30 Kwi

Jak pogodzić karierę z życiem rodzinnym?

Założenie rodziny to odpowiedzialność, ale i marzenie wielu ludzi. Marzeniem jest również kariera. Czy te dwie, pozornie odmienne, aspiracje da się ze sobą pogodzić? Czy da się stworzyć szczęśliwą rodzinę i jednocześnie spełniać się w życiu zawodowym? Wielu ludzi jest zdania, że rodzina i praca zawodowa wykluczają się, ponieważ obie te rzeczy wymagają dużych nakładów czasu i energii. My jednak jesteśmy zdania, iż posiadanie szczęśliwej rodziny można pogodzić z satysfakcjonującą pracą zawodową.

Jak zapewnić sobie tzw. work-life balance? Zadanie to nie jest z pewnością łatwe, jednak przy odrobinie chęci i pozytywnego nastawienia wszystko jest możliwe. Już na samym początku warto zastanowić się, w jaki sposób obie sfery naszego życia mogłyby się przenikać? Może praca zdalna? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na to przez cały tydzień, to spróbuj wynegocjować chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz pracować z domu. Gdy jednak i ta opcja nie wchodzi w grę, jest jeszcze elastyczny czas pracy – część zadań możesz zrealizować w domu, kiedy Twoje dzieci pójdą spać. Oczywiście sytuacja idealna jest wtedy, gdy Twój szef rozumie potrzebę bycia z rodziną i daje pracownikom możliwość wyboru pomiędzy pracą w biurze a pracą w domu. Warto szukać firmy, w której pracowników traktuje się jak wartościowe osoby, które oprócz pracy, mają rodzinę, hobby.

Ważna jest też dobra logistyka. Znajdź przedszkole czy też szkołę w pobliżu Twojego miejsca pracy, tak, aby jadąc do niej lub z niej wracając móc zabierać ze sobą dzieci. Ta, nawet krótka, chwila spędzona razem w podróży naprawdę wiele znaczy. Jeśli chcesz połączyć pracę z życiem rodzinnym musisz umieć dobrze planować swój czas. Podzielcie się z partnerem obowiązkami – kto dziś gotuje obiad, kto zmywa, kto sprząta, kto odbiera dzieci ze szkoły. Ustalcie, że weekendy są tylko dla Was, dla rodziny. Jeśli chcecie się wyrwać gdzieś tylko we dwoje, poproście swoich rodziców o zaopiekowanie się Waszymi dziećmi na dzień lub dwa. Możecie też wynająć opiekunkę. Musicie to jednak wcześniej zaplanować – pogodzenie pracy z życiem rodzinnym niestety nie pozwala na spontaniczność, tutaj wszystko musi iść zgodnie z planem, zwłaszcza, jeśli macie kilkoro dzieci.

Osiągnięcie pełnej harmonii pomiędzy sferą rodzinną i pracą jest możliwe. Dowody mamy przed oczami – ilekroć na ulicy spotykamy uśmiechniętych rodziców prowadzących za ręce swoje dzieci. Jeśli tylko naprawdę nam zależy i nie chcemy zrezygnować ani ze szczęścia, jakie daje posiadanie rodziny, ani satysfakcji, jaką daje kariera musimy włożyć w to trochę pracy, chęci i czasu. Jednak ten trud jest opłacalny. Zwróci nam się w postaci szczęścia i życiowej równowagi. A przecież to jest właśnie najważniejsze!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy