Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to, żeby nasze dziecko zawsze i w każdej sytuacji odczuwało naszą miłość. Trzeba poświęcić sporo czasu, by nauczyć się okazywać ją latorośli tak, żeby czuła się najważniejsza w życiu rodziców. Jest to trudne, zwłaszcza w obliczu narastających codziennych obowiązków, natłoku spraw do załatwienia i chaosu informacji.

Napisano już tysiące książek o wychowaniu dzieci, a psychologowie dziecięcy prześcigają się w nowych teoriach na temat relacji między rodzicem a pociechą. Ale uwaga – kto zna lepiej nasze dzieci niż my sami? Dlatego o wiele łatwiej i trafniej wyczuwamy niż najlepsi spece od psychologii, co tak naprawdę sprawia, że nasze dziecko czuje się bezgranicznie kochane i w jaki sposób tę miłość okazywać. Podstawowy problem to jedynie zdefiniowanie najważniejszych elementów naszych relacji. Warto więc skorzystać z teorii na temat języków miłości stworzonej przez znawcę małżeństw i związków Gary’ego Chapmana. Według niej ludzie okazują sobie miłość na pięć różnych sposobów. Nie są to jakieś wysublimowane formy uzewnętrznienia uczuć, ale warto wziąć je pod uwagę i odkryć to, co najbardziej nas scala w odczuwaniu miłości na linii rodzic–dziecko.

Fizyczny kontakt

Jednym z głównych języków miłości jest dotyk, prosty kontakt fizyczny. To naturalny element relacji między rodzicami a dzieckiem, a do tego najłatwiejszy miłosny komunikat. Przytulanie, głaskanie, pocałunki – są dla niektórych dzieci ważniejsze niż czułe słowa. Samo poczucie, że w objęciach rodzica jest bezpiecznie i ciepło, jest dla wielu dzieci najistotniejsze w odczuwaniu miłości. Nie potrzeba przy tym specjalnej okazji, by przytulić, poklepać po ramieniu, przeczesać palcami włosy w czułym geście. Język dotyku to najsilniejszy język miłości, bo jest oczywisty i wyraźny. Jeśli to podstawowy język miłości Twojego dziecka, pamiętaj, że działa w obie strony. Szturchnięcie, szarpnięcie, uderzenie dziecka w chwili gniewu, a nawet okazany mu gest lekceważenia może je głęboko zranić i zostać zapamiętane do końca życia.

Daj mu swój czas

Czas, czyli dar obecności, poświęcenie dziecku całej swojej uwagi, bycie razem, wspólne zajęcia, zabawy, wspólna nauka, prace domowe i relaks zgodne z zainteresowaniami dziecka, nie Twoimi – o te elementy chodzi w języku miłości związanym z poświęcaniem czasu. Jeśli podstawowym językiem miłości Twojej pociechy jest właśnie ten element, to poprzez spędzanie czasu z dzieckiem i poświęcanie mu swojej uwagi dajesz wyraz swojej bezgranicznej i bezwarunkowej miłości. Na ten język składają się również rozmowy, dzielenie się myślami, odczuciami, wysłuchanie dziecka. Uwaga – nie parceluj swojego czasu między obowiązki i dziecko. Spróbuj dać mu swoją obecność zawsze wtedy, kiedy jej potrzebuje i kiedy jest ku temu okazja.

Komunikaty

Dla wielu dzieci pozytywne informacje, czułe słowa, pochwały ze strony rodziców – to główny język miłości. Uczucia wyrażane w słowach powinny być silne, bezwarunkowe. Mówiąc dziecku: „nie będę cię kochać, jeśli…”, możesz je bardzo zranić i zaburzyć jego poczucie wartości. Warto więc, jeśli czujesz, że to właśnie werbalny język miłości jest głównym sposobem komunikacji dla Twojego dziecka, wyrażać swoją miłość i aprobatę jak najczęściej. Mogą to być słowa szacunku, pochwały, docenianie, zachęcanie i dodawanie wiary w siebie oraz słowa dumy z własnej pociechy, proste „kocham cię!”.

Dawanie

O oddawaniu swojego czasu dzieciom była już mowa, teraz trochę o prezentach. Dawanie podarunków to język, który wymaga wyważenia, bo tylko wtedy dobrze komunikuje miłość. Chodzi o to, by umiejętnie zaspokajać potrzeby dziecka. Wartość naszego daru jako wyrażenia miłości będzie oceniona i doceniona pod kątem trudności i poświęcenia w jego zdobyciu oraz intencji, z jaką zostanie ofiarowany. Dzieci, których językiem miłości jest właśnie taki element relacji, będą prezenty od rodziców eksponować w swoim pokoju, pokazywać kolegom i chwalić się nimi przed innymi dziećmi, nawet jeśli nie są to skuter czy telefon najnowszej generacji. Warto też mieć na uwadze, że prezent w języku miłości nigdy nie jest nagrodą za wykonanie czegoś czy zapłatą za określone wymagane zachowanie.

Okazywanie pomocy

Wspieranie w trudnościach, pocieszanie, rady i sugestie, wykonywanie za nasze dzieci tych czynności, w których sobie same nie radzą, to język pomocy, dar służby drugiej osobie. Nie chodzi tutaj bynajmniej o wyręczanie najmłodszych w obowiązkach, ale uczenie ich, jak je solidnie i dobrze wykonać. To ważny język miłości, ale rzadziej bywa tym głównym.

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż pięć lat, będzie Ci łatwo wyczuć, który z języków miłości jest dla niego podstawowy. Jednak aby się dobrze i harmonijnie rozwijało i dorastało na kochającego człowieka i w przyszłości – rodzica, porozumiewaj się z nim we wszystkich miłosnych językach. „Jedną z oznak dojrzałości jest zdolność wyrażania i odbierania uczucia za pośrednictwem wszystkich pięciu języków miłości – dotyku, czasu, afirmacji, prezentów i praktycznej pomocy. Niewielu jest dorosłych, którzy to potrafią; większość z nich wyraża i odbiera miłość tylko na jeden lub dwa sposoby” – napisał Gary Chapman w swojej książce Sztuka okazywania miłości dzieciom.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy