15 Lip

Dla zachowania równowagi organizmu wakacje są niezbędne. Jednak nie każdy sposób na spędzenie czasu wolnego sprawi, że do szkoły czy pracy wrócimy pełni energii i naprawdę wypoczęci. Podpowiadamy, jak dobrze odpoczywać.

Zasada na urlop, której niezależnie od tego, jaki sposób wypoczywania wybierzesz jest jedna: zapomnij o pracy! Przede wszystkim tej zawodowej, ale nie tylko. Zamknij wszystkie sprawy służbowe nim udasz się na urlop. Jeśli to niemożliwe wdroż odpowiednio we wszystkie działania zaufaną osobę, która Cię zastąpi. Nie martw się, na pewno sobie poradzi! Zapomnij, że istnieje coś takiego jak mail i telefon służbowy. Urlop to czas tylko dla Ciebie i Twojej rodziny, w Twojej pracy jest z pewnością wiele osób, które przez tydzień czy dwa poradzą sobie z kilkoma dodatkowymi obowiązkami. Ty przecież zrobiłbyś to samo dla nich.

Gdy już zapomnisz o obowiązkach zawodowych pomyśl o tym, co będziesz robił w wolne dni. Nie planuj nadrabiania zaległości z zakresu prac domowych. Remonty, sprzątanie, malowanie płotu czy urządzanie ogródka nie jest wskazane, jeśli chcesz odpocząć. To też jest praca, tylko innego rodzaju. Jeśli w czasie urlopu zostaniesz w domu nadrabiaj zaległości jedynie w tych aspektach, które sprawiają Ci przyjemność. Niech wypoczynek będzie czasem na czytanie książek, które piętrzą się na półce, rozrywki, na które nigdy nie masz czasu, czy możliwością spotkania z przyjaciółmi. Rób to, na co masz w danej chwili ochotę, nie zobowiązuj się do zbyt wielu spraw i spotkań. Żyjąc w ciągłym pośpiechu narażeni jesteśmy na ogromny stres, dlatego aby go zniwelować i uzyskać wewnętrzną równowagę warto zwolnić. Niezależnie od tego, czy zostajesz w domu czy wyjeżdżasz, pamiętaj bez pośpiechu, smakuj życie. Podczas zwiedzania nieznanego miasta też miej to na uwadze. Nie biegaj cały dzień od jednej atrakcji turystycznej do drugiej, znajdź czas na wypicie kawy na włoskim piazza, zjedzenie smacznych owoców morza nad oceanem w Portugalii czy lodów na sopockim molo.

Jednak jak w każdym wypadku, co za dużo to niezdrowo. Nuda na urlopie też nie jest wskazana, bo tzw. nic nierobienie też może zmęczyć! Pomyśl o tym, aby część wolnego czasu spędzić aktywnie. To możliwe nawet przy skromnym budżecie na urlop. W wielu miastach Polski organizowane są kina i teatry plenerowe czy festiwale muzyczne. Sporty wodne, jazda na rowerze czy rolkach równie wspaniale pozwoli Ci odreagować nagromadzony w pracy stres. Dodatkowo poczujesz się szczęśliwszy i wypoczęty dzięki wyprodukowanym endorfinom.

Pamiętaj też, że nawet na wymarzonym urlopie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Czasem pogoda, towarzysze podróży, złe jedzenie, opóźniony samolot mogą pokrzyżować Ci szyki. Staraj się tym nie przejmować. Odnajduj w takich sytuacjach plusy, staraj się zamienić je z porażki w wygraną. Dłuższe oczekiwanie na samolot to więcej przeczytanych stron książki albo przejście do kolejnego etapu ulubionej gry. Niech drobiazgi nie zepsują Ci nastroju!

Pamiętaj też, aby nie wracać z urlopowego wyjazdu od razu do pracy. Zaplanuj sobie wolny czas tak, aby mieć przynajmniej jeden dzień wolnego przed powrotem do zawodowych obowiązków. Rozpakuj się spokojnie, zrób pranie, nastaw się psychicznie na powrót do pracy.

Udanego wypoczynku!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy