Zdarzają się sytuacje, w których każdego z nas opanowuje złość. Poddawanie się złym emocjom, nie przynosi jednak niczego dobrego, a wręcz przeciwnie – może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć kontrolę nad gniewem.

Gniew wbrew pozorom nie jest zły – ale tylko wtedy, gdy mamy nad nim kontrolę. Złość może być dla nas motywująca, często jest reakcją na jakieś zagrożenie, naruszenie naszych praw, jednak należy uważać, gdyż zbyt duże nagromadzenie złych emocji może prowadzić do agresji, która nie jest akceptowana. Oczywiste jest, że nie da się całkowicie wykluczyć konfliktów, można jednak starać się przeciwstawiać negatywnym emocjom, które nami targają. Każdy człowiek jest inny i posiada inną tolerancję na gniew. Jednych irytuje najmniejszy drobiazg, z kolei drugich wyprowadzenie z równowagi jest nie lada wyzwaniem.

Co nas stresuje?

To, co  nas złości jest bardzo indywidualną sprawą. Jednakże większość sytuacji stresogennych wynika w związku z problemami w pracy, w domu, w rodzinie. Nasz stan zdrowia również często powoduje, że wpadamy w gniew, zachowanie ludzi wokół nas. Frustrująca jest także niemoc w związku z różnymi problemami. Złościmy się ponieważ jakaś sprawa jest dla nas istotna i chcemy, aby została rozwiązana w jak najlepszy sposób. W związku z tym zaczynamy analizować, myśleć o sprawie, a to prowadzi do pogłębiania się naszej frustracji. Całkowite wyzbycie się gniewu jest niemożliwe, a odreagowywanie złości nie jest wcale niczym złym – o ile nie prowadzi do żadnej fizycznej agresji. Tłumienie gniewu nie ma sensu, poprzez jego nagromadzenie, prędzej czy później będziemy musieli rozładować budujące się w nas napięcie. Dlatego ważne jest, aby umieć poradzić sobie z własną złością.

Jak pozbyć się gniewu?

Aby skutecznie radzić sobie ze złością musimy już na samym początku starać się uspokoić – jeśli to możliwe wyjdź do drugiego pokoju, weź kilka głębokich wdechów i postaraj się zrelaksować, zredukować napięcie. Następnie usiądź i zastanów się, co tak naprawdę wyprowadziło Cię z równowagi – jeśli uświadomisz sobie, co jest podstawą Twojej złości łatwiej będzie Ci się jej pozbyć. Możesz również spróbować uspokoić się poprzez wysiłek fizyczny – bieganie, siłownia, fitness, pozwoli Ci pozbyć się napięcia. Pomoże również rozmowa z drugą osobą, może ktoś pomoże Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje, pokaże Ci odmienny punkt widzenia na daną sprawę? Wtedy i Ty spojrzysz na sytuację inaczej i znajdziesz sposób, aby sobie z nią poradzić. Nie traktuj siebie jak ofiary, dasz sobie z tym radę. Uczucia, które aktualnie Tobą zawładnęły niedługo miną, a Ty dzięki zachowaniu spokoju i racjonalnemu myśleniu poradzisz sobie z problemem, odetchniesz z ulgą.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy