Rynek pracy bywa krytyczny. Wiele osób boryka się z utratą pracy i zna związany z tym stres, uczucie załamania, żalu czy przygnębienia. Często towarzyszy temu szok i poczucie beznadziejności. Należy jednak pamiętać, że utrata zatrudnienia to nie koniec świata.

„Niestety, ale musimy się pożegnać” – każdy, kto usłyszał te słowa, zna ogarniającą go na ich dźwięk panikę. Jest to wielki cios, ale nie można się tym załamywać, bowiem takie podejście odbierze nam całkowitą chęć do życia i poszukiwania nowej pracy. A osoby długotrwale bezrobotne mogą mieć problemy z powrotem na rynek pracy. Dlatego trzeba działać szybko i nie poddawać się.

Odrzuć pesymistyczne myśli

To, że zostałaś zwolniona, nie znaczy, że do niczego się nie nadajesz. Ludzie bywają zwalniani na całym świecie i dobrze sobie z tym radzą. Normalne jest, że czujesz się przygnębiona, nie możesz jednak całkowicie poddać się rozpaczy. Odrzuć wszelkie pesymistyczne myśli, powtarzaj sobie, że dasz sobie radę, i nie rozpamiętuj przeszłości. Skup się na tym, co Cię czeka – a więc na nowych perspektywach. Być może zwolnienie będzie dla Ciebie impulsem do przekwalifikowania i rozpoczęcia pracy w takim zawodzie, o jakim od zawsze marzyłaś? Być może założysz własną firmę, o której myślałaś od dawna? Potraktuj to jako nową szansę.

Znajdź wsparcie

Wielu ludzi nie potrafi poradzić sobie z takim ciężarem. Właśnie dlatego warto podzielić się swoimi obawami z kimś bliskim. Z kimś, kto pomoże Ci w tej trudnej chwili, pocieszy i doda otuchy. Być może wspólnie znajdziecie dobre rozwiązanie tego problemu?

Zacznij szukać

Nie zamykaj się na cztery spusty w domu pod kocem, w piżamie, z kubkiem herbaty w ręce i oczami podpuchniętymi od łez. To nie pomoże Ci w znalezieniu nowej pracy. Postaraj się zaakceptować tę sytuację. Kiedy uzmysłowisz sobie, że świat naprawdę się nie zawalił, będziesz gotowa do działania i dzięki temu z pewnością szybko znajdziesz nowe zajęcie. Zacznij więc rozsyłać CV! Mimo że mogą Cię nachodzić złe myśli, staraj się je odrzucać. Jeżeli nie wiesz, gdzie zacząć poszukiwania, zapoznaj się z naszym artykułem.

Dobre strony

Utrata pracy wcale nie musi mieć negatywnych skutków. Może napędzać do działania i zmiany w życiu na lepsze. Być może wolny czas wykorzystasz na pomyślenie o tym, co naprawdę jest w życiu ważne i co tak naprawdę pragniesz robić? I pamiętaj, nie załamuj się – DZIAŁAJ! Tylko wtedy będziesz mogła szybko wrócić do „gry”.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy