzątanie salonu itd. Warto również przygotować pewne potrawy nieco wcześniej. To pozwoli nam zyskać trochę cennego czasu w przeddzień Wigilii, kiedy zajęci jesteśmy przygotowywaniem wszystkich dań.

Podział obowiązków

Skoro świętować będziecie wszyscy, to warto każdego członka rodziny zaangażować w przedświąteczne przygotowania. Dzieci niech pomogą w sprzątaniu, a mąż w gotowaniu. Nie narzucaj sobie zbyt wiele obowiązków – nawet, jeśli wszystko robisz najlepiej, pozwól sobie pomóc. Sama zobaczysz, że poczujesz się o wiele lepiej, a domownicy wcale nie będą mieli Ci tego za złe.

Nastrój się na święta!

Pozwól sobie na odrobinę przyjemności – w trakcie przygotowań włącz płytę z ulubionymi świątecznymi piosenkami i daj się ponieść świątecznemu nastrojowi. Możesz też skorzystać z naszych propozycji 10 zrównoważonych świątecznych hitów.

Na koniec pamiętaj, że w święta nic nie musisz – jeśli nie lubisz piec ciast, niech zrobi to inny członek rodziny albo po prostu zamów je w cukierni. Jeśli nie masz ochoty przewracać domu do góry nogami, by posprzątać każdy kąt – nie rób tego, w święta nie chodzi o to, aby siedzieć w sterylnie czystym salonie, a o bliskość rodziny i miłą atmosferę. To czas, w którym możemy ze spokojem nacieszyć się towarzystwem ważnych dla nas osób i naładować baterie na kolejny rok pełen wyzwań.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy